خدمات روانشناسیزوج درمانیمشاوره ازدواجمشاوره خانوادهمشاوره روابط عاطفی

چه زمانی باید طلاق گرفت؟ زمان مناسب طلاق را بدانید! لبه پرتگاه، یا زنگ خطر در ازدواج! (مطالب مهمی که حتما همه باید بدانند)

همانطور که میدانید در ازدواج فراز و نشیب هایی وجود دارد و احتمالا چند بحران را با همسر خود پشت سر گذاشته باشید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث افکار طلاق در زوجین می شود. مطمئناً اینکه چه زمانی باید طلاق گرفت؟! را برای خود آسان نمی‌گیرید و ممکن است اغلب به این فکر کرده باشید که آیا باید از همسر خود جدا شوید یا خیر؟! فقط اینکه به جدایی فکر می‌کنید، تعادل درونی شما را متزلزل می‌کند و گاهی به هرج و مرج عاطفی نیز منجر می‌شود. برخی از افراد به گذشته و آینده خود فکر میکنند و در نهایت نمی‌دانند که آیا مزایا یا معایب طلاق بیشتر است!؟ آیا شما زمان مناسب و یا شرایطی که باید طلاق بگیرید را نمی‌دانید؟ در این بخش از مرکز مشاوره دکتر قیومی (https://drghaumi.com)، قصد داریم تا نشانه هایی که نشان میدهد زمان مناسب طلاق فرا رسیده است را به شما توضیح دهیم.

نشانه هایی که بیان میکند چه زمانی باید طلاق گرفت شامل چه مواردی است؟!

اغلب، کسانی که در زندگی و رابطه درگیر هستند، متوجه نمی‌شوند که رابطه آنها چقدر جدی است. موارد زیر رایج‌ترین علائمی است که نشان می‌دهد، ادامه زندگی در خطر می‎باشد و یا به پایان رسیده است. علائم زیر جواب سوال شما که چه زمانی باید طلاق گرفت؟ را بیان میکند. البته همیشه باید از مشاوره ازدواج توسط متخصصان برای این موارد استفاده کرد تا توسط یه فرد آموزش دیده و متخصص این مسئله تایید شود.

غر زدن مداوم، هر رابطه ای را از بین می برد!

طبیعی است که در مورد همه چیز با همسرتان اختلاف نظر داشته باشید. هر چه مدت بیشتری از یکدیگر انتقاد کرده و یا تحقیر کنید، این مشکل به راحتی در زندگی زناشویی روزمره شما، ریشه دار شده و این می‌تواند عواقب مرگباری در ادامه رابطه داشته باشد.  وقتی شما و همسرتان شروع به انتقاد از یکدیگر می‌کنید، روی هر آنچه که در زندگی شما اشتباه است، تمرکز خواهید کرد. در حالی که انتقاد و غر زدم مدام، ممکن است به تنهایی نشانه ای از نیاز شما به طلاق نباشد، اما راه را برای ایجاد رفتارهای سخت‌تر همانند جدایی، هموار می‌کند.
همچنین، زمانی که انتقاد به یک همراه ثابت در ازدواج شما تبدیل می‌شود؛ در را به روی بزرگترین قاتل ازدواج (تحقیر) باز می‌کنید. تحقیر به هر شکلی که به خود بگیرد، همیشه برای یک رابطه، سمی است و ریشه بیزاری را گسترش میدهد.

مطالعه بیشتر: تفاوت رفتار زنان و مردان بعد از طلاق چیست؟.

بی احترامی و تحقیر یکدیگر، میتواند از نشانه های زمان مناسب طلاق باشد

آیا از زبان آزاردهنده برای ساکت کردن شریک زندگی خود استفاده می‌کنید؟ یا حملات خشونت آمیز غیرمنتظره ای در زندگی خود می‌بینید؟ احترام متقابل اساس هر رابطه سالمی است. به محض از دست دادن احترام به همسرتان (یا بالعکس)، احساس خواهید کرد که شریک زندگی شما، توهین می‌کند و به شما صدمه می‌زند. وقتی احترام از ازدواج شما خارج شود، تحقیر به درون شما نفوذ می‌کند. ناخودآگاه شما، این جملات تند را بدون دلیل تولید نمی‌کند. بلکه این جملات به یک درگیری موجود و حل نشده اشاره می‌کنند. تحقیر بر آسیب رابطه وارد می‌شود و فقط آن را بدتر خواهد کرد. باید آموزش ببینید که چگونه از زوج خود انتقاد سازنده کنید نه اینکه وی را تخریب کنید.
وقتی به همسرتان بی احترامی می‌کنید از نظر اخلاقی نسبت به او احساس برتری دارید. در نتیجه همسر شما احساس بی ارزشی نسبت به خود می‌کند. تجربه نشان داده که تحقیر، بزرگترین پیش بینی کننده طلاق است. اگر آن را کنترل نکنید، ازدواج شما نابود می‌شود.

مطالعه بیشتر: اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج! همه موارد مهمی که در آشنایی قبل از ازدواج باید بدانید را آموزش ببینید.

عدم اعتماد به همسر

اعتماد، یک پایه بسیار مهم در یک زندگی مشترک است. اگر به همسرتان اعتماد نداشته باشید، نمی‌توانید در زندگی زناشویی خود احساس امنیت کنید. اگر احساس امنیت نکنید، به سختی قادر خواهید بود یک شراکت پایدار و عاشقانه، داشته باشید. بدون اعتماد در رابطه، هیچ موفقیت و شادی وجود ندارد. عدم اعتماد؛ نشانه شکسته شدن پایه یک رابطه و ازدواج است.
اعتبار و قابلیت اطمینان در زندگی مشترک؛ تنها تعدادی از عوامل متعددی هستند که اعتماد را تشکیل می دهند. زمانی‌ که شما یا همسرتان بیش از حد نسبت به دیگری حس حسادت یا مالکیت دارید، بی اعتمادی تخلیه می‌شود. خبر خوب اینکه اعتماد چیزی است که می‌توان آن را بازسازی کرد و زمان، انرژی و تعهد زیادی می‌خواهد. اما از دست دادن اعتماد به خودی خود نباید نشانه طلاق یا زمان مناسب طلاق باشد.

مطالعه بیشتر: جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید.

حرف نزدن یکی از زوجین

به عنوان یک قاعده کلی، زنان بیشتر از مردان تمایل به صحبت کردن دارند. معمولا درونگراها کمتر از برونگراها حرف می‎زنند. اما وقتی یک نفر در یک زندگی به طور کامل از صحبت با شریک دیگر خودداری می‌کند، این یک نوع قفل و حصار است. به ویژه مردان از این استراتژی استفاده می‌کنند. متأسفانه قفل شدن، یکی از مهم ترین دلایلی است که میتوان آن را در ازدواج مضر دانست. دیوار کشی، در واقع سمی برای شراکت و به اصطلاح، نابود کننده ازدواج است.
شریکی که دیوارها را بلند کرده است، به انتقاد یا تحقیر همسرش با سکوت پاسخ می‌دهد. دیوار کشی در ازدواج، نوعی محافظت از خود برای اجتناب از انتقاد، اتهام و توهین است. بنابراین اتفاق می افتد که مثلاً زن شروع به انتقاد از همسر خود کرده، سپس مرد از خود دفاع می‌کند. اما پس از انتقادهای بیش از حد و برای مدت طولانی، شوهر دیگر از خود دفاع نمی‌کند و شروع به نادیده گرفتن همسرش خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: نحوه برخورد با کودکان طلاق! با فرزندان طلاق چگونه رفتار کنیم؟!.

مشاجره و دعوا مداوم زوجین

اگر شما و همسرتان دائماً در مورد همه چیز دعوا کنید، ازدواج شما با مشکل جدی روبرو خواهد شد. هیچ کس نمی‌خواهد در یک وضعیت آشفته دائمی زندگی کند. با این حال، هرگز دعوا نکردن، می‌تواند به اندازه دعوای مداوم برای زندگی شما مضر باشد. اگر شما و همسرتان هرگز در مورد چیزی اختلاف نظر ندارید، به احتمال زیاد با یکدیگر صادق نیستید. این عدم صداقت در نهایت بر درون ازدواج شما تأثیر می‌گذارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، ازدواج شما که در ظاهر عالی به نظر می‌رسد، از درون کاملاً فرو می‌پاشد و زمان مناسب طلاق را فراهم میکند. یکی دیگر از نشانه های اینکه چه زمانی باید طلاق گرفت؛ می تواند نحوه مشاجره شما باشد.

مطالعه بیشتر: ازدواج با فرزندان طلاق! ازدواج با دختر یا پسری که فرزند طلاق است! خوب یا بد! راهکارها، مشکلات و فواید.

خیانت یکی از زوجین، در شرایط خاص، میتوانید نشانه ای از زمان مناسب طلاق باشد

زمانی‌که یکی از زوجین، رابطه‌ای داشته باشد که نمی‌خواهد به پایان برساند، تعداد کمی از ازدواج‌ها ادامه پیدا میکنند. اکثر مردم فکر می‌کنند که خیانت، فقط به رابطه جنسی با کسی که همسر نیست، تعریف می‌شود. اما ماهیت یک رابطه، فقط رابطه جنسی نیست. حتی اگر همسر شما با فرد دیگری رابطه عاطفی داشته باشد و از پایان دادن به آن امتناع کند؛ ممکن است ازدواج شما آسیب ببیند و این نشانه ای از خیانت است. هنگامی که همسرتان از پایان دادن به رابطه خود امتناع می ورزد، در اصل می‌گوید که بیشتر به رابطه خود با آن فرد اهمیت می‌دهد تا شما. از میان بسیاری از دلایل ممکن برای طلاق و زمان مناسب برای طلاق، تحمل یک رابطه با دیگری، برای بسیاری از افراد سخت‌ترین است.

مطالعه بیشتر: طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

جدایی و طلاق از همسر
خیانت یکی از طرفین یکی از عوامل طلاق می‌تواند باشد.

همسر شما خشن است!

 • از نظر فیزیکی: اگر همسرتان با شما یا فرزندانتان بدرفتاری فیزیکی می‌کند، ضروریست که از آنجا خارج شوید. باید به جای امنی برسید بعد از انجام این کار، باید طلاق بگیرید. خشونت فیزیکی همسر، یکی از نشانه های این است که چه زمانی باید طلاق گرفت.
 • از نظر احساسی: آزار عاطفی، ممکن است به اندازه خشونت فیزیکی آشکار نباشد. اما می‌تواند به همان اندازه مضر باشد. اگر همسرتان، همیشه سر شما فریاد می‌زند و شما را سرکوب می‌کند، این نشانه بزرگی است که ازدواج شما با مشکل مواجه شده است. در این حالت، هر دو شما باید به طور جدی روی مشاوره ازدواج سرمایه گذاری کنید یا به فکر طلاق باشید.
 • از نظر مالی: سوء استفاده مالی؛ می‌تواند مستقیم باشد به این معنی که همسر شما، تمام پول را کنترل می‌کند و به شما نمی‌دهد. یا سوء استفاده مالی می‌تواند غیرمستقیم باشد به این معنا که همسر شما هر چیزی را که دارید قمار می‌کند. هر دو می‌توانند برای یک رابطه و ادامه زندگی، ویرانگر باشند. اگر همسر شما، بدرفتار است و از تغییر امتناع می‌کند، این نشانه روشنی است که شاید زمان مناسب طلاق است.

یکی از زوج‌ها به مواد مخدر و یا الکل معتاد است!

ازدواج با فردی که مشکل اعتیاد دارد، واقعا سخت است. فرقی نمی‌کند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، قمار یا هر مواد دیگری باشد. حتی قوی‌ترین ازدواج‌ها را می‌توان با هر شکلی از سوء مصرف مواد کنترل نشده به چالش کشید. اعتیاد؛ در واقع پتانسیل بسیار مخربی نه تنها برای فرد معتاد، بلکه برای شریک زندگی او نیز دارد. خبر خوب این است که اگر همسر معتاد بخواهد روی اعتیاد خود کار کند، می‌توان آن را بهبود بخشید. معمولاً روند بهبودی نیز به تا ادامه زندگی آنها، کمک می‌کند. اما این بدان معنا نیست که فقط به این دلیل که همسرتان اعتیاد دارد، شما به طور حتمی نیاز به طلاق دارید. با این حال، راه بهبودی، می‌تواند طولانی و دشوار باشد. معمولاً این فرآیندی است که قطعاً باید با کمک حرفه ای انجام گیرد.

مطالعه بیشتر: افراد خیانت‎کار چه حسی نسبت به خود دارند؟.

سرزنش کردن مداوم یکدیگر! یکی از نشانه های اینکه چه زمانی باید طلاق گرفت!

یک ازدواج خوب؛ نیاز به ارتباط خوب دارد. اما اگر شما و همسرتان مدام یکدیگر را سرزنش می‌کنید، قطعا ارتباط خوبی نخواهید داشت. سرزنش کردن ارتباط واقعی را قطع می‌کند. وقتی همسر، شروع به سرزنش کردن دیگری برای چیزی می‌کند؛ طبیعی است که همسر متهم عصبانی شود و حالت دفاعی بگیرد، سپس ممکن است شروع به سرزنش همسر متخلف نیز کند.

نتیجه سرزنش مداوم در ازدواج؛ این است که به زودی هر دو زوج، به جای اینکه در مورد مشکل واقعی زندگی خود صحبت کنند، در مورد اینکه طرف مقابل در مورد چه چیزی اشتباه می‌کند، بحث می‌کنند. همچنین، هنگامی که شما و همسرتان درگیر این بازی سرزنش شوید، دیگر ارتباط برقرار نخواهید کرد و هر دوی شما روی استدلال خود تمرکز می‌کنید. بنابراین، هیچ کدام از شما به حرف دیگری گوش نمی‌دهید. هر دوی آنها دیگر با هم حرف نمی‌زنند. آنها فقط بر سر یکدیگر فریاد می‌زنند و این کار سازنده ای نیست.

مطالعه بییشتر: تاثیر طلاق بر فرزند پسر! چه بر سر فرزندان پسر بعد از طلاق خواهد آمد؟.

نداشتن رابطه حسی و جنسی

رابطه جنسی؛ بخش مهمی از ازدواج می باشد. این چیزی است که ازدواج را با دوستی، متفاوت می‌کند. اگر شما و همسرتان دیگر با یکدیگر صمیمی نباشید، ازدواج شما آسیب خواهد دید. اما زمانی‌ که شما و همسرتان دست از لمس کردن یکدیگر بردارید، ازدواج شما بیشتر آسیب می‌بیند.
انسان، نمی‌تواند بدون لمس زندگی کند. حداقل سطح تماس پوستی برای داشتن سلامت عاطفی و جسمی در یک زندگی ضروری است. لمس؛ لزوماً نباید جنسی باشد. در آغوش گرفتن، دست دادن یا لمس آگاهانه روی ساعد و شانه، همه چیز مهم می‌باشد.

همه آنها اشکال ارتباطی و بیان شخصی به یکدیگر هستند. لمس می‌تواند حس سرزندگی را منتقل کند و همچنین کارهای زیادی انجام میدهد. اگر شما و همسرتان سال‌هاست با هم ارتباط برقرار نکرده‌اید، قطعاً نشانه آن است که در راه طلاق هستید.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

شما آخرین باری که خوشحال بودید را به یاد نمی اورید! این نشانه ای از این است که چه زمانی باید طلاق گرفت

هیچ کس، همیشه خوشحال نیست. اما همه ما دوست داریم که لحظات طولانی شادی در زندگی خود داشته باشیم. اگر حتی نمی‌توانید آخرین باری که در رابطه خود شاد بوده اید یا تجربه خوشبختی داشته اید را به یاد بیاورید؛ این یک مشکل بزرگ در زندگی مشترک شما است.

اگر ناراحتی شما، به احساس اضطراب یا افسردگی تبدیل شود، بسیار بدتر است. اگر متوجه شدید که دائماً بیمار یا افسرده هستید (و قبل از ازدواج تمایلی به بیماری یا افسردگی نداشتید) ممکن است نشانه‌ای از این باشد که چیزی در ازدواج شما اشتباه می‌باشد.

در عین حال، برای ازدواج ناخوشایند نیازی به تشخیص افسردگی ندارید. اگر نمی‌توانید آخرین باری که با همسرتان خندیدید یا خوش گذرانی کردید به یاد بیاورید، در اصل ازدواجتان دچار مشکل شده است. فراموش نکنید که هیچ کس، همیشه خوشحال نیست. اما وقتی تجربیات منفی با همسرتان بسیار بیشتر از تجربیات مثبت است، آن ازدواج با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از زوجین برای ادامه رابطه، تلاشی نمی کند!

به قول معروف برای رقص تانگو؛ دو نفر لازم است، زیرا ما نمی‌توانیم به تنهایی تانگو برقصیم و تا زمانی که هر دو شرکت کنند، رقص ادامه دارد. اگر می‌خواهید روی ازدواج و ادامه زندگی خود تلاش کنید، اما همسرتان این کار را نمی‌کند، احتمالاً چیزی را بهبود نخواهید داد.
البته این درست است که کار روی خودتان، مطمئناً ازدواج شما را متحول می‌کند. به عنوان مثال، اگر همیشه با خلق و خوی خود مشکل داشته اید و به کلاس‎های ضد پرخاشگری میروید و یاد میگیرید که بهتر آن را کنترل کنید، ممکن است تعاملات آرام‎تری با همسرتان داشته باشید.
اما اگر همسر شما به هیچ چیز اهمیت نمی‌دهد، پس با مشکل ربرو می‌شوید. متأسفانه، اگر شریک زندگی شما مایل به تلاش برای ادامه رابطه نیست، این نشانه بزرگی است که با پایان زندگی مواجه هستید و شاید جواب این سوال که چه زمانی باید طلاق گرفت.

قبل از تصمیم به جدایی یا ادامه زندگی، خودتان را پیدا کنید!

مهم نیست که چقدر نشانه های پایان یافتن ازدواج خود را می‌بینید، باید بدانید که ازدواج شما، همچنان در خطر است. اگر تصمیم به ادامه رابطه دارید، باید تصمیم بگیرید که برای بهتر شدن ازدواج خود، چه کاری انجام دهید! در غیر این صورت هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

اگر تصمیم به طلاق دارید، باید مراحل بعدی خود را نیز مشخص کنید. چالش‌های حاصل، می‌تواند گاهی اوقات بسیار طاقت فرسا باشد. از آنجا که کل فرآیند تصمیم گیری برای جدایی و یا ادامه زندگی، می‌تواند بسیار مزاحم باشد، اما اغلب زمان بسیار بیشتری می‌برد! برای اکثر افراد، این امر به آگاهی عاطفی زیادی نیز نیاز دارد.
سعی کنید ارتباط خود را با خودتان از دست ندهید. به یاد داشته باشید که هر فردی متفاوت و هر ازدواجی منحصر به فرد میباشد. چیزی که برای برخی افراد مفید است، شاید برای برخی دیگر با شکست مواجه شود. بنابراین، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، هر گزینه ای را که انتخاب کنید (حتی اگر تصمیم بگیرید برای مدتی کاری انجام ندهید) در نهایت باید خودتان را پیدا کنید. اما این بدان معناست که توجه خود را به سمت درون خود معطوف نمایید. توصیه میکنیم از روش های مانند مشاوره آنلاین و یا انواع خدمات روانشناسی بهره بگیرید.

 

منبع منبع

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. واقعا صداقت توی رابطه و ازدواج خیلی مهمه
  ما یاد گرفتیم حتی به خودمون هم دروغ بگیم

  1. بیتای عزیز
   فرمایش شما کاملا متین و درسته.درواقع حس زوجین نسبت به رابطه و تعهد دو طرفه مطلب بسیار مهمی است که بی توجهی به آن پیامدهای آسیب زایی دارد

  2. بیتای عزیز
   فرمایش شما کاملا متین و درسته و صداقت و تعهد در رابطه زوجی یکی از ستون های اصلی رابطه است .بنظر شما دروغ در رابطه زوجی آسیب به چه کسی وارد میکند؟

 2. سلام و عرض ادب
  ممنون میشم جواب سوال بنده رو بدید
  من 5 سال پیش با همسرم با نهایت عشق ازدواج کردم و حتی برای صورت گرفتن این ازدواج روبروی خانوادمون ایستادیم و اینکه هر دو کارمند بانک هستیم
  ولی دو سال هست که همسرم نسبت به گذشته سرد شده و همینطور رابطه جنسیمون کم شده
  دیگه مثل گذشته با من وقت نمیگذرونند هیچوقت پسورت گوشیشون رو از من مخفی نمیکردند ولی در این دو سال من هیچوقت اجازه نزدیک شدن به گوشیش رو ندارم و همینطور چندین بار تماس مخفیانه و مشکوک ازشون دیدم
  یکبار هم که ناغافل به شعبه بانک محل کارشون مراجعه کردم رفتاری نزدیک یکی از کارمندان خانوم رو باهاشون دیدم
  چند شب هم به بهانه های مختلف اصلا منزل نیومدن و من رو تنها گذاشتن حس میکنم بهم داره خیانت میشه و این حس باعث شده حسم بهش کمرنگ بشه
  ایشون حتی حاضر به مراجعه به پیش مشاور نیست
  بنظرتون طلاق گزینه مناسبی است برای من ؟ دیگه نمیتونم این شرایط و بی احترامی رو تحمل کنم

  1. ساحل عزیز، متاسفانه مشکلات بسیار زیادی در زندگی وجود دارد که ما به جای حل کردن آن مسائل، صورت مسئله را پاک میکنیم.
   آیا فکر میکنید که طلاق آخرین راه است یا باید در این رابطه صحبت کنید و مشاوره بگیرید!؟ باید در این مورد با شماره 02191031963 تماس بگیرید و صحبت کنید، چون بحث یک زندگی است که میتواند با طلاق تمام شود اما این پاک کردن صورت مسئله است. آیا تمام مسائل شما با طلاق تمام میشود؟! اگر تمام میشود که بهتر است آن را خاتمه دهید اما اگر فکر میکنید که مشکلات شما تمام نمیشود باید با مشاوره در تماس باشید.
   این با خود شماست که تصمیم بگیرید مسئله را حل کنید و یا صرفا آن را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا