انواع خیانت! با انواع خیانت و ویژگی ها و دلایل هر کدام بیشتر آشنا شوید

فهرست مطالب

آیا با انواع خیانت آشنا هستید؟! راههای مختلفی برای خیانت به شریک زندگی وجود دارد که برخی از آنها چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. وقتی ما ازدواج می‌کنیم، در بیشتر موارد ناخودآگاه یک قرارداد ضمنی امضا می‌کنیم که دلالت بر وفاداری، انحصار و احترام دارد.
وفاداری یکی از ارکان اساسی در رابطه سنتی زن و شوهر می‌باشد و زمانی که به خطر بیفتد، به سختی میتوان ثبات را دوباره به دست آورد و رابطه را مانند قبل ادامه داد. بسیاری از زوجین با کمک گرفتن از روانشناس و مشاوره خانواده بر این خیانت می توانند غلبه کنند. با این حال، غلبه بر این بحران ها تا حد زیادی بستگی به نوع خیانت دارد که در این مقاله از مرکز مشاوره دکتر قیومی، در مورد انواع خیانت صحبت می کنیم و دلایل اصلی بروز خیانت را می گوییم.

برای مشاوره آنلاین و یا دریافت مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده، با کارشناسان ما در تماس باشید.

خیانت یا بی وفایی به چه معناست؟

وفاداری باید در میان زن و شوهر حاکم باشد، این یک ستون اساسی است که از یک رابطه عشقی سنتی حمایت می کند، وقتی خیانت وجود دارد این ستون به خطر افتاده و آشکار می شود، بازیابی اعتماد و ثبات در رابطه میتواند، بسیار دشوار باشد.
وقتی از خیانت صحبت می‌کنیم، در بیشتر موارد ذهن ما با خیانت جنسی همراه می‌شود، اما حقیقت این است که انواع مختلفی از خیانت وجود دارد که فراتر از فریب جنسی ساده می‌باشد. خیانت؛ به نقض عهد ضمنی یا صریح یک رابطه عاشقانه و به بی وفایی زن و شوهر اشاره دارد، به همین دلیل است که انواع مختلفی از خیانت وجود دارد که ما به معمول ترین آنها اشاره می کنیم.

مطالعه بیشتر در این زمینه: علت ترس از خیانت همسر چیست؟ با ویژگی ها و ریشه فوبیای خیانت همسر آشنا شوید.

دلایل اصلی بروز خیانت چیست؟

دلایل اصلی خیانت زن و شوهر به یکدیگر، می تواند موارد زیر باشد:

  • خشم یا انتقام، گاهی اوقات افراد برای انتقام گرفتن از شریک زندگی خود، خیانت می کنند.
  • از عشق افتادن، هجوم دوپامین ناشی از عاشق شدن، ممکن است زیاد دوام نیاورد.
  • احساس عدم قدردانی از همسر
  • عدم تعهد یکی از طرفین
  • برآورده نشدن میل جنسی
  • عوامل موقعیتی مختلف
  • اعتماد به نفس کاذب

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

با انواع خیانت آشنا شوید

باید بدانید که خیانت هم در مردان و هم در زنان ظاهر می‌شود و همیشه آن مؤلفه «جنسی» که مشخصه رایج ‌ترین نوع بی وفایی در زوجین می باشد وجود ندارد، انواع دیگری نیز وجود دارد که تمرکز اصلی در یک رابطه را نقض می ‌کند.

خیانت عاطفی، از رایج ترین انواع خیانت

برخی افراد خیانت را لزوماً شامل رابطه جنسی نمی‌دانند، بلکه صرف داشتن احساسات به فرد دیگری خارج از همسر، خیانت است. خیانت عاطفی یا عاشقانه؛ خیانتی است که در آن شخصی که شریک زندگی دارد، برای شخص دیگری احساس عاشقانه و عاطفی خرج میکند که ممکن است رابطه جنسی وجود داشته باشد یا نباشد.
این نوع بی وفایی از نظر آماری در زنان نسبت به مردان بیشتر مشاهده می‌شود. از سوی دیگر، خیانت عاشقانه معمولاً به شک و تردیدهای زیادی منجر خواهد شد، زیرا مانند سایر انواع خیانت صریح نیست و بنابراین ممکن است با رابطه ای که در حال حفظ است، سازگار به نظر برسد.

مطالعه بیشتر: افراد خیانت‎کار چه حسی نسبت به خود دارند؟.

خیانت فیزیکی

خیانت فیزیکی نوعی از بی وفایی است که به صورت مجازی انجام نمی شود. به عنوان مثال، افراد می توانند در یک کافه یا رستوران با هم ملاقات کنند و پس از برقراری رابطه مخفیانه، در نهایت کار خود را (برای مثال رابطه جنسی) انجام دهند. خیانت فیزیکی برعکس خیانت آنلاین یا مجازی، یکی از رایج ترین موارد است.

خیانت جنسی، بدترین سبک از انواع خیانت

خیانت جنسی، نوعی از بی وفایی می باشد که در آن رابطه جنسی وجود دارد و افراد درگیر لزوماً، وابستگی عاطفی عمیقی را تجربه نمی کنند. این نوع خیانت معمولاً توسط مردان انجام می شود. ارتباط با مرد متاهل، یکی از انواع خیانت فیزیکی است.

خیانت مجازی یا اینترنتی، از انواع خیانت رایج در قرن جدید

خیانت اینترنتی یا مجازی از انواع خیانت رایج در قرن جدید
خیانت اینترنتی یا مجازی از انواع خیانت رایج در قرن جدید

خیانت اینترنتی یا مجازی، امروزه بسیار رایج است، زیرا با گنجاندن فناوری های جدید در زندگی ما، بسیاری از افراد از اینترنت برای خیانت استفاده می کنند. مزایای خیانت آنلاین بسیار زیاد می باشد. چرا که فرد می تواند در هر زمان (حتی با وجود حضور شریک زندگی خود در خانه) با فرد دیگری ارتباط برقرار کند و رسانه های اجتماعی دیجیتال، راهی برای فرار از واقعیت دنیای فیزیکی تحت ناشناس بودن است. کسانی که مرتکب خیانت مجازی می شوند، همیشه نمی توانند شریک خیانتکار خود را به صورت فیزیکی ملاقات کنند.

مطالعه بیشتر: در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟!.

خیانت توافقی، از رایج ترین انواع خیانت در ازدواج های سنتی

در صورتیکه که یکی از زوجین دیگری را دوست نداشته باشد و رابطه آنها از روی عادت و به دلیل ترس از تنهایی یا عدم تصمیم گیری باشد، درواقع خیانت توافقی رخ داده است. این گونه افراد، زمانی که قرار است قدمی برای صادق بودن با خود و شریک زندگی خود بردارند، رابطه خود را حفظ می کنند.
آنها موقعیت‌هایی پر از دروغ در زندگی خود دارند که هزینه احساسی و عاطفی بسیار بالایی را برای هر دو طرف متحمل می شود.

مطالعه بیشتر: علائم خیانت در مردان چیست؟! نشانه های خیانت مردان شامل چه مواردی است؟!.

رازداری و عدم صداقت

آیا می توانیم عدم صداقت بین زن و شوهر را نوعی خیانت بدانیم؟ همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، از لحظه ای که اعتماد زن و شوهر نقض می شود، نوعی فریب کاری و خیانت را شاهد هستیم. اگر همسر، عادت دارد به ما دروغ بگوید و خیلی چیزها را از ما پنهان کند (حذف حقیقت) و همچنین بی صداقتی دائمی انجام دهد، باید بگوییم که با یک فرد خیانتکار روبرو هستیم.

مطالعه بیشتر: سوالات مهم قبل از ازدواج چیست! با مهمترین سوالات قبل از ازدواج آشنا شوید.

زوج غایب، از انواع مدل خیانت

شریک یا همسر غایب، شخصی است که در زمان نیاز ما آنجا نیست، کسی که وقت و علاقه خود را در ابعادی که فراتر از دایره همسرش است، سرمایه گذاری می کند. برای مثال، در اینجا فردی را خواهیم داشت که بیش از حد کار می کند و این کار را انجام می دهد زیرا موقعیتی را که شغل به او می دهد دوست دارد، بنابراین، او همیشه کار خود را بر شریک زندگی خود ترجیح می دهد. همچنین، این شخص فاقد وفاداری است و در مواقعی که ما نیاز به حمایت وی داریم، آنجا نیست.

بیشتر بدانید: چه زمانی باید طلاق گرفت؟ زمان مناسب طلاق را بدانید! لبه پرتگاه، یا زنگ خطر در ازدواج! (مطالب مهمی که حتما همه باید بدانند).

خیانت بر اساس تحقیر

برخی از افراد وقتی با اشخاص دیگر هستند، عادت دارند شریک زندگی خود را مورد انتقاد یا تحقیر قرار دهند. چه در یک جلسه با دوستان و چه در محل کار یا در بین خانواده طرفین، کسی که از شریک زندگی و یا همسر خود بد می گوید همیشه باعث نگرانی و تنفر ما می شود، زیرا این کار محترمانه نیست.
ما اگر کسی را دوست داشته باشیم، به اواحترام می گذاریم و همچنین از او دفاع می کنیم و برایش ارزش قائل هستیم، خواه حضور داشته باشد یا نباشد. انجام ندادن آن به این شکل، نیز خیانت به حساب می آید.

مطالعه بیشتر: ازدواج با فرزندان طلاق! ازدواج با دختر یا پسری که فرزند طلاق است! خوب یا بد! راهکارها، مشکلات و فواید.

خیانت برای خروج از رابطه

خیانت برای خروج از رابطه، معمولا توسط افرادی انجام می شود که در حال پایان دادن به رابطه خود هستند و قدرت ترک آن را برای همیشه ندارند. آنها باید کسی را داشته باشند که به آنها کمک کند تا از زمان سخت عبور کنند و به همین خاطر از طرف مقابل استفاده می کنند تا احساس تنهایی نداشته باشند. استفاده کنندگان از این نوع بحران عاطفی، می توانند در خیانت به شریک زندگی خود وعده طلا و پول به وی بدهند، اما در واقع این تنها راه آنها برای جلوگیری از احتمال جدایی و تنهایی می باشد.

منبع منبع

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید.