بیماری ها و اختلالات روانیخدمات روانشناسیمشاوره خانوادهمشاوره فردی

انواع افسردگی! ویژگی، علائم، درمان، پیشگیری از انواع افسردگی

افسردگی، به معنای بیماریهای روانی مختلف است که در آن افراد مبتلا، علائم متفاوتی را تجربه میکنند. انواع افسردگی بر احساس، تفکر و رفتار ما تأثیر میگذارد. علائمی مانند پوچی درونی، احساس تاریکی و غم عمیق افسردگی و دلمردگی را مشخص میکنند.
اما کم خلقی بیمارگونه خود را به اشکال مختلف نشان میدهد. این همان چیزی است که انواع مختلف افسردگی را متمایز میکند. از هر چهار زن، یک نفر و از هر هشت مرد، یک مرد در مقطعی از زندگی خود از افسردگی رنج میبرند.
افسردگی انوع مختلفی دارد و میتواند با فازهای شیدایی، در دوران بارداری یا بعد از آن، سالانه فقط در زمستان عود کند و با روان پریشی همراه باشد. گاهی اوقات علائمی رخ میدهد که حتی برای افسردگی غیر معمول هستند. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چند نوع افسردگی دارم؟ در این مطلب از سری مطالب آموزشی بیماری ها و اختلالات روانی و مشاوره فردی از کلینیک روانشناسی دکتر قیومی (drghaumi.com)، به انواع افسردگی و کلیه سوالات شما در این زمینه پاسخ میدهیم.

افسردگی چیست!؟!

ویژگی اصلی افسردگی؛ خلق افسرده و دلمردگی است. از دست دادن علاقه به فعالیت های که باعث لذت میشود نیز، از نشانه های افسردگی میباشد. مشکلات در محل کار، مشکلات روابط، موقعیتهای استرس زای طولانی مدت یا مشکلات خواب، بلافاصله به عنوان افسردگی به معنای کلاسیک شناخته نمیشوند.
اول از همه، فرد مبتلا به این اختلال فرض میکند که خلق و خوی موقعیتی است. تنها زمانی که علائم بیش از دو هفته طول بکشد و مبتلایان به شدت از این مسئله رنج ببرند، به آن افسردگی بالینی میگویند.

مطالعه بیشتر: انواع اختلالات خلقی (mood disorder)، علائم، راهکارها، روش های درمان و پیشگیری اختلال خلقی.

افسردگی تک قطبی چیست؟

اختلال افسردگی تک قطبی؛ به طور کلی به عنوان افسردگی کلاسیک شناخته میشود. وقتی به طور کلی از افسردگی صحبت میکنیم، معمولاً منظور افسردگی تک قطبی است. این شایع ترین نوع افسردگی است.
در افسردگی تک قطبی؛ افراد آسیب دیده طی یک دوره، چند هفته یا چندین ماه در یک حفره ی عاطفی قرار میگیرند و احساس میکنند دیگر نمیتوانند از آن خارج شوند. اگر افسردگی درمان نشود، علائم به حدی بدتر میگردد که افراد مبتلا به مراقبت های پزشکی در کلینیک نیاز خواهند داشت.

افسردگی تک قطبی
نشانه های افسردگی تک قطبی

مطالعه بیشتر: تفاوت خلق (Moods)، احساس (feeling)، عاطفه (Affect) و هیجان (Emotion)! تفاوت احساس و عاطفه چیست و چرا مهم است بدانیم!؟.

نشانه های افسردگی تک قطبی

افسردگی تک قطبی؛ در دوره هایی رخ میدهد که علائم معمولی حداقل دو هفته طول میکشند. برخی از افراد تنها یک بار در طول زندگی خود افسردگی را تجربه میکنند. در حالی که برخی از اشخاص، دوره های افسردگی را بارها و بارها تجربه میکنند.
اصطلاح افسردگی تک قطبی؛ آن را از انواع افسردگی که در چندین نوع هستند، متمایز میکند. برای مثال افسردگی تک قطبی با اختلال دوقطبی متفاوت است. چرا که در افسردگی دو قطبی هم دوره های افسردگی و هم فازهای شیدایی رخ میدهد.

مطالعه بیشتر: اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی (ADHD) چیست و چگونه درمان میشود؟.

شما میتوانید افسردگی تک قطبی را با این علائم و نشانه ها تشخیص دهید:

 • احساس پوچی درونی؛ از نشانه های افسردگی تک قطبی است.
 • سردی عاطفی
 • غمگینی
 • نگرانی ها و ترس ها
 • کمبود حس
 • نا امیدی
 • شادی یا از دست دادن علاقه
 • بی تفاوتی
 • احساس گناه
 • از دست دادن اشتها
 • اختلالات خواب
 • کاهش توانایی تمرکز
 • افکار خودکشی
 • بی حالی

مطالعه بیشتر: اختلال وسواس فکری و عملی (OCD) چیست؟ علائم، نشانه ها، روش های درمان وسواس فکری را آموزش ببینید.

علت افسردگی چیست؟

 • خلق افسرده از جمله علت افسردگی در افراد است: افراد مبتلا به خلق افسرده؛ به شدت از افسردگی عمیق رنج میبرند. خلق افسرده؛ تقریباً مداوم و شدید بوده و حداقل دو هفته طول میکشد.
 • پوچی درونی و از دست دادن علایق: یکی دیگر از نشانه های بارز افسردگی؛ این است که افراد مبتلا احساس شادی (هیچ احساس دیگری ندارند) نمیکنند. آنها در درون احساس پوچی و مردگی دارند.
 • علاقه افراد مبتلا به افسردگی به ارتباطات اجتماعی، کار و سرگرمی ها از بینمیرود. تلاش برای تشویق همنوعان هیچ تاثیری ندارد. حتی تجربیات مثبت خلق و خو را بهبود نمیبخشد. همه چیز برای کسانی که آسیب دیده اند نا امید کننده به نظر میرسد. برخی حتی میل به زندگی را از دست میدهند.
 • بی‌حالی و خستگی از نشانه های افسردگی است: افراد افسرده؛ فقط میتوانند به سختی از عهده کارهای روزمره خود برآیند یا اصلاً نمیتوانند کارهای خود را انجام دهند. مدام احساس خستگی ذهنی و فیزیکی می کنند. حتی بیدار شدن در صبح، به یک عمل قدرت تبدیل میشود، به طوری که برخی حتی به دلیل افسردگی از رختخواب بیرون نمی آیند. همچنین خستگی در آنها تبدیل به یک هنجار میشود.
دلایل افسردگی را در تصویر مشاهده می‌کنید.
بی حالی، خستگی، احساس پوچی و خلق افسرده از علت های افسردگی است.

مطالعه بیشتر: زبان پریشی یا آفازیا (Aphasia) چیست؟ علل، علائم، انواع و تشخیص و درمان این مشکل زبانی.

علائم جانبی افسردگی چیست؟

علائم ثانویه و جانبی زیر برای افسردگی وجود دارد و از طریق آنها میتوانید افسردگی را در خود و یا اطرافیان نزدیک تشخیص دهید:

 • اعتماد به نفس قوی
 • احساس گناه و سرزنش خود
 • اختلالات تمرکز و توجه
 • نیاز شدید به خواب یا بی خوابی
 • بی قراری شدید و آشفتگی درونی
 • از دست دادن علاقه جنسی

مطالعه بیشتر: انواع وسواس فکری (OCD)! همه حقایق مهم درمورد اختلال وسواس فکری و عملی.

علائم افسردگی در مردان

به طور کلی، مردان نسبت به زنان، کمتر به افسردگی مبتلا میشوند. دلیل این امر؛ میتواند این باشد که این وضعیت اغلب در مردان متفاوت از زنان ظاهر میشود. پرخاشگری، تحریک پذیری شدید و تحمل کم و استرس از عوارض جانبی رایج در افسردگی آقایان هستند.
بسیاری از مردان مبتلا به افسردگی؛ بیش از حد معمول ریسک میکنند. به عنوان مثال، رانندگی با سرعت بسیار زیاد ماشین، میتواند از این موارد باشد. آقایان افسرده؛ همچنین غالبا بیش از حد معمول الکل مصرف میکنند و یا بیشتر سیگار میکشند.
به علاوه آنها همنوعان خود را مقصر میدانند و از خود و دنیا ناراضی هستند. یکی از دلایل این امر میتواند، احساس ضعفی باشد که آنها بخاطر افسردگی دارند. بنابراین افراد مبتلا به این اختلال، احساسات خود را به گونه ای متفاوت نشان میدهند.

مطالعه بیشتر: شایعترین اختلال اضطراب در کودک و نوجوان (Anxiety disorder)، علل، علائم، تشخیص و درمان.

انواع اختلال افسردگی

به طور کلی، اختلال یا بیماری افسردگی در چندین نوع مختلف میتواند در افراد ظاهر شود. در زیر انواع افسردگی را به همراه علائم آنها معرفی میکنیم.

افسردگی اساسی یا عمده (Major depressive disorder – MDD)

آیا تا به حال اصطلاح افسردگی شدید را شنیده اید؟ اغلب این واژه، به صورت مترادف با افسردگی اساسی یا عمده استفاده میشود. علائم افسردگی از نظر شدت؛ متفاوت است و همیشه به همان میزان بر زندگی افراد مبتلا تأثیر نمیگذارد.
بنابراین پزشکان بین افسردگی خفیف، متوسط و شدید تمایز قائل میشوند. در ایالات متحده آمریکا، شدت افسردگی بر اساس سیستم طبقه بندی DSM-IV، به افسردگی اساسی (افسردگی شدید) و افسردگی جزئی (افسردگی خفیف) تقسیم میگردد.

نشانه های افسردگی اساسی رو در تصویر مشاهده می‌کنید
افسردگی عمده یا شدید

در این مورد بخوانید: بهترین روش های پیشگیری از افسردگی چیست؟.

اختلال افسردگی دائمی یا دیس تایمی (Dysthymic depression)

در بیشتر انواع افسردگی، افراد در طول دوره این بیماری دچار ضعف عاطفی میشوند. اگر به طور مرتب از علائم افسردگی برای یک دوره حداقل دو ساله رنج میبرید، این میتواند نشان دهنده چیزی باشد که به عنوان افسردگی دیس تایمی یا دائمی (Dysthymic depression) شناخته میشود.
بنابراین، دیس تایمی؛ نوعی افسردگی مزمن میباشد. در این سبک از انواع افسردگی؛ خلق و خوی فرد مبتلا دائماً افسرده است. آنها به سختی از سرگرمی ها یا ارتباطات اجتماعی لذت میبرند و احساس بی حالی و پوچی میکنند.

سایر علائم افسردگی دیس تایمی عبارتند از:

 • غرق در کارهای روزمره
 • ناتوانی در احساس لذت
 • اختلالات خواب یا خستگی مفرط
 • مشکل در تمرکز
 • احساس خوب نبودن به اندازه کافی
 • بدبینی
 • تحریک، عصبانیت
 • نق زدن مداوم
 • کاهش پرحرفی
 • تنش عضلانی

اختلال دو قطبی (Bipolar disorder)

اختلال دوقطبی (Bipolar disorder) در بین انواع افسردگی، خاص است. اساساً اختلال دو قطبی افسردگی نیست، بلکه مانند افسردگی یکی از اختلالات عاطفی میباشد. با اختلال دوقطبی، علاوه بر دوره های افسردگی، فازهای شیدایی را نیز تجربه میکنید.
در حالی که در مواقع افسردگی احساس غمگینی، ناامیدی، بدون انرژی بودن و عدم انگیزه داشته باشید، در اختلال شیدایی برعکس احساس شادی، هیجان و اشتیاق شدید برای هر کاری میکنید. بنابراین با اختلال دوقطبی، شما دائماً بین دو حالت افراطی در نوسان هستید.

شما می توانید مراحل افسردگی اختلال دوقطبی را با این علائم تشخیص دهید:

 • غمگینی
 • دلتنگی
 • پوچی درونی
 • بی تفاوتی

افسردگی روان پریشی، از رایج ترین انواع اختلال افسردگی

هنگامی که افراد از افسردگی رنج میبرند، اگر آگاهی خود را نسبت به واقعیت از دست دهند، پزشکان افسردگی روان پریشی را تشخیص خواهند داد. افراد مبتلا به افسردگی روانی؛ توهمات را تجربه میکنند و چیزهایی را میبینند یا میشنوند که وجود ندارند.
برخی از افراد مبتلا به افسردگی روان پریشی؛ نسبت به خود احساس بدی دارند. آنها اغلب، احساس آزار و اذیت میکنند و یا پارانوئید میشوند. پارانوئید؛ به این معنا که آنها فکر میکنند، افراد دیگر با آنها مخالف هستند. اینها نکات مهمی است که باید جدی گرفته شوند.
علائم افسردگی روان پریشی معمولاً شدیدتر میباشد و دوره های آن بیشتر از انواع افسردگی غیر هذیانی طول میکشد و خطر عود آن نیز بیشتر است.

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

افسردگی فصلی یا زمستانی (Seasonal affective disorder- SAD)

آیا شما میدانید که تاریکی، هوای سرد و گل آلود، در پاییز و زمستان روحیه را کاهش میدهد؟ برای بسیاری از مردم اینگونه است.
در صورتیکه شما احساس خستگی میکنید، بی حال هستید و تمایل به انجام هیچ کاری ندارید و یا احساس ضعیف بودن دارید، اینها میتوانند علائم افسردگی فصلی یا زمستانی (Seasonal affective disorder- SAD) باشند.

همچنین، خواب‌آلودگی و میل به شیرینی نیز از نشانه های رایج این نوع اختلال میباشد. افسردگی پاییزی یا افسردگی زمستانی؛ یکی از اختلالات فصلی زندگی عاطفی است. دلیل بد خلقی در فصل سرد، احتمالا کمبود نور در روز است که بر وضعیت هورمونی افراد تاثیر میگذارد.
وقتی هوا زود تاریک و دیر روشن میشود و خورشید حتی در طول روز پوشیده میماند، بدن هورمون خواب ملاتونین بیشتری ترشح میکند. این ماده پیام رسان شما را خسته می نماید و روحیه شما را دلمرده و افسرده خواهد کرد.

افسردگی فصلی یا زمستانی
علت افسردگی فصلی و زمستانی، کمبود نور و طولانی شدن شب است.

مطالعه بیشتر: افسردگی فصل پاییز چیست؟ راه های درمان و پیشگیری از افسردگی فصلی پاییز.

افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان

در دوران بارداری و حوالی زمان تولد بچه، زنان به دلیل وضعیت هورمونی و تغییرات ناگهانی از نظر عاطفی حساس میشوند و خطر ابتلا به افسردگی در آنها بیشتر است. اگر افسردگی در دوران بارداری رخ دهد، پزشکان از افسردگی دوران بارداری صحبت میکنند.

طبق گفته متخصصان، خانم هایی که در سال اول پس از زایمان، دچار افسردگی میشوند، به افسردگی پس از زایمان مبتلا هستند.

علائم افسردگی پس از زایمان که بسیار طولانی تر و دوره آنها شدیدتر است، شامل این موارد است:

 • خلق و خوی ضعیف، احساس غم و اندوه؛ از علائم افسردگی پس از زایمان است.
 • نوسانات خلقی شدید
 • کناره گیری اجتماعی
 • تغییرات در اشتها
 • احساس درماندگی و نا امیدی
 • کاهش علاقه به فعالیتها
 • احساس بی کفایتی و بی ارزش بودن
 • اضطراب و حملات پانیک؛ از جمله علائم افسردگی پس از زایمان است.

مطالعه بیشتر: شایعترین اختلال اضطراب در کودک و نوجوان (Anxiety disorder)، علل، علائم، تشخیص و درمان.

افسردگی شغلی، از جمله انواع اختلال افسردگی

اصطلاح افسردگی شغلی؛ معمولاً به افرادی اطلاق میشود که موقعیت های را در محل کار خود تجربه میکنند که نمیتوانند با آن کنار بیایند و یا برای آنها توهین آمیز محسوب میشود. برخی از علائم افسردگی شغلی با علائم افسردگی تک قطبی مطابقت دارد. به عنوان مثال، دلسردی، عدم تحرک، خستگی، خلق و خوی افسرده و احساس پوچی و بی معنی بودن از این موارد هستند.
علائم مشخص و واضح افسردگی شغلی خستگی عمیق عاطفی، جسمی و ذهنی است. افراد مبتلا به این نوع افسردگی، معمولاً احساس خستگی کرده و مشکل در تمرکز دارند و اغلب در معرض استرس حرفه‌ای هستند.

مطالعه بیشتر: همه حقایقی در مورد ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophobia)، دلایل، علائم، درمان.

افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک (Atypical Depression)

افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک (Atypical Depression) گاهی اوقات با هذیان و توهم همراه است. همچنین این افراد ، برای مثال از توهمات آزار و اذیت یا افکار وسواسی رنج میبرند. درمان چنین افسردگی هذیانی به ویژه دشوار است. علاوه بر داروهای ضد افسردگی، از داروهای ضد روان پریشی نیز استفاده میگردد.

تفاوت غمگینی با افسردگی چیست!؟

علائم افسردگی، می تواند شبیه اندوه عمیق باشد. اما تفاوتهای اساسی بین غمگینی با افسردگی وجود دارد. این واقعیت است که برخلاف افسردگی، در سوگ و غم، خلق و خوی فرد افسرده همیشه ثابت نمی ماند. به این صورت که اکثر افراد داغدیده ای که مبتلا به افسردگی نیستند؛ علیرغم از دست دادن عزیزشان، میتوانند بخندند و در این بین احساس شادی کنند. در حالی که افراد مبتلا به افسردگی نمیتوانند این کار را انجام دهند.
علاوه بر این، معمولاً خلق و خوی عزاداران با گذشت زمان بهتر میشود. غم و اندوه میتواند ناگهان از طریق فکر از دست دادن به حالت اولیه بازگردد و کم کم فرد غمگین دوباره به طور فزاینده ای از تجربیات زیبا لذت میبرد. همچنین حمایت دوستان و خانواده نیز میتواند مایه آرامش او باشد. اما در برخی موارد، واکنش غم و اندوه به افسردگی تبدیل میشود.

افسردگی عمیق
تفاوت های افسردگی با غمگینی

مطالعه بیشتر: انواع خیانت! با انواع خیانت و ویژگی ها و دلایل هر کدام بیشتر آشنا شوید.

روشهای درمان اختلال افسردگی

 • روان درمانی؛ از جمله روشهای درمان اختلال افسردگی:
  روان درمانی؛ نیازمند صبر و تعهد بیمار در طول ماه ها است. با این حال، کسانی که درگیر آن هستند اغلب میتوانند در درازمدت بر افسردگی خود غلبه کنند و ثبات ذهنی کلی خود را بهبود بخشند. آنها این ایده را دارند که افسردگی اغلب با تجربه از دست دادن و صدمه ای که نمیتواند به درستی پردازش شود، ایجاد میگردد. در نتیجه توسط درمانگر باید درمان شود.
 • درمان بین فردی (IPT):
  درمان بین فردی یک روش کوتاه مدت است که به طور ویژه برای درمان اختلالات افسردگی ایجاد میشود. این مفاهیم درمانی، رفتار درمانی و روان درمانی را ترکیب میکند. هدف مهم این نوع درمان، یادگیری مهارتها و راهبردهای مقابله با تعارضاتی است که به ایجاد یا حفظ افسردگی کمک میکند.
 • درمان با دارو؛ از روشهای درمان اختلال افسردگی:
  داروهای ضد افسردگی معمولا برای افسردگی شدید و حاد یا زمانی که بیمار از روان درمانی امتناع می ورزد، تجویز میشود. میتوان از دارو برای درمان موفقیت آمیز علائم افسردگی استفاده کرد. با این حال اثر دارو اغلب تنها پس از چند هفته ظاهر خواهد شد.

نکته: اگر دارو قطع شود، خطر عود افسردگی وجود دارد. بخصوص اگر به طور ناگهانی انجام شود. بنابراین، مصرف داروهای ضد افسردگی را سر خود متوقف نکنید، بلکه در مورد این کار با پزشک خود حتما صحبت کنید!.

مطالعه بیشتر: اختلال افسردگی آتیپیک یا غیر‌‌معمول (Atypical Depression)، پیشگیری، علائم، دلایل، تشخیص و درمان.

آیا رژیم غذایی به درمان افسردگی کمک می کند؟

یک رژیم غذایی سالم، می تواند به پیشگیری از افسردگی و بهبود سلامت روان کمک کند. یک مطالعه در سال 2019 به این نتیجه رسید که مداخلات غذایی می تواند در درمان افسردگی نقش داشته باشد.

غذاهای زیر تا حدی به پیشگیری از افسردگی کمک می کند

 • میوه ها و سبزیجات تازه
 • چای سبز
 • محصولات سویا
 • روغن های سالم مانند روغن زیتون
 • غلات کامل
 • ماهی
سبزیجات برای درمان افسردگی
میوه، سبزیجات و ماهی به درمان افسردگی کمک می‌کند.

در عین حال، افراد باید مصرف مواد غذایی زیر را برای جلوگیری از استرس محدود کنند:

 • گوشت قرمز و فرآورده های گوشتی
 • غذاهای مانده و از قبل پخته شده
 • چربی ترانس
 • دسرهای شیرین و نوشابه

نکته مهم: میوه ها و سبزیجات تازه آنتی اکسیدان های لازم بدن را تامین می کنند. آنها باعث محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب سلولی نیز می شوند.

بهترین ویتامین های ضدافسردگی

ویتامین B-3 و B-9 می توانند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کنند، زیرا ویتامین های B باعث مدیریت خلق و خوی مغز می شوند. همچنین، ویتامین D، ملاتونین و خار مریم برای جلوگیری افسردگی فصلی توصیه می شود. اسیدهای چرب امگا 3، منیزیم و ویتامین C نیز ممکن است به جلوگیری از افسردگی کمک کنند.

بهترین مواد غذایی برای درمان افسردگی
ویتامین های لازم برای درمان افسردگی

مطالعات نشان می دهد که برخی مکمل های غذایی از جمله امگا 3، ویتامین D، رودیولا، B12 و زعفران ممکن است برای کاهش علائم افسردگی در برخی افراد مفید باشند.

منبعمنبع منبع

نوشته های مشابه

‫70 نظرها

  1. سمیرا عزیز، در مورد اختلال افسردگی آتیپیک یا غیر‌‌معمول (Atypical Depression)، پیشگیری، علائم، دلایل، تشخیص و درمان، در این مطلب از مجله روانشناسی به صورت کامل توضیح دادیم. برای مشاهده روی لینک زیر کلیک کنید
   http://drghaumi.com/atypical-or-unusual-depressive-disorder/

 1. لطفا راجبه افسردگی فصل پاییز یا افسردگی پاییزی بیشتر توضیح بدین

 2. آیا میتونیم هر نوع ناراحتی و دپرس بودن رو به افسردگی ربط بدیم؟ یعنی واقعا هر نوع دپرس و غمگین بودنی به خاطر افسردگی هست؟

  1. دوست خوبم محمدرضا،
   سلام
   افسردگي يا بهتر بگويم اختلال افسردگي با دوره هايي مشخص ميشه كه فرد دچار خلق بشدت غمگين ميشود و اين اختلال ميتونه با دامنه اي از اختلالات ديگر مثل اختلال شخصيت ،اختلال مصرف مواد و اختلال اضطرابي تشخيص داده بشه.ملاك هايي كه براي افسردگي وجود دارند معمولا در طول ٢ هفته بايد وجود داشته باشند مثل خلق افسرده در بيشتر روز ،كاهش محسوس فعاليتهاي يا علايق شخص ،كاهش وزن زياد ،بيخوابي،مشكل عدم تمركز و دقت ،خستگي يا نبود انرژي و موارد ديگر كه تشخيص آن هم توسط خود شخص و هم پزشك ميتونه انجام بشه و هر چه سريعتر فرد در درمان قرار بگيره سريعتر حال خوب را تجربه ميكنه.
   پس براي لحظاتي دپرس بودن دليل بر افسردگي نيست. سلامت باشيد.

 3. سلام خسته نباشید اگر کسی دوره طولانی دچار افسردگی باشه میشه که صد در صد درمان بشه؟

  1. دوست خوبم ،
   محمد عزيز،افسردگي و اختلال خلقي قابل درمان است ولي بايد در وهله ي اول خود شخص بيمار بخواهد در پروسه درمان قرار بگيرد و در اين فرايند بايد حوصله و زمان لازم لحاظ شود زيرا افسردگي و مشكلات اين چنيني يكهو ظهور نكردند كه سريع از بين بروند و لذا با روانكاوي و روان درماني و شايد به لحاظ شدت دريافت دارو بتدريج از وخامت بيماري كاسته ميشود .

 4. خانوم دکتر منظورتون از افسردگی های که دوهفتگی هستن چیه یعنی بد دوهفته رفع میشن؟

 5. سلام برای درمان افسردگی بد از زایمان باید چیکار کنیم من دچار این موضوع شدم البته خودم حس میکنم حاد نیست ولی میترسم شدید بشه

  1. سلام مادر جوان و نازنین
   اگر نگرانی شما بیش از حذ آزارتان میدهد لطفا هر چه سریعتر به مشاور مراجعه بفرمایید

 6. سلام افسردگی های که توضیح دادید راه درمان هم دارن و اینکه فک میکنم ژنتیک خیلی تو همشون نقش مهمی داره

  1. دوست خوبم سلام
   افسردگی و بیحالی و رخوت در فرد باید مورد بررسی قرار بگیرد شروع و شدت ان بی نهایت مهم است و راه درمان هم دارند.روان درمانی و روانکاوی

 7. ویتامین هام برای جلوگیری از افسردگی خیلی مفید هستن ممنون بایت اطلاعات قوی و خوبتون

 8. ممنون که راه های درمان و جلوگیری از این موضوع هم توضیح دادید مقالتون بسیار خوب بود

 9. سلام دکتر فرق افسردگی تک قطبی و دوقطبی چی هست میشه بیشتر توضیح بدید

 10. عواملی مث خورد خوراک شرایط اب هوا هم تو میزان افسردگی نقش دارن درضمن مرسی از مقاله و توضیحاتتون

 11. افسردگی ها باعث میشن که فرد سراغ اعتیاد ومواد هم بره واینکه این دوره های افسردگی ممکنه خودشون رفع بشن

 12. من خیلی وقتا دچار بیحالی و خستگی هستم اینم میتونه نشونه شروع افسردگی باشه

 13. خسته نباشید خانوم دکتر هر فصلی ممکنه افسردگی های خودشو داشته باشه یا فقط مختص پاییزه

 14. ایا اعتماد به نفس کاذب هم جزو علائم افسردگی به حساب میاد قبول نداشتن دیگران

 15. غمگین بودن فرقش با افسردگی در چی هست و از کجا باید بفهمیم از غمگین بود هست یه سری مسائل یا افسردگی

  1. نادیای عزیز سلام
   غمگینی و افسردگی دو وضعیت روحی متفاوت هستند، اگرچه برخی ویژگی‌ها و علائم آنها ممکن است مشابه باشند. تفاوت اساسی میان غمگینی و افسردگی عمدها در شدت، مدت زمان و تأثیر بر کیفیت زندگی فرد است.

   غمگینی (Sadness):
   غمگینی عموماً به عنوان یک واکنش طبیعی به رویدادها و تجربیات غم‌انگیز در زندگی اتفاق می‌افتد. به مدت کوتاهی رخ می‌دهد و با گذشت زمان و بهبود وضعیت، کاهش می‌یابد.
   افراد غمگین همچنان قادر به تجربه لذت و شادی در سایر جنبه‌های زندگی خود هستند. آنها ممکن است در برخی لحظات غمگینی حاکم باشد، اما در کل قابلیت احساسات مثبت را حفظ می‌کنند.
   افسردگی (Depression):
   افسردگی به عنوان یک اختلال روانی شدیدتر و مزمن توصیف می‌شود.
   ممکن است افسردگی بدون دلیل خاصی ظاهر شود یا به علت رویدادها یا تجربیات غم‌انگیز بروز کند.
   معمولاً افسردگی به مدت طولانی‌تری ادامه دارد و به طور مداوم حاکم است.
   افراد مبتلا به افسردگی از لذت کمتری در فعالیت‌های روزمره خود بهره‌مند هستند و ممکن است علائم مانند از دست دادن علاقه، خستگی مزمن، کاهش اشتها، اختلالات خواب، افکار منفی مداوم و احساس کم‌ارزشی را تجربه کنند.
   تشخیص میان غمگینی و افسردگی به عهده متخصصان روانپزشکی و روانشناسی است. آنها بر اساس علائم، شدت، مدت زمان و تأثیر بر کیفیت زندگی شما می‌توانند تشخیص صحیح را قائل شوند.درهرحال دوست داشتی در این مورد صحبت کنی من میتونم کمکت کنم 02191031963

 16. سلام من از صبح تا شب حالم خیلی بده و مدام احساس پیری و مرگ می کنم. آیا این ها علائم افسردگی است؟ برای درمان باید چکار کنم

  1. راضیه عزیز سلام
   چند سالتونه ؟
   چه اتفاقی افتاده که دچار این مسله شدید ؟
   چند وقته این مسله را دارید ؟
   آیا دراین زمینه درمان گرفتید ؟
   لطفا تماس بگیرید 02191031963

 17. سلام من مدتیه نمیتونم در جمع حضور پیدا کنم و از موقعیت های بسیار خوب اجتماعی گریزانم. متاسفانه شغل بنده نیز بگونه ای است که چاره ای جز ارتباط با دیگران ندارم و این مسئله من را بسیار زیاد آزار می دهد. به نظر شما چه کاری باید انجام بدم؟

  1. سپیده غزیز سلام
   از کی دچار این مشکل شدی ؟ باید حتما در این زمینه با شما صحبت کنم دوست داشتی تماس بگیر 02191031963

 18. خانم ۲۶ ساله ای هستم که داروی ضدافسردگی استفاده می کنم. آیا می توانم باردار شوم؟

  1. مریم عزیز سلام
   در این خصوص حتما به پزشک زنان و روان پزشک خود مشورت کنید چون دوز دارو و نوع داروی مصرفی بسیار مهم است

  1. نسیم عزیز سلام
   درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی معمولاً زمانی را برای تأثیرات کامل نیاز دارد و پاسخ درمانی سریع نمی‌باشد. مثلا :

   زمان لازم برای تنظیم شدن شیمیایی مغز: که بر روی تراز شیمیایی مغز تأثیر می‌گذارند و زمان لازم است تا تغییرات مورد نیاز در سیستم عصبی رخ دهد. این فرآیند زمان بر و به طور معمول تا چند هفته طول می‌کشد تا تأثیرات کامل دارو بر جوانب مختلف افسردگی ایجاد شود.

   متناسب‌سازی دوز و نوع دارو: برای بسیاری از افراد، متناسب‌سازی دوز مناسب و نوع مناسب داروهای ضد افسردگی زمان بر است. هر فرد به صورت خاص به داروها و دوزهای خاصی پاسخ می‌دهد و ممکن است لازم باشد داروها و دوزها را تنظیم کرده تا به پاسخ درمانی مناسب برسید.

   عوارض جانبی: برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است در ابتدا عوارض جانبی را نشان دهند که می‌تواند تا مدتی ادامه داشته باشد. این مسئله ممکن است باعث شود فرد احساس عدم تأثیر داروها را داشته باشد، در حالی که در واقع تنظیمات شیمیایی مغز در حال تغییر است.

   شیمیایی پیچیده مغز: افسردگی یک اختلال پیچیده است که بر تراز شیمیایی مغز و سیستم‌های نوروترانسمیترها (مواد شیمیایی که نقش کلیدی در انتقال اطلاعات بین سلول‌های عصبی دارند) تأثیر می‌گذارد. این فرآیند پیچیده راهبردی درمانی نیاز دارد که زمان بر است و به تدریج تغییرات مورد نیاز را ایجاد می‌کند.

   در هر صورت، مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی و پاسخ درمانی خود صحبت کنید

 19. کسایی که دچار افسردگی هستن باید چطوری قاتعشون کنیم که پیش مشاور برن و درمان شروع کنن؟

  1. راضیه عزیز سلام
   لطفا شما به فرایند زندگیتون به صورت عادی ادامه بدید میدونم برای عزیزت نگرانی ولی این نگرانی مربوط به اوست و کسی که دچار مشکل شده باید خودش به درک نیاز برسه .درصورتی که شما هم دچار استرس شوید کم کم دچار مشکلات زیادی میشوید .دوست داشتی در این مورد صخبت کنی من هستم با من تماس بگیر 02191031963

 20. من این علائمو در خودم میبینم ولی خودم حس افسردگی ندارم یعنی در واقع شروع افسردگی به چه شکل میشه از کجا تشخیص میدن افسرده شدن؟

  1. سهیلای عزیز سلام

   شروع افسردگی می‌تواند به شکل‌ها و علائم مختلفی ظاهر شود. افسردگی معمولاً به تدریج تشکیل می‌شود و علائم آن در طول زمان بهبود یا تشدید می‌شوند. در بعضی موارد، ممکن است افسردگی به صورت ناگهانی و با شدت بالا شروع شود. همچنین، علائم افسردگی ممکن است به صورت موقت یا مداوم دیده شود.

   علائم و نشانه‌های افسردگی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

   افکار منفی و تصورات منفی درباره خود، دیگران و آینده.
   حالت افسردهی، ناراحتی، حزن و احساس کم‌ارزشی.
   کاهش علاقه و لذت در فعالیت‌های روزمره و سرگرمی‌ها.
   خستگی، احساس کم‌انرژی و کاهش عملکرد جسمانی.
   اختلال در الگوی خواب، از خواب کمتر یا بیشتر بودن.
   اختلال در اشتها، از اشتهاکمتر یا بیشتر بودن.
   اضطراب، ترس و نگرانی مداوم.
   کاهش تمرکز و حافظه ضعیف.
   افکار و اقدامات خودکشی یا خودآسیبی.
   اجساس خودآسیبی یا مراقبت نکردن از خود.
   تشخیص افسردگی به عنوان یک اختلال روانی توسط یک متخصص روانپزشک یا روانشناس انجام می‌شود. آنها از طریق مصاحبه و بررسی تاریخچه علائم و نشانه‌ها، تشخیص صحیح افسردگی را قائل می‌شوند. همچنین، از ابزارها و مقیاس‌های ارزیابی استفاده می‌کنند تا شدت و تأثیر افسردگی را سنجیده و تشخیص درست را قطعی کنند.

 21. افسردگی ها بیشتر برای خانم ها ایجاد میشه یا اینکه اقایون هم به همین میزان دچارش هستن

  1. الهه عزیز سلام
   افسردگی می‌تواند به هر دو جنس، یعنی خانم‌ها و آقایان، تأثیر بگذارد. این اختلال روانی در هر دو جنس بطور مشابه رخ می‌دهد، اما ممکن است در برخی جوانب تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.
   تحقیقات نشان می‌دهد که افسردگی در زنان ممکن است به میزان بیشتری اتفاق بیافتد ؤ عواملی مانند تغییرات هورمونی در دوران پیش از و بعد از دوران قاعدگی، بارداری، پس از زایمان می‌تواند در افزایش شیوع افسردگی در زنان نقش داشته باشد.
   به طور کلی، افسردگی در مردان به صورتی متفاوت ممکن است ظاهر شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مردان ممکن است در مواجهه با افسردگی، علائم فیزیکی مانند خستگی، اختلالات خواب، عصبانیت و افزایش سطح خشم را نشان دهند، در حالی که علائم عاطفی مربوط به افسردگی مانند حزن، احساس کم‌ارزشی و افکار منفی کمتر دیده می‌شوند. به همین دلیل، افسردگی در مردان ممکن است تشخیص دادن آن دشوارتر باشد.

   با این حال، مهم است توجه داشته باشید که افسردگی در هر دو جنس اتفاق می‌افتد و تأثیرات جدی بر کیفیت زندگی و عملکرد روزمره فرد مبتلا دارد. در صورت تجربه علائم افسردگی، بهتر است با یک متخصص در ارتباط باشید

 22. اولین و شایعترین علایم افسردگی چی هستش که باید توجه کرد و به پزشک روانشناس مراجعه کرد

  1. یلدای عزیز سلام
   دلیل اینهمه جستجوی شما چیه ؟آیا می ترسی ؟ دوست داری در موردش جرف بزنیم ؟02191031963

 23. سلام من خیلی احساس پوچی دارم و اصلا حس به زندگی ندارم در واقع امیدی ندارم باید چیکار کنم

 24. سلام روزتون خوش ایا خستگی و بیحالی هم جز علاین افسردگی به حساب میاد؟

  1. شیرین عزیز سلام
   باید ببینیم میزان این حستگی و بی حالی چقدر از زندگی فرد را درگیر کرده و به چه میزان فرد حسته و بیخاله بنظرم بیشتر توضیح بدی و تماس بگیری بهتره 02191031953

 25. سلام وقتتون بخیر کسایی که تو دراز مدت دچار افسردگی بودن بازم میتونن سلامت قبلی خودشونو به دست بیارن؟

  1. نگار عزیز سلام
   چنانچه درمان دارویی گرفته بودند و هنوز علایم دارن باید درمان را ادامه دهند و چنانچه قطع کردند و دارو مصرف نمی کنند باید حتما درمان غیر دارویی و در صورت نیاز دارویی را داشته باشند .درهرحال باید با درمانگر جلسات درمانی را ادامه دهند

 26. سلام خسته نباشید فرق افسردگی تک قطبی با افسردگی دو قطبی در چی هستش؟

  1. آتنای عزیز سلام
   افسردگی تک قطبی (Unipolar Depression) و افسردگی دو قطبی (Bipolar Depression) دو شکل مختلف از اختلال افسردگی هستند.

   افسردگی تک قطبی (Unipolar Depression):
   در این حالت، فرد مبتلا تجربه‌ی دوره‌های طولانی از افسردگی عمده را تجربه می‌کند بدون تغییرات از دوره‌های هیپومانی (دوره‌ای که در آن فرد احساس بهتری نسبت به حالت عادی خود دارد).
   افراد مبتلا به افسردگی تک قطبی به طور معمول احساس کم‌ارزشی، ناامیدی، عدم تمایل به فعالیت و افکار منفی دارند.
   افسردگی دو قطبی (Bipolar Depression):
   افسردگی دو قطبی به عنوان اختلال دوقطبی معروف است و شامل دوره‌های افسردگی عمده و دوره‌های هیپومانی (دوره‌ای که در آن فرد احساس بهتری نسبت به حالت عادی خود دارد) است.
   در این حالت، فرد مبتلا به دوره‌های افسردگی عمده تجربه می‌کند که همراه با علائم افسردگی شدید و کاهش عملکرد در زندگی روزمره است. اما در دوره‌های هیپومانی، احساس بالا، افکار خودشیفته‌گونه، افزایش انرژی و فعالیت، کاهش نیاز به خواب و افکار منفی و تصورات خودکشی نیستند.
   تشخیص صحیح میان افسردگی تک قطبی و افسردگی دو قطبی اهمیت زیادی دارد، زیرا رویکردهای درمانی ممکن است متفاوت باشد. درمان افسردگی تک قطبی معمولاً شامل آنتی‌دپرسانت‌ها (داروهای ضد افسردگی) است، در حالی که درمان افسردگی دو قطبی شامل آنتی‌دپرسانت‌ها و استفاده از داروهای تثبیت‌کننده مزاج (مثل لیتیوم) می‌شود.

   بهتر است برای تشخیص و درمان اختلال افسردگی، با یک متخصص روانپزشک مشورت کنی

 27. سلام خسته نباشید سوالی داشتم از خدمت شما افرادی که هیچ علائم دیگه ای از افسردگی رو ندارن ولی خوب مرتب توهم میزنن هم جز افسردگی به حساب میان؟

 28. سلام خانوم دکتر برای گرفتن مشاوره تلفنی درباره افسردگی باید چطوری عمل کنیم

 29. من خیلی افکار منفی دارم و خوب دائم دارم بهشون فک میکنم اینا باعث افسردگی میشن؟

  1. محمود عزیز سلام
   دوست خوبم افکار منفی که مدام تکرار بشن بنظرت چه تاثیری میتونند بر بدن و دهن بزارند ؟مشخصه که تخریب گر میشن .اگه دوست داری تغییر کنی باهام تماس بگیر 091031963

 30. سلام من از صبح تا شب حالم خیلی بده و مدام احساس پیری و مرگ می کنم. آیا این ها علائم افسردگی است؟ برای درمان باید چکار کنم

  1. دوست خوبم سلام
   ممکنه از شما بیشتر بدانم ؟اینکه چه سنی و چه جنننیتی دارید؟ برای تعیین میزان اغسردگی آینم های زیادی هست که باید بررسی شود

 31. سلام پسر من وقتی ۱۵ سال داشت، تلفن همراهش را دزدیدند و بعد از آن دچار عوارض شدید افسردگی شد. الان ۳ سال و نیم آن حادثه می گذرد و پسرم کمی بهتر شده است. اما هنوز شاد نیست. برای درمان چیکار کنم؟

  1. دوست خوبم سلام
   باید عرض کنم که آسیب وارده به فرزندتان او را دچار یک سوگ یا غم کرده . او شاید تمام لحظاتش را با این دستگاه مجازی سپری میکرده و در حالی که مراقبینی داشته ولی از هم صحبی و همدلی خبری نبوده .اینجا سوال بنده از شما والد عزیز این است که برای تنهایی و غم فرزندتان چه قدمی برداشتید ؟ آیا با او صحبت کردید ؟ آیا در خصوص تنهایی او و شاد نبودنش کاری انجام دادید؟ چرا هنوز بعد از سه سال و اندی او هنوز شاد نیست ؟

 32. خانم ۲۶ ساله ای هستم که داروی ضدافسردگی استفاده می کنم. آیا می توانم باردار شوم؟

  1. مادر جوان و نازنین سلام
   در وهله نخست به شما صمیمانه تبریک میگم و باید عرض کنم که مادر شدن بی نهایت زیبا است در عین حال مسولیت و وظیفه ای سنگین.
   باید در خصوص داروهای ضد افسردگی به پزشکتان مراجعه تا با تمهید و مراقبت زیاد آنها را مدیریت کنید .میزان افسردگی و میزان دارو تماما مهم و مدیریت آن بسیار مهمتر است .لذا تاکید میکنم با روانپزشک خود و دکتر زنان مشاوره داشته باشید

  2. پریای عزیز سلام مادر آینده
   چرا که نه فقط بهترین توصیه ی من به شما این است که حتما و حتما با روانپزشک و پزشک زنان خود مسایل خود را در میان بگدار و در مورد مصرف دارو حتما پزشک زنان را در جریان بگدار

 33. اتفاقات ناگواری در زندگی، شکست ها، طلاق، و از دست دادن شغل موجب تشدید یا عود افسردگی می شه؟

  1. دوست عزیزم سلام
   بطور کلی اتفاقات در زندگی هر شخصی ممکن است صدمات خاص خودش را وارد کند که این بستگی به چندین عامل دارد ولی به طور کلی بعضی از موارد می تواند درد و رنج بزرگی را برای فرد ایجاد کند که برای درمانش شاید سالها نیاز به ران درمانی و روانگاوی باشد

  2. مهشید عزیز سلام
   شدت و فشار اتفافات در زندگی هرکدام تاثیر خودشو داره و با توجه به مواردی که نوشتی به نظر من برای هر کدام باید به روان ردمانگر مراجعه شود

  3. مهشید عزیز
   در جواب سوالت باید بگم بله و البته، واکنش هر فرد به این تجربه‌ها وابسته به شخصیت، سابقه زندگی، شبکه پشتیبانی اجتماعی و استراتژی‌های مقابله‌ای است که در اختیار دارد.

   تجربه شکست‌ها و ضربه‌های زندگی می‌تواند احساسات ناراحتی، افسردگی، اضطراب، ناامیدی، ناامنی و عدم ارزشمندی را در فرد تشدید کند. این اتفاقات ممکن است منجر به تغییر در تصویر ذاتی فرد، از دست دادن اعتماد به نفس و ایجاد ترس از آینده شوند.

   در صورتی که این افسردگی و ناراحتی به مدت طولانی ادامه داشته و توانایی فرد را در انجام فعالیت‌های روزمره، ارتباطات میان فردی، روابط خانوادگی و کیفیت زندگی تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است به اختلال افسردگی ارتباطی داشته باشد که نیاز به مشاوره و درمان حرفه‌ای دارد.
   02191031963

 34. سلام خانوم دکتر کودک ۸ ساله ای دارم که وضعیت تحصیلی خوبی دارد اما علاقه ای به بازی و هم صحبتی با دیگر کودکان ندارد، آیا مبتلا به افسردگی است؟

  1. دوست عزیزم سلام
   کودک هشت ساله ای که درسش را خوب می خواند و از لحاظ تحصیلی وضعیت خوبی دارد نشان از ارتباط و سلامت خوبی است ولی در خصوص سوال شما باید دید که بازی که شما به او پیشنهاد میدید آیا برای او هم جذابیت دارد یا خیر و آیا شما واقعا شرایط بازی را برای او فراهم کردید ؟ در خصوص این مسله و هم بازی های او آیا با او مشورت کردید ؟آیا او از شرایط خود راضیه ؟آیا شما جز والدین سخت گیرید یا خیر ؟و یا موارد دیگر
   برای اینکه فرزند خود را بهتر بشناسید آیا تلاش کرده اید ؟
   دوست دارید با دنیای فرزندتان بیشتر آشنا شوید ؟

  2. فرناز عزيز سلام
   دوست خوبم سلامت فرزندمان مهمتره يا رشد تحصيليش؟
   عدم تمايل فرزند ٨ ساله به بازي از جهات مختلف بايد بررسي شود .با مصاحبه و ديدن فرزتون ميتونم قطعي نظر كنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا