خدمات روانشناسیمشاوره فردی

10راهکار برای رشد فکری

افرادی که رشد فکری دارند و از نظر ذهنی قوی هستند، با تکرار و تمرین توانسته‌اند به این قدرت ذهنی دست پیدا کنند. عادت و تمرین هایی که به شما برای داشتن یک ذهن باز و قوی و همچنین یک زندگی بهتر کمک بسیاری می کند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی ده عادتی که به شما در رشد و افزایش قدرت و تمرکز فکری کمک می کنند را معرفی کنیم. پس لطفاً مثل همیشه تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

راه های افزایش رشد فکری

انجام و تکرار این راهکارهای ساده به شما کمک می کند تا همانند جسم‌تان، ذهن و فکر خود را نیز تقویت کنید.

۱.تمایل به یادگیری

ما امروزه درون عصر اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم. اما هنوز افرادی هستند از تمام امکانات موجود برای یادگیری و افزایش آگاهی خود استفاده نمی کنند.

افرادی که تمایل به افزایش قدرت ذهنی خود دارند به یادگیری و آموزش تحت عنوان یک فرآیند خسته کننده یاد نمی کنند. بلکه آن را به عنوان یک کلید برای افزایش قدرت ذهنی خود می بینند.

از این رو در دنیای پیشرفته و رقابتی امروزی شما باید آموزش و یادگیری را به عنوان راهی برای پیشرفت به جلو و بهبود زندگی خود بدانید.

  ۲.سحرخیز باشید.

یکی از عادت هایی که افراد موفق دارند، سحرخیز بودن است. سحرخیزی به افراد حس اعتماد به نفس می دهد تا بتوانند به راحتی کارهای خود را برنامه‌ریزی نموده و آن ها را در طول روز به راحتی و بدون استرس و اضطراب انجام بدهند.

۳. مدیتیشن کنید.

مدیتیشن یک نوع ورزش است که فواید فکری و جسمی بسیاری دارد. مدیتیشن به شما کمک می کند تا بتوانید اضطراب و استرس خود را کنترل کنید. و از این طریق باعث رشد فکری خودتان شوید.

۴. به خود باور داشته باشید.

قدم اول برای جلب باور دیگران به خود این است که شما خودتان را باور داشته باشید. مسئله مهم‌ این است که خود شما درباره خودتان چه نظری دارید. مهم این نیست که دیگران چه نظری در مورد شما دارند.

همه ما درون زندگی خود روزانه با چالش هایی روبه‌رو می شویم. اما زمانی می توانیم از این چالش ها عبور کنیم و به خواسته‌هایمان برسیم که خود‌مان را باور داشته باشیم.

 

به دنبال راه های میانبر

 

۵. به دنبال راه های میانبر نباشید.

بسیار از افراد به دنبال راه حل هایی هستند که آن ها را به آسانی به هدف هایی که دارند برساند. اما باید بگوییم این کار درستی نیست. زیرا موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید. برای رسیدن به موفقیت و هدف هایی که برای زندگی خود تعیین کرده‌اید باید تلاش کنید.

زیرا بدون تلاش و بدون سختی نمی توان به موفقیت و رشد فکری دست پیدا کرد. افراد موفق به دنبال راه های میانبر نیستند. آن ها سختی راه و مسیر را به جان میخرند و برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کنند.

۶. مسئولیت پذیر باشید.

پیروزی و شکست هایی که درون زندگی برای شما اتفاق می افتد کاملا بستگی به خود شما دارد. البته بعضی از افراد تمایل دارند دیگران را برای شکست های خود مقصر بدانند. و یا آن ها را سرزنش کنند.

هنگامی که شما شکست های خود را قبول کنید از نظر روحی و ذهنی قوی می شوید. قبول شکست ها باعث می شود که شما در مقابل چالش های زندگی خود مسئولیت پذیر شوید. به دیگران نشان بدهید که برای مقابله با مشکلات هیچ گونه ترس و واهمه‌ای ندارید.

مسئولیت پذیری، پذیرش شکست ها و تلاش برای مقابله با ترس ها و چالش های زندگی باعث می شود که شما به رشد فکری و ذهنی برسید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: سلامت روان چیست؟ 

 

۷‌.بخشنده بودن

آدام گرانت، نویسنده کتاب ببخش تا به تو بخشیده شود، بر این باور است که بخشیدن یک اصل مهم و ضروری برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت و رشد فکری است.

اما این که بتوان به دیگران بخشید و یا بدون چشم داشت به کسی کمک کرد نیازمند داشتن ذهن و فکری قوی است.

۸. ارتباط خوب برقرار کنید.

اگر قصد دارید در لیست افراد موفق قرار بگیرید. بدون شک داشتن یک مهارت ارتباطی عالی یک گزینه مهم به حساب می آید. یک ارتباط عالی باعث می شود که شما بتوانید به راحتی دیدگاه دیگران را درک کنید.

همچنین به شما این امکان‌ را می دهد تا دیدگاه‌تان توسط دیگران به راحتی درک شود. حتما افراد موفق بسیاری را دیده‌اید که از مهارت ارتباطی عالی برخوردار هستند. این افراد به صورت مداوم بر روی این مهارت کار می کنند و روزبه‌روز در تلاش هستند که این مهارت خود را بهتر کنند.

 

شانس

 

۹.شانس خودتان را بسازید.

شاید شما هم بارها در هنگام انجام کاری این کلمه را برای خودتان تکرار کرده باشید که شانس خوبی داشته‌ام‌ یا بدشانسی آورده‌ام. همیشه یک مفهوم کلی برای خوش‌شانسی و بدشانسی در بین مردم وجود دارد.

زمانی که کاری بر وفق مراد شما انجام شود، شما می گویید که خوش‌شانسی آورده‌ام. اما اگر کارها بر وفق مراد شما انجام نشود می گویید که بدشانسی آورده‌ام.

اما باید بگوییم که افراد موفق به کلمه شانس و خوش‌شانسی و بدشانسی اعتقادی ندارند. آن هایی که رشد فکری دارند شانس را خودشان رقم‌ می‌زنند.

۱۰. توجه به جزئیات کوچک

اگر قصد دارید که کارهایتان از نظر دقت، زمان و کیفیت بسیار بهتر شود توصیه می کنم که به جزئیات توجه کنید. عدم توجه به جزئیات می تواند در انجام کارها زمان و هزینه بیشتری را به دنبال داشته باشد.

اما افرادی که رشد فکری دارند همیشه به جزئیات توجه می کنند. زیرا زمان و هزینه برای آن ها بسیار ارزشمند است. آن ها با توجه به جزئیات کیفیت کار خود را افزایش می دهند و از این طریق مجبور نیستند که یک کار واحد را به خاطر عدم توجه به جزئیات چندین بار تکرار کنند.

سخن پایانی

برای رسیدن به رشد فکری، نیاز است که تمرین و تلاش بسیاری انجام شود. راهکارهای ساده‌ای برای تقویت فکر و ذهن وجود دارد. که در این مقاله به معرفی چند نمونه از این راهکارها پرداختیم.

البته باید بگوییم که افراد موفق با رشد ذهنی و فکری، عادت ها خاص خود را دارند که افراد معمولی آن ها را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا