علائم خیانت در مردان چیست؟! نشانه های خیانت مردان شامل چه مواردی است؟!

فهرست مطالب

به نظر شما علائم خیانت در مردان چیست!؟ وفادار بودن به شریک زندگی، بدون شک یکی از ارکان اساسی یک رابطه و ازدواج است. هنگامی که اعتماد به دلیل خیانت از بین می‌رود، بازگشت به مسیر و موفقیت رابطه دشوار خواهد شد. البته برخی از زوج‌ها بر این خیانت و دشواری‌های آن غلبه می‌کنند و زندگی و ثبات تقریبی در زندگی به دست می‌آورند. در یک رابطه، هر لحظه ممکن است سوء ظن به خیانت مردان ایجاد شود. اما، گاهی اوقات فقط حدس و گمان در حد، حدس و گمان است و معلوم نیست که آیا واقعاً خیانت شوهر وجود دارد یا خیر! به همین دلیل باید قبل از ادعای این موضوع کاملا از آن مطمئن باشید. در این بخش از مجله روانشناسی دکتر قیومی، نشانه ها و علائم خیانت مردان نسبت به زنان و روش‌های مقابله با آنها را به شما می‌گوییم.

خیانت چیست؟!

درواقع خیانت؛ شکستن یا نقض یک قرارداد، اعتماد یا اطمینان فرضی است که باعث ایجاد تضاد اخلاقی و روانی در روابط بین افراد از جمله زن و شوهر می‌شود. شایع‌ترین اشکال خیانت؛ افشای مضر اطلاعات محرمانه، بی وفایی، خیانت و بی صداقتی می‎باشد. این مسائل، می‌توانند آسیب زا باشند و باعث ناراحتی قابل توجهی شوند. از آثار و نتایج خیانت؛ می‌توان به شوک، فقدان و اندوه، اشتغال پیشگی بیمارگونه، آسیب به عزت نفس و خشم و طلاق اشاره کرد. همچنین خیانت میتواند یکی از عوامل مهم در بیماری ها و اختلالات روانی باشد.

بیشتر بدانید: انواع اختلالات اضطراب (Anxiety disorders).

دلایل خیانت مردان چیست!؟ چرا مردان خیانت میکنند!؟

دلایل خیانت مردان چیست!؟ چرا مردان خیانت میکنند!؟
دلایل خیانت مردان چیست!؟ چرا مردان خیانت میکنند!؟

در زیر، اصلی ‎ترین علل و دلایل خیانت مردان را می‎گوییم:

  • مشکلات ارتباطی: ارتباط خوب یا همدلی، می‌تواند به حل تعارضات کمک کند و در نتیجه اعتماد بیشتری برای زوجین داشته باشد. ارتباطات ضعیف؛ میتواند یکی از دلایل خیانت مردان باشد، زیرا درگیری‌ها باعث می‎شود زوجین به دنبال چیزهایی باشند که در رابطه خود نمی‌توانند پیدا کنند.
  • یکنواختی: در برخی از مواقع دیگر، ممکن است یکنواختی و خستگی ناشی از زندگی روتین، مرد را به داشتن رابطه جنسی خارج از رابطه سوق دهد. البته که این دلیل فرعی خیانت مرد است و صرفا بهانه ای بیش نیست و باید ریشه آن را در موارد دیگر جستجو کرد.
  • تفاوت در تمایل به رابطه جنسی: افرادی هستند که در رابطه با مسائل جنسی نسبت به دیگران پرشورتر و آتشین‌تر هستند. برخی از افراد، می‌توانند دوره های طولانی مدتی بدون رابطه جنسی باشند و برخی دیگر خیر. همین اختلاف و تفاوت بین زن و شوهر، می‌تواند باعث خیانت مرد شود.

مطالعه بیشتر: جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید.

علائم خیانت در مردان چیست؟

علائم خیانت در مردان چیست؟!
علائم خیانت مردان چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ما به خیانت شوهر خود، مشکوک هستیم. اگرچه وجود این علائم و نشانه ها می‌تواند با مشکلات متعددی همراه باشد، اما در صورت مشکوک شدن به خیانت باید به آنها توجه کرد. توجه داشته باشید که این صرفا میتواند نشانه ای از خیانت باشد و یا میتوانید ناشی از موارد دیگری در زندگی فرد باشد که باید با دقت بررسی شود. به صورت کلی علائم اصلی خیانت مردان، شامل موارد زیر است:

تغییر عادات ناگهانی شوهر، میتواند یکی از نشانه های خیانت مردان باشد

شما شریک زندگی خود را کاملاً می‌شناسید زیرا سال ها با هم زندگی کرده اید. اما همسر شما، چند ماهیست که رفتارهای عجیب و عادت‌هایی را در پیش گرفته که قبلا نداشته و به دلیل تغییر شغل هم نیست. به عنوان مثال مرد، هر روز قبل از خواب گوشی خود را چک می‌کند و از زمان خروج از محل کار، ساعت‌ها درگیر استفاده از گوشی همراه خود است. علاوه بر این، شوهر از پاسخ دادن به شما درباره اینکه همواره با چه کسی در حال صحبت است، طفره می‎رود و صحبت‌های خود را از شما پنهان می‌کند.

مطالعه بیشتر: انواع اختلالات خلقی (mood disorder)، علائم، راهکارها، روش های درمان و پیشگیری اختلال خلقی.

تنها رفتن به مسافرت‌های طولانی مدت

رابطه شما ممکن است در بهترین حالت خود نباشد، اما شوهر شما هرگز به گونه ای رفتار نکرده بود که در بسیاری از موقعیت‌ها از حضور شما اجتناب کند. او ترجیح می‌دهد در اتاق تنها باشد یا تنها جایی برود. بدیهی است که همه به تنهایی نیز نیاز دارند، اما گاهی اوقات در این مسئله زیاده روی و افراط می‌شود.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy).

توجه بیش از حد به ظاهر خود، می تواند از علائم خیانت در مردان باشد

مرد به ظاهر و لباس‎های خود توجه زیادی دارد، بهتر از قبل لباس می‌پوشد و هر روز از افترشیو و ادکلن‌ در خارج از محیط خانه استفاده می‌کند. او مانند زمانی که رابطه عاشقانه را با شما شروع کرد، رفتار می‌کند که به مرور زمان آن را فراموش کرده بود. این رفتار عجیب ممکن است به این معنی باشد که او سعی دارد کسی را تحت تاثیر خود قرار دهد. البته این مورد میتواند یکی از نشانه های وسواس فکری و عملی نیز باشد.

مطالعه بیشتر: اختلال وسواس فکری و عملی (OCD) چیست؟ علائم، نشانه ها، روش های درمان وسواس فکری را آموزش ببینید.

کاهش سطح میل جنسی، می تواند از علائم خیانت در مردان

درصورتیکه میل به داشتن روابط جنسی خیلی سریع و در عرض چند روز یا چند هفته به طور ناگهانی کاهش یابد، می‌تواند یکی از نشانه های خیانت مردان باشد. دلیل این امر این است که آن مرد، میل جنسی خود را با شخص دیگری برطرف می‌کند. البته کاهش میل جنسی، می‌تواند ناشی از تغییرات در سلامتی نیز باشد. به عنوان مثال، استرس بیش از حد در محل کار، سوء تغذیه، کمبود خواب، مصرف مواد مخدر و غیره نیز از دلایل کاهش سطح میل جنسی هستند.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

پنهان‌کاری، یکی از نشانه های خیانت مردان است

پنهان‌کاری، یکی از نشانه های خیانت مردان است
پنهان‌کاری، یکی از نشانه های خیانت مردان است.

در واقع، این درست است که حتی در یک رابطه خوب زوجین، هر یک از طرفین به آزادی نسبی خود نیاز دارند. به این شکل که زن و شوهر آزادانه می‎توانند با دوستان خود بیرون و یا به کلاس بروند، اما همسر شما باید از همه اینها، کاملا مطلع باشد. زیرا در غیر این صورت شک و شبهه ایجاد می‌کند. هر زمان که شوهر شما شروع به طفره رفتن در مورد کجا بودنش می‎دهد، این مورد میتواند از نشانه های باشد که او به شما خیانت می‌کند. اگر مرد در حال خیانت باشد، هر بار که بپرسید کجاست، معمولا حالت دفاعی و عصبانیت خواهد گرفت. توصیه میکنیم از مشاوره زوج درمانی برای حل مشکلات خود بهره بگیرید.

سخاوت و محبت غیر معمول

حرکات غیرمعمول سخاوتمندانه و محبت زیادی که قبلا در همسر شما دیده نمی‌شد، باید شما را وادار به توجه بیشتر به او کند. از آنجایی که یک رابطه عاشقانه و خیانت به زن باعث احساس گناه می‌شود، فرد خیانتکار به طور ناگهانی شریک زندگی خود را با گل، هدایای کوچک و توجهات شیرین مانند صبحانه در رختخواب و یا یک یادداشت عاشقانه سورپرایز می‌کند.

مطالعه بیشتر: افراد خیانت‎کار چه حسی نسبت به خود دارند؟.

نوسانات عاطفی

هنگام بر ملا شدن خیانت، شوهر شما به سؤالاتی در مورد قرار ملاقات‌های خود، واکنش بسیار پرخاشگرانه نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر شریک زندگی خود را با سوء ظن روبرو کنید، او یا کاملاً عصبانی می‌شود، اتهامات متقابل می‌زند و یا صحنه ای از نا امیدی محض از چنین ادعای ناعادلانه ای می‌سازد و برای روزها آزرده خاطر می‌شود.

مطالعه بیشتر: همه چیز درمورد مشاوره روابط عاطفی که باید بدانید.

دروغ‌های آشکار، از علائم خیانت در مردان

دروغ‌های آشکار مربوط به مسائل مختلف از جمله رفتار اقتصادی لزوماً باید باعث ایجاد سوء ظن در طرف مقابل می‌شود. زیرا این‌ها، دروغ‌های مهمی هستند که معمولاً نشانه های خیانت مرد می‎باشد. این دروغ‌ها می‌توانند شامل باز کردن یک حساب بانکی مخفیانه، درآمد اضافی گزارش نشده، مخفی کردن هزینه‌های مالی و غیره باشند.

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

سردی روابط عاطفی

یکی از خصوصیات بارز مردان خائن، سردی یا دوری در روابط احساسی و عاطفی است که اغلب هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی بیان می‌شود. به این صورت که همسر شما به طور فیزیکی و جسمانی با شما هست، اما در واقع، احساسات و افکار او در جای دیگری قرار دارد که باعث دور شدن شوهر از همسر خود خواهد شد.

مطالعه بیشتر: اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج! همه موارد مهمی که در آشنایی قبل از ازدواج باید بدانید را آموزش ببینید.

چگونه با شوهر خیانت کار، برخورد کنیم؟

هنگامیکه مطمئن شدی که شوهر شما در حال خیانت می‎باشد، برای برخورد با او به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • با موقعیت روبرو شوید: زمانی را برای مدیتیشن و مهمتر از همه برای آرام کردن احساسات خود اختصاص دهید. اما مهمتر اینکه وقتی خود را آماده دیدید، با موقعیت روبرو شوید. بهترین کار انجام مشاوره آنلاین یا حضوری با روانشناسی متخصص است.
  • با همسر خود حرف بزنید: زمانی که هر دو طرف برای این گفتگو آماده باشند، باید روشن شود که چه اتفاقی افتاده است. سعی کنید احساسات خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید. همچنین به او اجازه دهید که احساس شما را نسبت به خیانتش، متوجه شود. اما به علاوه بگذارید، شوهر شما حقایق و دلایل خود را برای انجام خیانت، توضیح دهد.
  • مسائل را روشن کنید: اگر یک رابطه مبتنی بر مبارزه دو نفر برای اهداف مشترک است، مهم است که این اهداف و مسائل کاملا روشن شوند، اینکه چه انتظاراتی از یکدیگر دارید را روشن کنید. همینطور در مورد چه نکاتی با یکدیگر موافق هستید و یا در آن نظرات متفاوتی دارید.
  • آنچه اتفاق افتاده را بپذیرید: پذیرفتن اینکه یک خیانت وجود داشته و اینکه همسر ایده آل ما از پایه سقوط کرده، ناامیدی ناشی از فکر کردن به همه برنامه های مشترک با اتفاقی که اخیرا رخ داده است، بدون شک قدم بسیار سختی می‎باشد. با این حال، چاره‌ای جز پذیرش این نیست که این اتفاق یعنی خیانت مرد، رخ داده است.

عواقب خیانت مردان بر همسر

خیانت مردان از نظر جسمی و روحی بر همسر او، تأثیر می‌گذارد. خیانت شوهر، اضطراب و افسردگی. خشم و استرس پس از سانحه (PTSD) پریشانی، سرزنش خود و شرم را در همسر او افزایش می‌دهد. عواقب یک خیانت فاجعه آمیز بیشتر مربوط به اختلالات اضطرابی، و به ویژه OC D و PTSD است. خیانت مرد، می‎تواند باعث آلودگی روحی بر زن شود.

پیامدهای خیانت مرد بر فرزندان

کودکانی که والدینشان خیانت کرده اند، صرف نظر از سن، اغلب با احساسات شدید خشم، اضطراب، گناه، شرم، اندوه و سردرگمی از خود واکنش نشان می‌دهند. آنها ممکن است برای بازگرداندن عشق والدین و یا تبدیل شدن به سرپرست والد خیانت شده، تحت فشار باشند.

به طور کلی، اگر فرزند شما متوجه خیانت پدرش شود، می‌تواند اثرات و پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد:

  • آنها ممکن است احساس سردرگمی، اضطراب، رها شدن و انزوا را تجربه کنند که بی شباهت به شریکی است که به او خیانت شده است.
  • یک مطالعه همچنین نشان میدهد که فرزندان با والدینی که رابطه نامشروع (خیانت) داشته اند، ممکن است با شریک آینده خود دچار مشکلات اعتماد شوند.
  • کودک شما ممکن است تصورات منفی از وفاداری، داشته باشد.

 

منبع منبع

بازدیدها: 1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید.