در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟! روش درست برخورد با خیانت شوهر

فهرست مطالب

آیا میدانید بهترین روش برخورد با خیانت شوهر چیست!؟ آیا میدانید در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟! با وجود خیانت، پیمان عشق، انحصار و اعتماد شکسته می‌شود و ناامیدی عظیمی به همراه درد روحی شدید به همراه دارد. قرار گرفتن در موقعیت واکنش به خیانت شوهر، یک واقعیت کاملا دردناک برای هر شخصی است. وقتی این اتفاق می‌افتد، احساس می‌کنیم اعتماد و احترامی که به همسر خود تا کنون داشتیم در عرض چند ثانیه از بین رفته است.
آیا به تازگی متوجه خیانت همسر خود شده اید و نمی‌دانید، چگونه با این وضعیت حساس کنار بیایید؟ خوب، اولین کار این است که آرام باشید و در اولین فرصت با شریک زندگی خود، آن را از در میان بگذارید زیرا در درازمدت احساس بدتری به شما خواهد داد. حتما برایتان سوال شده است که در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟!
اگر می‎خواهید نحوه برخورد و عکس العمل در مقابل خیانت شوهر خود را یاد بگیرید تا انتهای این مطلب از مجله روانشناسی دکتر قیومی همراه ما باشید. ما به شما با گفتن نکات لازم و بهترین راه مقابله با خیانت همسر را ارائه می‏دهیم.

برای مشاوره آنلاین و یا خدمات روانشناسی و مشاوره خانواده، با کارشناسان ما در تماس باشید.

واکنش در برابر خیانت شوهر به چه عواملی بستگی دارد؟

قطعا عوامل مختلفی در واکنش ما نسبت به خیانت شوهر، تاثیرگذار هستند. در زیر به هر یک از این عوامل اشاره می‌کنیم:

 • رفتار درست همسر خیانتکار: آیا شریک زندگی شما همچنان، خیانت خود را انکار می‌کند یا اعتراف کرده و پشیمان شده است؟
 • نوع خیانت همسر: آیا خیانت فیزیکی و یا عاطفی بوده و چه مدت زمانی طول کشیده است؟ با انواع خیانت آشنا شوید.
 • احساس مسئولیت در خود: آیا بیش از حد از رابطه عاطفی خود نسبت به همسر، غافل شده ایم؟
در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟! به عوامل زیادی بستگی دارد
واکنش درست در برابر شوهر خیانت کار

مطالعه بیشتر در این مورد: علائم خیانت در مردان چیست؟! نشانه های خیانت مردان شامل چه مواردی است؟!

در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟! روش درست برخورد با خیانت شوهر چیست؟

کشف یک خیانت در رابطه شما، ضربه سخت است که عواقبی را با خود به همراه دارد و درست کردن آن رابطه مثل سابق کار دشواری خواهد بود. بنابراین، به خود فرصت کافی بدهید و به احساساتتان گوش دهید، زیرا روبرو شدن با خیانت همسر، ممکن است. در پایین، رفتارها و عکس العمل‌هایی که بعد از متوجه شدن خیانت شوهر، باید انجام دهید را بازگو می‌کنیم.

در مقابل خیانت همسر؛ با موقعیت روبرو شوید! این اولین کار است که باید در مقابل خیانت شوهر بدانید

این احتمال وجود دارد، شما خیانت را از طریق سوء ظن‌های مختلف کشف کرده باشید. به این صورت که به دنبال بررسی برای وقوع خیانت شوهر خود هستید و به طور غیرمنتظره ای شواهد را پیدا می‌کنید. گاهی اوقات این کشف، ما را چنان مبهوت خواهد کرد که از با خبر کردن همسر خود نسبت به خیانتش، ترس داریم. بنابراین، زمانی را برای مدیتیشن و مهمتر از همه برای آرام کردن احساسات خود اختصاص دهید، اما مهمتر از همه هر زمان که آماده بودید، با موقعیت روبرو شوید. این اولین قدم در جواب این سوال است که در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

صحبت کردن با همسر، یکی از عکس العمل های لازم در مقابل خیانت همسر است

در واکنش به خیانت همسر؛ با وجود احساسات شدیدی که ممکن است برانگیخته شوند باید بتوان، گفت و گویی را تا حد امکان منطقی، با شریک زندگی برقرار کرد. بنابراین باید زمان و مکان مناسبی را برای صحبت کردن با او در این باره پیدا کنید.

در اصل در یک زمان مناسب که هر دو نفر به اندازه کافی آماده هستند، باید روشن شود که چه اتفاقی افتاده است. سعی کنید احساسات خود را به بهترین شکل ممکن به شوهر خود بیان کنید و به او بگویید که متوجه خیانت وی شده اید. همچنین اجازه دهید، همسرتان نیز احساسات خود را بیان کند و حقایق و دلایل خود را برای انجام خیانت توضیح دهد. بهتر است به مشاوره روانشناس متخصص مراجعه کنید و از فرد متخصص و مشاوره خانواده، کمک بگیرید.

صحبت کردن با همسر بعد از خیانت شوهر
با همسر خیانت کار خود بصورت منطقی صحبت کنید.

در زمان خیانت هسمر، احساس گناه نکنید!

این تقصیر شما نیست که همسرتان به شما خیانت کرده است. این تصمیم، به صورت آزادانه توسط شریک زندگی شما انجام شده است. خیانت؛ می‌تواند دلایل زیادی مانند عدم مسئولیت‌پذیری در رابطه از طرف شوهر، تکانشگری، عدم کنترل میل و مواردی از این قبیل داشته باشد. اگرچه هیچ چیز خیانت را توجیه نمی‌کند، اما هر دوی شما مسئول زندگی و چگونگی رابطه خود هستید.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy).

مسائل را روشن کنید! این روش درست برخورد با خیانت شوهر است

بهتر است، کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک را کاملا روشن کنید. اگر تا کنون درباره اهداف مشترک خود، همواره در حال مبارزه بوده اید، وقت آن رسیده که مجددا اهداف خود را بیان نمایید. همچنین، مسائلی از قبیل انتظارات شما از یکدیگر، چه اشتباهاتی مرتکب شده اید، در یک رابطه به دنبال چه چیزی هستید، همه اینها باید روشن شوند. به علاوه اینکه در مورد چه نکاتی با شوهر خود موافق هستید و یا نظرات متفاوتی با یکدیگر دارید.

گفتگو با همسر بعد از خیانت مرد به زن
تمام مسائل موجود در زندگی مشترک خود را روشن کنید.

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

در مقابل خیانت شوهر؛ به دنبال حمایت باشید!

در زمان متوجه شدن خیانت شوهر، اطرافیان خود را با افرادی مانند مادر و پدر احاطه کنید که شما را دوست دارند. آنها می‌توانند به شما برای عبور از این مشکل کمک کنند و یا توصیه هایی به شما ارائه دهند. البته نیاز است که توصیه آنها در عین دلسوزی، منطقی و درست باشد. با این حال مراقب باشید و به صورت محرمانه با موضوع برخورد نمایید. فعالیت‌های آرامش‌بخش انجام دهید و حواس خود را از خیانت شوهر پرت کنید. در صورت لزوم بهتر است از یک متخصص و یا مشاور خانواده نیز در این باره کمک بگیرید.

مطالعه بیشتر: جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید.

یکی از عکس العمل های مهم در مقابل خیانت همسر؛ این است که ببخشید یا فراموش کنید!

ممکن است پس از خیانت همسر، اعتماد بین شما به طور کامل از بین رفته باشد و امکان ادامه رابطه را مشاهده نکنید. تصمیم نهایی درباره ادامه زندگی، یک موضوع کاملا شخصی است که فقط شما می‌توانید آن را ارزیابی کنید و به عوامل زیادی بستگی دارد. اینکه خیانت شوهر، صرفاً جنبه جنسی یا احساسی داشته و یا مدت زمان خیانت، هر کدام می‎توانند در روند بخشش و یا فراموش کردن این موضوع، نقش داشته باشند.

مطالعه بیشتر: چه زمانی باید طلاق گرفت؟ زمان مناسب طلاق را بدانید! لبه پرتگاه، یا زنگ خطر در ازدواج! (مطالب مهمی که حتما همه باید بدانند).

در صورت امکان، رابطه را بازسازی کنید!

اگر تصمیم دارید به رابطه خود ادامه دهید، باید بپذیرید که گذشته تمام شده است و باید بتوانید یک لوح تمیز بسازید. بنابراین، هر چیز مورد بحث و سوال برانگیزی باید واضح و روشن شود تا در آینده مشکلی ایجاد نکند. این رابطه و زندگی مشترک، باید تجدید نظر و از نو با شرایط جدیدی شروع گردد.

رابطه همسر بعد از خیانت شوهر
اگر به رابطه خود ادامه می دهید؛ گذشته را فراموش کنید.

مراقب عزت نفس خود باشید!

در اولین لحظات فهمیدن خیانت شوهر، بسیار مهم است که  مراقب عزت نفس خود باشید! بنابراین، وقت خود را صرف انجام کارهای مورد علاقه خود نمایید، برای خودتان وقت بگذارید و ارزش خود را درک کنید و کل زندگی خود را فراتر از روابط زن و شوهری ببینید. طبق مطالعات، افرادی که دچار خیانت شده اند از عزت نفس بالاتری برخوردار هستند و این مسئله منجر به رشد شخصی بیشتر آنها شده است.

مطالعه بیشتر: علت ترس از خیانت همسر چیست؟ با ویژگی ها و ریشه فوبیای خیانت همسر آشنا شوید.

اولویت اول خودتان باشید!

شما مرکز زندگی خود هستید و خودتان برای زندگی تصمیم می‎گیرید. توجه داشته باشید که کارهای دیگران فقط شما وابسته به شما و  تحت کنترل شما نیستند و این واقعیتی است که ما باید آن را بپذیریم. و به همین دلیل باید از سرزنش و مسئولیت‌پذیری بیش از حد خود دست برداریم. باید بدانیم که ما به بهترین شکل ممکن عمل کرده ایم. به علاوه، بسیار مهم است که خودتان را به خوبی بشناسید، بدانید چه چیزهایی شما را خوشحال و چه چیزی شما را آزار می‌دهد.

از رفتن به جزئیات غیر‌ضروری خیانت، خودداری نمایید!

مطالعه بیشتر: بدترین سن طلاق برای کودکان چه زمانی است؟! بهترین سن طلاق برای کودکان چه سنی است؟.

بهترین عکس العمل در مقابل خیانت شوهر چیست؟

اگر علیرغم همه چیز، در مقابل خیانت شوهر احساس سردرگمی کرده و نمی‌دانید در این شرایط چه کاری انجام دهید، توصیه می‌کنیم حتما از یک درمانگر و مشاور خوب در این زمینه کمک بگیرید. حتی اگر تصمیم به ادامه زندگی با شوهر خود دارید، باز هم زوج درمانی و مراجعه به مشاور، بهترین عکس العمل در برابر خیانت همسر است. در صورتی که به دلیل خیانت شوهر خود، تصمیم به پایان رابطه گرفته اید، حضور در مراکز روانشناختی بر روند غلبه کردن به غم و اندوه و جدایی به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

خیانت مرد به زن
صحیح ترین عکس العمل در برابر خیانت شوهر مراجعه به روانشناس است.

آیا بخشیدن خیانت مردان و ادامه زندگی، کار درستی است؟

آیا واقعاً می‌توانم شریک زندگی یا شوهر خود را پس از خیانت بپذیرم؟ بازگشت یا عدم بازگشت به زندگی، همیشه به شخص خیانت دیده بستگی دارد. معمولا، فرد فریب خورده احساس میکند که تمام اعتمادش به طرف مقابل به سرعت از بین رفته و بخشی از آن کاملا طبیعی است.

آیا ما می‌توانیم خیانت همسر خود را ببخشیم؟ بله، اما آیا می‌توان با عدم اطمینان به زندگی ادامه داد که شخص مورد نظر دوباره به ما خیانت کند؟ به عبارت دیگر، اگر قبلاً یک بار خیانت کرده، آیا میتواند برای بار دوم آن را مجددا انجام دهد؟ گاهی اوقات رسیدن به جواب این سوالات، بسیار دشوار خواهد بود و قطعا بدون اعتماد، سرنوشت این زوج شکست خواهد خورد.

در بسیاری از مواقع پس از یک لغزش در قالب خیانت، دوست داشتن دوباره به همان شکل سابق، کار خیلی سختی است. به همین دلیل، به سختی می‌توان گفت که در برابر خیانت چه باید کرد. در اینجا شما در نهایت باید وضعیت را بسنجید و تصمیم بگیرید که آیا واقعا این زندگی ارزش ادامه دادن را دارد و یا ترجیح می‌دهید این رابطه را تمام کنید.

 

منبع منبع منبعمنبع

4 پاسخ
 1. فریبا گفته:

  سلام خیلی ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید
  من یک دختر ۳۳ ساله مجرد هستم که ۵ سال هست که به تهران نقل مکان کردم و دور از خانوادم زندگی میکنم و در تهران مشغول بکار هستم
  ۳ سال پیش با آقایی آشنا شدم که خیلی بهم علاقمند شدیم بعد از ۸ ماه فهمیدم ایشون متاهل بودند و صاحب دو فرزند
  اولش خیلی ناراحت شدم و مدتی باهاشون کات کردم ولی خیلی پیگیر من شدند و بهم ابراز علاقه کردند و گفتند که به همسرشون علاقه ای ندارند و فقط تا الان بخاطر بچه ها کنار هم هستند
  من همچنان با این آقا در ارتباط هستم و به من قول داده بودند که از همسرشون جدا میشند ولی تا الان به بهانه بچه ها هیچ اتفاقی نیفتاده و خانواده بنده هم اصرار به ازدواج من دارند و من از لحاظ عالطفی شدیدا ایشون رو دوست دارم و خانمشون هم از حضور من آگاه هستند. الان بنظر شما به ادامه این رابطه امیدی هست امکان داره این آقا از خانمشون جدا بشند؟ واقعا سردرگمم کمکم کنید

  پاسخ
  • دکتر آریادخت قیومی گفته:

   فریبا عزیز، چه خصوصيت اين آقا شما را در اين رابطه نگه داشته؟
   با فرد خيانت كاري كه با وجود همسر و فرزندان بجاي حل كردن مشكل ،مشكل ديگري ايجاد ميكند ،آيا شما فكر ميكنيد بنا براحتمال چند درصدي طلاق ايشان به شما وفادار خواهد بود؟
   شخصي كه زندگيش بنا بر عدم تعهد و عدم مسوليت پذيري است ،تفكر شما در خصوص بناكردن زندگي بر پايه هاي متزلزل چيست؟
   چرا براي رشد خودتون تلاش نميكنيد تا متوجه شويد چرا در رابطه ي معيوب مانديد؟؟

   پاسخ
  • ستاره گفته:

   عزیزم شما خونه خراب کنی یعنی پسر مجرد پیدا نمی شد که باهاش باشی باید میرفتی با یه آدم متاهل که بچه هم داره زندگی کنی
   بعد منتظری طرف زن و بچه اشو ول کنه با شما ازدواج کنه به فرض محال اینکارو کنه چرا حس میکنی به تو وفادار میمونه
   از ماست که بر ماست
   شما و اون آقا در حال خیانت به اون زن و بچه های معصوم هستید چشماتون رو باز کنید و تمومش کنید این رابطه مسموم رو

   پاسخ
  • ناشناس گفته:

   آقایون خائن متاهل به دخترای مجرد از این وعده و عیدا زیاد می دند که از زنم بدم میاد میخوام طلاق بگیرم تو رو دوست دارم ولی حرف مفت میزنند ته اش با زن و بچه اشون می مونند و شما میمونید و حوضتون
   در اصل اون آقا در حال سو استفاده از شماست

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید.