خدمات روانشناسیزوج درمانیمشاوره ازدواجمشاوره خانوادهمشاوره روابط عاطفی

افراد خیانتکار چه حسی نسبت به خود دارند؟

احتمالا برای شما هم سوال شده است که افراد خیانتکار چه حسی نسبت به خود دارند؟! علاوه بر رفتار و احساسات فرد خیانت دیده بعد از انجام این عمل، حس فرد خائن نسبت به خود بعد از ارتکاب به آن، مطرح می‌شود. آیا افراد خیانتکار از کار خود پشیمان هستند؟ از کجا بفهمیم که فرد خائن از رفتار خود پشیمان است و مجددا آن را تکرار نمی کند؟ در مورد احساسات فرد خیانتکار نسبت به خود و دیگران چه میدانید؟
آیا بین حس زنان و مردان بعد از انجام خیانت در رابطه، فرقی وجود دارد؟ آیا فرد خائن احساس گناه می‎‌‌کند؟ آیا آنها بعد از خیانت، حس ترس می‎‌کنند؟ به طور کلی در این بخش از مجله روانشناسی دکتر قیومی، قصد داریم به همه سوالات شما درباره احساس افراد خیانتکار نسبت به خودشان صحبت کنیم.

آیا فردی که خیانت می ‎کند، همسرش را دوست ندارد؟!

یکی از سوالات مهم پس از وقوع خیانت، این است که آیا همسرم (فردی که به من خیانت کرده) من را دوست ندارد؟! باید بگوییم که حتی علیرغم رابطه عمیق و پنهانی فرد خائن با فرد دیگر، ممکن است، او همچنان همسر خود را دوست داشته باشد و برای او آرزوی خوشبختی کند.
اما از دید و نظر فرد خیانت دیده؛ اگر شخص خائن او را دوست داشت، هرگز دست به چنین کاری نمیزد، بنابراین او مثل سابق من را دوست ندارد. از طرفی، برخی اوقات اشخاص خیانتکار، تصور می‎کنند که خیانت آنها، ربطی به عشق و رابطه خود با همسرشان نداشته و باز هم آنها شریک زندگی خود را ترجیح می‎دهند و علت خیانت آنها چیزهای دیگری است. توصیه میکنیم در این زمینه، زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy) را مطالعه بفرمایید.
برای مثال، مواردی از این قبیل زیر را بهانه ای برای خود میکنند:

 • ناتوانی افراد خائن در برابر وسوسه و هوس
 • فاصله عاطفی بین آنها و همسر خود
 • نداشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود یا همسر
 • شک و تردید در مورد وفاداری همسر نسبت به خود
 • مصرف الکل یا مواد مخدر که باعث از دست دادن کنترل آنها شده است.
مردی که به همسرش خیانت کرده است و حس ندامت دارد.
فرد خیانت کار آیا همسرش را دوست ندارد؟

مطالعه بیشتر: در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟!

احساسات فرد خیانتکار نسبت به خود چیست؟

به غیر از رفتارهای قابل مشاهده فرد خائن پس از انجام خیانت، این اشخاص دقیقا چه احساساتی نسبت به رفتارهای خود و عواقب مربوط به آن دارند؟
در زیر به تمام احساسات فرد خیانتکار نسبت به خود، اشاره می‎کنیم:

احساس بسیار بد فرد خیانتکار نسبت به خود، برای از بین رفتن اعتماد همسر

احساس بسیار بد به دلیل از بین رفتن اعتماد شریک زندگی، رایج‎ ترین حس فرد خیانتکار محسوب می شود. معمولا فرد خیانت کننده؛ از رفتار و اشتباه خود و تاثیر آن بر روابط خود با همسرش احساس ندامت خواهد کرد، زیرا دیگر همسر او اعتمادی ندارد و به زندگی آنها آسیب جدی وارد شده است.

مطالعه بیشتر: علائم خیانت در مردان چیست؟! نشانه های خیانت مردان شامل چه مواردی است؟!

احساس تاوان خیانت دادن، یکی از احساسات فرد خیانتکار نسبت به خود است

بسیاری از افراد خائن پس از ارتکاب خیانت، اعتقاد دارند که به زودی و پس از فاش شدن این مسئله، تاوان بزرگی باید پس بدهند. به همین علت، اگر آنها حتی از رفتار خود پشیمان نباشند، می دانند که هر اتفاقی که برای آنها بیفتد، حقشان است.

افراد خیانتکار چه حسی به خود دارند.
فرد خیانتکار حس گناه، تاوان خیانت و از دست دادن اعتماد همسر را دارد.

احساس گناه به این دلیل که همسرم دوستم دارد!

در هر شرایطی، مخفی یا آشکار شدن خیانت، فرد خیانتکار هنگامی که همسرش به او محبت کرده و دوستش دارد، احساس گناه خواهد کرد. به همین دلیل، ممکن است فرد خائن محبت و بخشندگی بالایی را نثار همسر خود کند تا این حس گناه کمرنگ تر شود.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

احساس تباه شدن زندگی به دلیل خیانت

قطعا بعد از وقوع خیانت و افشا شدن آن، قشنگیهای زندگی خیلی کمتر می‌شود و حتی از بین می‌رود. افراد خیانتکار، خودشان می دانند که خیانت آنها تاثیرات مخربی بر زندگی آنها گذاشته و آن را تباه کرده است. چرا که آنها ناراحتی و غم را در چهره همسر خود مشاهده کرده و علیرغم اینکه بخشیده شوند یا خیر، می دانند که روابط زناشویی آنها تغییر کرده و دیگر مثل گذشته نیست.

احساس بی تفاوتی و بی خیالی، یکی از احساسات فرد خیانتکار است

برخی از مردان بی وفا و بی تعهد به تک همسری اعتقادی ندارند. به همین دلیل بعد از ارتکاب خیانت، احساس بی تفاوتی و بی خیالی نسبت به کار خود خواهند داشت. همچنین برخی از افراد خائن، مشکلات و اختلالات روانی و خودشیفتگی دارند و به همین علت همدلی برای آنها اهمیتی ندارد. در اصل، چنین افرادی معتقدند که باید آزاد باشند و همسر آنها نباید انتظار وفادارای از آنها بکنند.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی شناختی رفتاری (CBT) چیست و چه کاربردی دارد؟ با مشاوره شناختی رفتاری آشنا شوید.

به دلیل مصرف مواد مخدر و الکل، مرتکب این خیانت شدم!

گاهی اوقات، فرد خیانت کار خودش اعتراف می‏کند که به هنگام انجام خیانت در شرایط روحی مناسبی نبوده و یا اینکه الکل و مواد مخدر مصرف کرده است. اما در هر صورت، آنها به میل و اراده خود آن الکل و یا مواد را استعمال کرده اند و بالاخره در آن حالت عادی بوده اند.

زنی که به همسرش خیانت کرده و احساس پشیمانی می‌کند.
برخی افراد خیانتکار حس گناه و برخی حس بی تفاوتی دارند.

همسرم اول به من خیانت کرده و من پشیمان نیستم!

در برخی از واقع، افراد خیانتکار ادعا می‏کنند که به دلیل خیانت همسرشان، اقدام به ایجاد رابطه با فرد دیگری کرده اند. حال، این ادعا می‏تواند درست و یا در حد یک بهانه باشد، تا رفتار خود را توجیح کنند. به همین دلیل، این گونه افراد معمولا احساس ندامت نخواهند کرد و اعلام می‏کنند که عاشق آن شخص شده و او را دوست دارند تا اصطلاحا انتقام بگیرند.

آیا افراد خیانت‎کار، احساس گناه می‌کنند؟

در پاسخ به این سوال که آیا همه افراد خیانتکار بعد از ارتکاب این جرم، حس گناه دارند یا خیر، باید بگوییم که این مسئله بستگی به معیارهای اخلاقی فرد خائن دارد. همچنین، واکنش این افراد بسته به درک شریک زندگی و گذاشتن خود در موقعیت او خواهد داشت.

برای مثال، یک فرد مغرور و خودشیفته در برابر رفتار و خیانت خود، هیچ احساس ناراحتی و یا گناهی نمی‎کند و به عواقب آن نمی اندیشد. به همین علت، نمی‏‌تواند بر وسوسه خود غلبه کند و چارچوب‌های اخلاقی را پشت سر می‎گذارد. در غیر این صورت اگر رفتار فرد خائن، کاملا در تضاد با عقاید و افکار خود باشد، احتمال زیاد احساس گناه و ندامت خواهد کرد.

احساس فرد خیانتکار در رابطه نسبت به خود

به طور کلی، انسان‌ها موجوداتی پیچیده و معمولا خود محور هستند. به همین خاطر، بسیاری از افراد پس از ارتکاب خیانت، بیشتر از اینکه خود را مقصر بدانند، به دنبال بهانه و تقصیر کار دیگری هستند و حتی شریک زندگی خود را در این‌باره مقصر می‌دانند. اما در هر صورت، طبق مطالب گفته در بالا، خیانت عملی است که متوجه فرد خائن می‎شود و در حقیقت خود او مقصر اصلی می‎باشد.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. خانم دکتر، چی میشه که آدم ها با کلیی انگیزه و اشتیاق ازدواج میکنن ولی بعد یه مدت به همسرشون خیانت میکنن!؟

  1. مبینای عزیز سلام
   چقدر قشنگ احساستو بازگو کردی انگیزه و اشتیاق و من تو را تحسین میکنم .این سوال تو بود یا بهت خیانت شده ؟ دوست داشتی تماس بگیر 02191031963

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا