مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط

فهرست مطالب

اگر برای آماده شدن برای ازدواج با مرد مطلقه، مردد هستید و یا نمیدانید، دقیقا چه کارهایی باید در رابطه با آن انجام دهید، باید بگوییم که روش‌هایی وجود دارد که در این مسیر به شما کمک خواهد کرد. شما می‌توانید به عنوان یک دختر مجرد، از مردی که قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته، سوالاتی بپرسید و از یک مشاوره ازدواج نیز کمک بگیرید.
به طور کلی، در رابطه با ازدواج با یک مرد مطلقه، بهتر است به یکسری نکات توجه داشته باشید که ما در این بخش از مجله روانشناسی دکتر قیومی (drghaumi.com)، قصد داریم به آنها بپردازیم تا شما راحتتر بتوانید تصمیم بگیرید و تصمیم درست تری را برای انتخاب همسر داشته باشید.

خصوصیات مرد مطلقه چیست؟

معمولا مرد مطلقه؛ بعد از طلاق از سلامت جسمی و روانی بدتری نسبت به همسرش برخوردار است. همچنین، مردان بیشتر احتمال دارد که پس از طلاق، دچار احساس ناامیدی شوند. از نظر روانشناسی مردان مطلقه؛ ممکن است هراس، افسردگی، اضطراب یا عصبانیت شدید یا هر ترکیبی از این احساسات را بعد از جدایی احساس کنند.
در این دوران سخت، مردان مطلقه می‌توانند رنج بیشتری نسبت به زنان داشته باشند، زیرا کمتر ناراحتی خود را برای دیگران آشکار می‌کنند. آنها ممکن است در زمانی که نیاز به حمایت بیشتر و مشاوره فردی دارند از این کار خودداری کنند. به صورت کلی مردان بیشتر از بانوان، درون گرا هستند و احساسات خود را بروز نمی‌دهند.

ازدواج با مرد مطلقه
از منظر روانشناسی مردان مطلقه، امکان دارد دچار اضطراب، هراس و افسردگی شوند.

مطالعه بیشتر: ازدواج با فرزندان طلاق! ازدواج با دختر یا پسری که فرزند طلاق است! خوب یا بد! راهکارها، مشکلات و فواید.

معایب ازدواج با مرد مطلقه

در این بخش از مرکز مشاوره آنلاین دکتر قیومی، به معایب ازدواج دختر مجرد با مرد مطلقه اشاره می‌کنیم:

نفقه همسر سابق! یکی از مشکلاتی که ممکن است در ازدواج با مرد مطلقه با آن برخورد کنید

در ایران و در برخی از مواقع مرد مطلقه؛ باید نفقه همسر سابق خود را بدهد. این مسئله؛ می‌تواند یک عامل استرس زا برای مرد و همه اطرافیان او باشد. چرا که حال، باید او با این که از همسر خود جدا شده، مبلغی پول به او بدهد. معمولاً در طول دوره جدایی، نامه های حقوقی و قضایی زیادی رد و بدل می‌شود تا زمانی که توافق بر سر مبلغی برای نفقه حاصل شود. پرداخت هر ماه نفقه توسط مرد مطلقه؛ می‎تواند به نوبه خود یک آسیب مالی و عامل ایجاد استرس، برای فرد و هر کسی که می‌خواهد با او ازدواج کند، داشته باشد.

مشاوره ازدواج با مرد مطلقه توسط روانشناس
از معایب ازدواج با مرد مطلقه؛ نفقه همسر سابق و کودک و همچنین ملاقات با همسر سابق است.

مطالعه بیشتر:‌ زوج درمانی شناختی رفتاری (CBT) چیست و چه کاربردی دارد؟ با مشاوره شناختی رفتاری آشنا شوید.

پرداخت نفقه کودک! یکی دیگر از مشکلات احتمالی در ازدواج با مرد مطلقه است

حتی اگر مردی از فرزندانش به خاطر ماندن در کنار همسر سابقش در اولین جدایی دلخور باشد، باز هم فرزندانش را بیش از هر چیزی دوست دارد. کودک نیز مانند مادر، نیاز به نفقه دارد که معمولا توسط قانون تعیین می‌شود و پدر وظیفه پرداخت این مبلغ را خواهد داشت. بنابراین در این شرایط نیز ازدواج یک دختر مجرد با مرد مطلقه دارای فرزند، احتمالا شرایط خاص خودش را دارد که باید به آن نیز توجه کرد. در مطالب قبلی در مورد تاثیر طلاق بر فرزند پسر! چه بر سر فرزندان پسر بعد از طلاق خواهد آمد؟ به صورت کامل توضیح دادیم.

مطالعه بیشتر:‌ زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy).

ملاقات با همسر سابق و یا فرزندان بعد از جدایی

علاوه بر احتمالا پرداخت نفقه به همسر سابق و فرزندان، بحث ملاقات و یا دیدار پدر با فرزند خود مطرح می‌شود. حتی در برخی از مواقع به دلیل دیدار مرد مطلقه با فرزندش، احتمال برخورد با همسر سابق خود را نیز خواهد داشت. به همین دلیل، باید دختر مجردی که می‌خواهد با این مرد ازدواج کند، قبل از هر چیزی به این نکات توجه داشته باشد. حتی اگر او خرید می‎کند، باز هم نمیتوان به دیدار پدر و فرزند مانع شد.

مزیت ازدواج با مردان مطلقه چیست؟

مردان مطلقه؛ معمولا تعهدپذیر هستند، زیرا آنها، معمولا با توجه به شرایط، واقعیت تعهد را آموخته اند. به این صورت که وقتی یک مرد از همسر سابق خود جدا می‌شود؛ با وجود همه سختی‌ها، غم، اندوه و ناراحتی، مجبور به پذیرش واقعیت‌ها خواهد شد و غالبا به دنبال ازدواجی است که از جدایی دوری کند و با یک رابطه جدید کنار بیاید. این واقعیت در بیشتر موارد صادق است.

از طرفی، مردان مطلقه؛ در مسائل امور مالی، خانه داری و برنامه‌های دیگر زندگی، تجربه بیشتری دارند که اینها می‌تواند امتیازات خوبی برای او باشد. آقایانی که ازدواج موفقی نداشته اند، معمولا به دنبال ایجاد روابط عاطفی خواهند بود که از تنش و جدایی به دور باشد.

مطالعه بیشتر:‌ تکنیک زوج درمانی گاتمن (GOTTMAN) چیست؟

ازدواج با مرد مطلقه دارای فرزند

در زمان ازدواج با مرد مطلقه ای که دارای فرزند است، باید به رابطه آن مرد با بچه های خود توجه داشت و با آن کنار آمد. مراجعه به کلینیک روانشناسی و یا مشاوره آنلاین در این رابطه به شما کمک زیادی میکند. به عنوان فردی که قصد ازدواج با او را دارید، احتمالا مسئولیت مراقبت از فرزندان او نیز مطابق با مادر بیولوژیکی آنها، بر عهده شما خواهد بود. اگر فردی حساس هستید و یا نمی‎توانید با این موضوع کنار بیایید! بهتر است، بیشتر فکر کنید.

نکات مهم قبل و بعد از ازدواج با مردان مطلقه

در زیر به مهمترین نکاتی که باید قبل و بعد از ازدواج با مرد مطلقه توجه داشته باشید، اشاره می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم نهایی خود را برای مشاوره ازدواج و یا خانواده، بگیرید.

 • دلیل جدایی از همسر سابق، نکته قابل تامل در ازدواج با مرد مطلقه

حتما در وهله اول، علت جدایی را از مرد مطلقه جویا شوید! بسته به تجربیات شخصی شما در مورد طلاق و اعتقادات خود، ممکن است با دلایل طلاق خواستگار خود (مرد مطلقه)، موافق نباشید. همچنین می‍‌توانید، زبان بدن و لحن صدای او را در حین صحبت درباره دلیل طلاق ببینید. شاید بهتر باشد در جلسه مشاوره، این مسئله را بیان کنید تا مطالب زیادی در مورد آن مرد برای شما روشن شود.

پاسخ به این سوال که چرا مرد از همسر قبلی خود جدا شده است، به طور بالقوه؛ می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد نحوه نگرش آن مرد به ازدواج، برخورد با تعارضات و برنامه های او برای ازدواج آینده به شما بدهد. عاقلانه است که بلافاصله پس از ملاقات با خواستگار خود، علت طلاق را از او بپرسید. طلاق موضوعی نیست که بتوان آن را سهل انگاری کرد. یک شریک خوب، باید این اطلاعات را با کمال میل به شما ارائه دهد.

 • عدم ازدواج با مرد مطلقه از روی ترحم

فراموش نکنید که عشق؛ واقعی است و از درون می‌آید. وقتی از روی ترحم و دلسوزی با شخصی ازدواج می‌کنید، عشق شما ساختگی خواهد بود، یعنی شما مجبور به تظاهر کردن خواهید شد. به نظر می‌رسد با بودن در کنار همسرتان، که قبلا طلاق گرفته به او لطف می‌کنید. بنابراین، توجه داشته باشید که به دلیل مسائل احساسی و از روی ترحم به مرد مطلقه نسبت به گذشته سوزناکش؛ به او جواب بله ندهید! این رابطه برای شما خوشایند نخواهد بود زیرا عشق و دوست داشتنی در آن رابطه نیست.

مشاوره ازدواج با مرد مطلقه
حتما قبل از ازدواج با مرد مطلقه، پیش مشاور بروید.
 • برای ازدواج با آقای مطلقه؛ آهسته پیش بروید (در نظر گرفتن فاصله طلاق با ازدواج )

برای ازدواج با مرد مطلقه به آرامی پیش بروید! بسته به مدت زمانی که بین خواستگار شما و همسر سابقش، طلاق اتفاق افتاده و نحوه بهبودی او، می‌تواند مدت زمان ایجاد رابطه جدید متفاوت باشد. گاهی اوقات، ازدواج سریع یک مرد مطلقه، بلافاصله بعد از طلاق به دلیل پر کردن خلاء ازدواج است، زیرا او تصور می‌کند که با پیدا کردن یک فرد مهم در زندگی خود، به سرعت به حالت عادی خود بازمی‌گردد. در حالی که مردان نیز باید بعد از جدایی خود، برای ایجاد یک رابطه جدید یک فاصله یک الی دو ساله بدهند تا به بهبودی کامل برسند.

 • پرسیدن سوالات متعدد از مرد مطلقه

درباره سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید، صریح و صادقانه با خواستگار مطلقه خود صحبت کنید. مطمئن شوید که نامزدتان قبل از اینکه به شما تعهد بدهد، احساسات خود را در مورد ازدواج قبلی پاک کرده است. این مسئله می‌تواند شامل هرگونه غم، شک و تردید به خود یا سایر احساسات منفی ناشی از طلاق باشد که قبل از ازدواج باید از بین بروند. همچنین به او یادآوری کنید که اتفاقاتی که در رابطه گذشته رخ داده است، ربطی به روابط آینده شما با وی ندارد.

 • مشاوره ازدواج، بهترین راهکار در رابطه به ازدواج با مرد مطلقه است.

همیشه پیشگیری، بهتر از درمان است. شرکت در گروه‌های مشاوره ازدواج حرفه‌ای و گرفتن راهنمایی‎های لازم از مشاور، می‌تواند نشان دهنده فروتنی، بلوغ و رهبری مرد باشد. زیرا او جدیت طلاق خود را درک کرده و قدم‌هایی برای بهبود و رشد عاطفی و معنوی برمیدارد. مرد مطلقه باید رفتن به مشاوره را نه تنها بخاطر ازدواج و برطرف کردن خواسته های شما، بلکه بیشتر به دلیل بهبودی خود پس از طلاق انجام دهد.

منبع منبع منبع

3 پاسخ
 1. نسرین بهاری گفته:

  سلام ممنونم از مقالتون من به تازگی با اقایی اشنا شدم که دوتا بچه دارن و از همسرشون جدا شدن ادم درستی هستن با شناخت های که داشتم ولی چطور باید با موضوع بچه ها کنار بیام؟میشه راهنمایی بفرمایید چون بچه ها باید با ما باشن

  پاسخ
  • دکتر آریادخت قیومی گفته:

   نسرين عزيز،
   دوست خوبم داشتن فرزند و جنسيت و سن آنها ميتواند در رابطه زوجي بسيار موثر باشد.بهرحال پدري كه داراي فرزنداني است نميتواند محروم از زندگي مجدد زوجي شود ولي شرايط بايد كاملا بررسي شود تا خداي نكرده مجدد به فرزندان آسيب وارد نشود چراكه آنها در زندگي قبلي به اندازه كافي دچار بحران و كشمكش روحي و مشكلات بوده اند و اكنون نيازمند آرامش هستند لذا چنانچه شما شخص حساس و زودرنجي هستيد من توصيه نميكنم كه وارد چنين سيستمي شويد .درهرحال سيستم خانواده معيوب است و هر چالشي آنرا معيوبتر و حساستر ميكند.توصيه بنده در اين زمينه مراجعه شما و آن آقا به مشاور زوجي است تا با بررسي تمام جوانب به تفاهم درستي برسيد.

   پاسخ
 2. ساناز بختیاری گفته:

  شما کلا ازدواج با مردی که قبلا زن وبچه داشته رو توصیه میکنید یا نه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید.