زوج درمانیخدمات روانشناسیمشاوره ازدواجمشاوره خانوادهمشاوره روابط عاطفی

جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید

یکی از موارد مهم در مشاوره ازدواج و خانواده، استفاده از انواع تکنیک زوج درمانی است. همانطور که در مطالب قبلی مجله روانشناسی دکتر قیومی مطالعه کردید، زوج درمانی؛ یک روش روان‌درمانی، برای حل تعارضات بین زوجین است. در این سری از مطالب مربوط به مشاوره خانواده، تمام انواع تکنیک زوج درمانی را به شما معرفی میکنیم. هر کدام از این تکنیک ها، بنا به انتخاب روانشناس شما، میتواند کمک بسیار زیادی به بهبود رابطه شما در زندگی زناشویی کند.

اگر در مورد زوج درمانی؛ هدف و مراحل آن اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد میکنیم ابتدا مطلب زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy) را مطالعه کرده و سپس با انواع تکنیک های در این مطلب، آشنا شوید.

1- زوج درمانی سیستمیک، از محبوبترین انواع تکنیک زوج درمانی

روشهای درمان سیستمیک و خانواده درمانی؛ یکی از انواع تکنیک رایج در زوج درمانی است. تکنیک زوج درمانی سیستمیک؛ شامل پرسشهای دایره ای، استفاده از استعاره، پرسش معجزه، ایفای نقش یا مجسمه سازی میباشد.

در این سری از انواع تکنیک زوج درمانی؛ به منظور درک اینکه چگونه رفتار و احساسات در زندگی، تحت تأثیر داستانهای اصلی دو شریک قرار میگیرد، داستان زندگی شخصی آنها در گذشته، اغلب در نظر گرفته میشود. این کار، برای مثال، با کمک یک شجره نامه یا ژنوگرام انجام میگیرد.

بیشتر بدانید: انواع اختلالات خلقی (mood disorder)، علائم، راهکارها، روش های درمان و پیشگیری اختلال خلقی.

2- تکنیک روانکاوی یا روان پویشی

تکنیک روانکاوی یا روان پویشی، زمانی مفید است که شریک زندگی به الگوهای غیرمنطقی پاسخ میدهند که گمان می‌رود از رویدادهای زندگی و تجربیات کودکی ناشی میشود. به عنوان مثال، اگر سوء استفاده، بخشی از گذشته یک فرد باشد، حتی زمانی که دلیلی برای آن وجود ندارد، میتواند منجر به حسادت در بزرگسالی شود.

تکنیک روانکاوی یا روان پویشی بر روی بیمار؛ یکی از انواع تکنیک زوج درمانی
در تکنیک زوج درمانی مشاور بر روی ریشه مشکل تمرکز میکند.

در تکنیک زوج درمانی به روش روان پویشی؛ متخصص مشاور، به شما کمک میکند تا روی ریشه مشکل تمرکز نمایید. مشکلی که گاهی ناخودآگاه و یا یک مسئله فردی یا زوجی است .سپس روانکاو  به شما کمک میکند تا دید واقعی‌تری از رویدادهای گذشته که بر رفتار فعلی تأثیر میگذارند، داشته باشید.

آموزش بیشتر : ازدواج با فرزندان طلاق! ازدواج با دختر یا پسری که فرزند طلاق است! خوب یا ید! راهکارها، مشکلات و فواید.

3- روان درمانی مثبت نگر زوجین، یکی از انواع تکنیک زوج درمانی

تکنیک زوج درمانی مثبت نگر؛ بر احساسات مثبت تمرکز دارد. برای برخی، واقعاً یک تغییر بزرگ، میتواند افکار و رفتارها را تغییر دهد و سپس رابطه را بهبود بخشد. در روانشناسی مثبت گرا، یاد میگیرید که از شادی لذت برده و بر شادی در لحظه، تمرکز کنید. با این شیوه از تکنیک های زوج درمانی؛ رابطه بین طرفین بهبود میابد.

در تکنیک زوج درمانی مثبت نگر، به زوج‌ها کمک میکند تا لحظات شادی را که در حال حاضر میگذرانند تشخیص دهند و سپس بتوانند بر روی آن کار کنند. به این وسیله، رابطه بین آنها بهبود یافته و تحکیم می‌یابد. روان درمانی مثبت نگر، از جمله انواع تکنیک زوج درمانی رایج در دنیا است.

4- زوج درمانی گاتمن

پس از 30 سال، بسیاری بر این باورند که تکنیک گاتمن، یک روش مشاوره موثر در زوج درمانی است. اگر شما و همسرتان دچار مشکل در روابط خود شده اید، زوج درمانی به روش گاتمن؛ میتواند برای روابط شما تاثیر گذار خواهد بود. این تکنیک زوج درمانی؛ به شما کمک میکند تا نحوه برقراری ارتباط آرام را درک کنید.

زوج درمانی گاتمن بین زوج های جوان؛ یکی از انواع تکنیک زوج درمانی
در زوج درمانی گاتمن آموزش می‌بینید؛ تا نحوه‌ی برقراری ارتباط آرام را درک کنید.

روش گاتمن، به هر دوی شما، کمک میکند تا از یکدیگر یاد بگیرید. زیرا چیزهایی که شما را آزار میدهد و یا خوشحال میکند را کشف میکنید. به طور کلی، روش زوج درمانی گاتمن؛ بر مدیریت تعارض متمرکز میباشد، که در هسته آن صداقت است.

بیشتر بدانید: تاثیر طلاق بر فرزند پسر! چه بر سر فرزندان پسر بعد از طلاق خواهد آمد؟

5- تکنیک میانجی گری؛ یکی از انواع تکنیک زوج درمانی

به منظور حل تعارضات زوجین، از تکنیک های میانجیگری نیز در زوج درمانی استفاده میشود. روش زوج درمانی میانجیگری؛ عمدتاً در مورد حل عملی مشکلات به عنوان مثال، برای تقسیم بندی مشخص وظایف در زندگی روزمره یا پس از جدایی، زمان ملاقات و مراقبت برای کودکان را تنظیم میکند.

تکنیک میانجی گری برای زوج درمانی
در تکنیک میانجی گری مشاور روانشناس، نقش شخص ثالث و میانجی گر را دارد.

اساسا در روش زوج درمانی میانجی گری؛ فرد درمانگر، شخص ثالث و مستقل در میانجیگری است. او سعی میکند با زوجین به توافقات مشترکی دست یابد که در آن منافع و نیازهای هر دو شریک به اندازه کافی در نظر گرفته شود. معمولا درمانگر یا مشاور، با پرسیدن سؤالات خاص، هدایت گفتگو و بررسی نیازها و علایق هر دو طرف، روند را شکل میدهد.

در عین حال روان درمانگر، تصریح میکند که شرکا به تنهایی مسئول محتوای مقررات هستند. به علاوه، تکنیک میانجیگری معمولاً با روشهای درمانی دیگر تکمیل میشود. تکنیک میانجی گری؛ از محبوبترین انواع تکنیک زوج درمانی است.

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

6- تکنیک مشاوره فردی از جمله انواع تکنیک زوج درمانی

در تکنیک مشاوره فردی، اگر هر یک از زوجین قادر یا مایل به انجام زوج درمانی نباشد، شریک مایل و توانا، باید به تنهایی این کار را انجام دهد. در این روش یک دکتر روانشناس مانند دکتر قیومی، میتواند به شریک زندگی در حل مشکلات کمک کند. اگر طرف مقابل مایل به حل مشکل نباشد، رابطه ممکن است پیشرفت نکند.
در حالی که برخی از افراد برای مشاوره فردی مراجعه میکنند، گاهی اوقات همسر یا طرف دیگر به آرامی این ایده را گرم میکند و بعداً برای زوج درمانی به همسر خود می‌پیوندد.

مطالعه بیشتر: در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟!.

7- تکنیک روایت درمانی در زوج درمانی

روایت یعنی داستان و این در واقع بخشی از تکنیک زوج درمانی میباشد. در تکنیک روایت درمانی، شما داستان را تعریف خواهید کرد و “روایت” آنچه اتفاق می‌افتد را خواهید ساخت. اما پس از آن، شما با هم کار خواهید کرد تا قسمتهای ناراحت کننده داستان را بازنویسی نمایید.
زیبایی این تکنیک زوج درمانی؛ در این است که به زوجین کمک میکند تا از داستان جدا شوند و بدانند که تاریخ قابل تغییر است. در اصل هر دوی شما میتوانید تاریخ آینده خود را با هم بازنویسی کنید.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

8- رابطه درمانی ایماگو

رابطه درمانی ایماگو (Imago Therapy) که توسط هارویل هندریکس و هلن لیکلی هانت ابداع شده به شدت بر جنبه های معنوی و رفتاری تمرکز دارد. زوج درمانی ایماگو؛ به دنبال کمک به زوجین برای دیدن نحوه عملکرد مغز و زندگی ناخودآگاه آنها است.
اساساً این تکنیک زوج درمانی؛ بیان میکند که ما شرکایی را انتخاب میکنیم که میتوانند چیزهایی را که در دوران کودکی ما کم است، التیام بخشند و این زخم ها با همسرمان تکرار میشود. در تکنیک زوج درمانی ایماگو، زوجین یاد خواهند گرفت که با هم کار کنند و مشکلات را پشت سر بگذارند.

 

منبع منبع منبع منبع

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. استفاده از انواع تکنیک زوج درمانی در مشاوره خانواده بسیار مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا