خدمات روانشناسیزوج درمانیمشاوره ازدواجمشاوره خانوادهمشاوره روابط عاطفی

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟

آمار طلاق در ایران در سال‌های اخیر، مدام در حال افزایش است، اما آنچه این وضعیت را نگران‌کننده می‌کند، تعداد ازدواج‌های به ظاهر موفقی می‎باشد که به طلاق عاطفی ختم می‌شوند. در غیاب آمارهای رسمی، گزارشات متفاوتی از میزان طلاق عاطفی ذکر شده، اما به گفته اکثر کارشناسان از هر دو ازدواج در کشور، یک ازدواج در حالت طلاق خاموش یا عاطفی است. در واقع، طلاق عاطفی؛ مرحله‌ای از یک رابطه بوده که در آن، اگرچه زوجین در ظاهر با هم خوب به نظر می‎رسند، اما در حال حاضر از نظر عاطفی، از یکدیگر جدا شده‌اند. در این مطلب از مجله روانشناسی دکتر قیومی، قصد داریم کلیه مطالب مربوط به طلاق عاطفی از جمله علائم و نشانه ها، روش‎های جلوگیری از طلاق خاموش، تبعات و پیامدهای آن و مسائل دیگر را بازگو کنیم.

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟

در بسیاری از ازدواج‌ها، پایان رابطه زن و شوهر، پس از امضای اوراق طلاق یا زمانی که یکی از زوجین تصمیم به ترک خانه می‌گیرد، اتفاق می‌افتد. با این حال در برخی از مواقع، زن و شوهر مدت‌ها قبل از وقوع طلاق قانونی، دچار طلاق عاطفی می‌شوند.
به طور کلی، طلاق خاموش؛ شامل از دست دادن اعتماد متقابل، احترام و عشق است. در طلاق عاطفی؛ زوجین به جای حمایت، یکدیگر را آزار داده و ناامید می‌کنند. همچنین در این نوع طلاق، هر یک از طرفین سعی می‌کند از دیگری ایراد بگیرد و یا او را طرد کند. ممکن است یک رابطه سرد شده باشد و یا بی احساسی یکی از شرکای زندگی، احساسات آنها را از بین ببرد. بهتر است از خدمات مشاوره ازدواج و زوج درمانی حرفه ای توسط افراد متخصص، بهره بگیرید.

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟
طلاق عاطفی شامل از دست دادن اعتماد متقابل، احترام، عشق و بی احساسی یکی از شرکای زندگی است.

دلایل طلاق عاطفی یا خاموش چیست؟

طلاق عاطفی یا خاموش؛ معمولاً در آغاز دهه سوم زندگی زناشویی رخ می‌دهد. با این حال، ممکن است این نوع جدایی در هر مرحله ای از زندگی اتفاق بیفتد و به همین علت به زن و شوهرها، توصیه می‌شود که همیشه آماده مبارزه با شرایط باشند. در اصل تابوی طلاق در جامعه؛ باعث افزایش طلاق عاطفی شده است.

علاوه بر این، تعارض ارزش‌های مدرن و سنتی، عدم نگرش صحیح نسبت به ازدواج، افزایش سن ازدواج، ازدواج اجباری، اختلالات روانی، افسردگی، ناسازگاری جنسی و همچنین مشکلات اقتصادی، از دلایلی است که در ایجاد فاصله در زندگی و در نتیجه ایجاد طلاق عاطفی مؤثر هستند.

نشانه های طلاق عاطفی در بین زوجین چیست؟!

در این قسمت، کلیه علائم و نشانه هایی که نشان می‌دهد دچار طلاق عاطفی در زندگی با همسرتان شده اید را گفته و مختصرا درباره هر یک توضیح می‎دهیم. در هرزمان برای خدمات روانشناسی و مشاوره آنلاین میتوانید با متخصصان ما در کلینیک مشاوره دکتر قیومی در تماس باشید.

1- شما افراد متفاوتی شده اید!

زن و شوهر، گاهی با یکدیگر رشد می‏کنید و گاهی از هم جدا می‎شوید. یک روز هر دو طرفدار شعر بودید و یا برنامه های موردعلاقه هم را تماشا می‎کردید، اما اکنون دیگر وقتی برای علایق یکدیگر نمی‎گذارید. بنابراین، شما به دلیل تغییر و تفاوت در علاقه ها، چیز زیادی برای هم صحبتی ندارید و همچنین به کارهای یکدیگر علاقه و ذوقی نشان نمی‎دهید. این میتواند یکی از نشان های طلاق عاطفی در بین زوجین باشد.

مطالعه بیشتر: افراد خیانت‎کار چه حسی نسبت به خود دارند؟.

2. خیانت یکی از زوج‎ها، از جمله نشانه های طلاق عاطفی بین زوجین است

معمولا خیانت در حیطه فیزیکی و جنسی اتفاق میفتد که می‏تواند به دلیل فاصله یا ناسازگاری جنسی باشد. اما ناگفته نماند که این موضوع در حوزه مشکلات عاطفی قرار می‎گیرد، چرا که می‏تواند اساسا احساس شما را نسبت به شریک زندگی خود تغییر دهد. حتی اگر تصمیم دارید که او را ببخشید، باز هم آسیب و تاثیرات بد روحی به شما وارد شده است. در مطلب قبلی به صورت کامل در مورد در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟! و یا اینکه افراد خیانت‎کار چه حسی نسبت به خود دارند؟ چه حسی به هم دارند توضیح دادیم.

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش بین زن و شوهر
خیانت یکی از نشانه های طلاق عاطفی است.

3- عدم صمیمیت (نه فقط رابطه جنسی)، میتواند از نشانه های طلاق خاموش باشد

درصورتیکه، شریک زندگی شما دیگر مثل سابق در مورد اتفاقات روزانه با شما صحبت نمی‎کند و یا همواره در حال غرغر کردن است با عدم صمیمیت در زندگی مشترک روبرو هستید. به علاوه، زوجین تمایلی به آغوش کشیدن یکدیگر ندارند و جویای احوال روحی و جسمی همدیگر نیستند. به طور کلی، امیدها، رویاها و آرزوهایی که زمانی زن و شوهر با هم به اشتراک گذاشته بودند، اکنون موضوع گفتگو و بحث نیستند.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy).

4- رنجش یکی از زوجین

در واقع، حتی رنجش یکی از زوجین از دیگری، می‏تواند روابط عاطفی را خراب کند. چرا که این ناراحتی و رنجش منجر به ایجاد عصبانیت و پرخاشگری می‌شود.

مطالعه بیشتر: در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟!.

5- بحث‌های طولانی بین زن و شوهر

قطعا وارد شدن به خانه ای آرام و ساکت و مملو از آرامش با داشتن یک همسر دلسوز مکانی امن را در زندگی مشترک برای هر شخصی فراهم می‌کند. با این حال اگر زوجین بر سر هر چیزی با یکدیگر بحث کنند، آن محیط آرام به وجود نمی آید. البته ناگفته نماند که برخی از بحث‎ها و مشاجره ها به دلیل حل اختلافات در زندگی صورت می‎گیرد که نشانه تعهد به رابطه است. اما چنانچه، این بحث‎ها طولانی، تند و مداوم باشند و هرگز به نتیجه ای مثبت ختم نشوند، نشانه ای از یک رابطه ناسالم و طلاق عاطفی می‎باشد.

یکی از نشانه های طلاق عاطفی بین زوجین بحث و دعواهای طولانی است.
بحث های طولانی، مداوم و بی نتیجه یکی از نشانه های طلاق خاموش است.

مطالعه بیشتر: علائم خیانت در مردان چیست؟! نشانه های خیانت مردان شامل چه مواردی است؟!.

6- عدم صداقت بین زوجین، از علائم طلاق خاموش است

برخی از افراد، تصور می‏کنند که به راحتی می‏توانند در یک رابطه زناشویی، دروغ‎های کوچک و بزرگ بگویند. درصورتیکه به همسر خود اعتمادی ندارید که برای مثال صورت حساب‎ها را به موقع پرداخت کند و یا برای خود حساب بانکی پنهانی دارد (پول خود را در جای دیگری خرج می‏کند) و یا اینکه او قول‎های الکی به شما می‏دهد که هرگز به آنها عمل نخواهد کرد، در این حالت یک مشکل اساسی در رابطه و زندگی شما وجود دارد که یکی از نشانه های طلاق عاطفی به حساب می‌آید.

7- رابطه شما راضی کننده نیست! این نشانه ای از طلاق عاطفی است

اگر رابطه زوجین در زندگی راضی کننده نباشد؛ این نشانه ای از طلاق عاطفی است. به عنوان مثال، شما پس از گذران هشت ساعت کاری و آمدن به خانه، منتظر شام آماده از سوی همسر خود هستید، اما می‌بینید که او هیچ تلاشی برای این کار نکرده است. 

همچنین، شریک زندگی شما همواره به دلیل نشستن لباس‌ها و یا کارهای دیگر خانه شکایت می‏کند، اما خود او حاضر به کمک کردن به شما نیست. بنابراین، این موضوع تبعات عاطفی و احساسی بسیاری را برای هر یک از زوجین باقی می‎گذارد.

پیامدهای طلاق عاطفی یا خاموش

غالبا پس از طلاق عاطفی، زوجین شاهد پیامدهای نامطلوبی مانند کاهش سطح شادی، تغییر وضعیت اقتصادی و مشکلات عاطفی خواهند بود. همچنین اثرات بد آن بر کودکان شامل مشکلات تحصیلی، رفتاری و روانی است. چنین وضعیتی، می‎تواند باعث احساس ناامنی و یا پوچی در کودکان شود.
بنابراین، طلاق عاطفی؛ فرزندان را برای ازدواج‌های ناموفق آماده می‌کند، زیرا فرزندان والدین را در حال ارتباط با یکدیگر نمی‌بینند، یا شاهد رابطه ای هستند که خالی از شادی و رضایت است.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

روش‎های جلوگیری از بروز طلاق عاطفی

بهترین روش برای جلوگیری از طلاق خاموش؛ اطمینان از سازگاری جسمی و روحی زوجین و بلوغ کافی برای شروع یک رابطه می‏باشد. طبق آمار رسمی، ۲۵ درصد ازدواج‌ها در ایران، منجر به طلاق می‌شود، اما کارشناسان میزان طلاق عاطفی را دو برابر می‌دانند، یعنی نیمی از ازدواج‌ها قربانی جدایی عاطفی هستند.

حال، چگونه از طلاق عاطفی جلوگیری کنیم؟

 • مقابله با جدایی و طلاق
 • درک اینکه داشتن احساسات متفاوت بین زن و شوهر، اشکالی ندارد.
 • حل مشکلات زندگی را به تنهایی طی نکنید.
 • از نظر روحی و جسمی، مراقب خود باشید.
 • از جنگ و مشاجره با همسر خود اجتناب نمایید.
 • برای کشف علایق یکدیگر، وقت بگذارید.
 • مثبت بیندیشید.

حکم شرعی طلاق عاطفی چیست؟

برخی از افراد تصور می‏کنند که اگر با همسر خود در طلاق عاطفی هستند، بنابراین می‏توانند با افراد دیگر رابطه و یا رفتارهای ناپسند داشته باشند. در حالی که اینطور نیست و طبق قوانین و احکام شرعی؛ هیچ یک از طرفین حق وارد شدن رابطه با فردی دیگر را ندارند. فقط در حالتی که زن و شوهر از هم به طور رسمی و قانونی طلاق بگیرند و سند رسمی طلاق را دریافت کنند، اجازه ایجاد رابطه با فرد دیگر را خواهند داشت. همچنین، در ارتباط با بانوان نیز قوانین خاصی است که باید مثلا مدت زمان معینی بعد از انجام طلاق صبر کنند و بعد از گذشت این زمان، آن خانم اجازه ارتباط و ازدواج مجدد را دارد.

 

 

منبع منبع منبع

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. طلاق عاطفی اصلا چیز خوبی نیست
  من و همسرم دچار طلاق عاطفی شدیم اما چاره ای جز زندگی باهم نداریم

  1. سیمین عزیز سلام
   من از کامنت شما متاثر و متاسف شدم ولی سیمین عزیز بنظرت موندن تو این شرایط بنظرت بنفع کی میتونه باشه ؟ دوست داری در این مورد حرف بزنیم بامن تماس بگیر خوشحال میشم کمکت کنم 02191031963

 2. سیمین عزیز
  طلاق عاطفی یا تمام شدن حس عشق در رابطه زوجی بطور اتفاقی پیش نمیاید
  بنظر میرسه از این اتفاق حال خوبی ندارید اگر دوست داری در این مورد بیشتر حرف بزنیم تماس بگیر منتظر تماست هستم

 3. سیمین عزیز
  طلاق عاطفی یا از بین رفتن حس علاقه در زوجین مانند ایجاد و شکل گیری آن بطور ناگهانی و اتفاقی نیست و باید بیشتر در این مورد حرف زد .اگر دوست داری درباره حست بیشتر صحبت کنی میشنوم و منتظر تماست هستم

 4. طلاق عاطفی خیلی وقته در زندگی ما حکم فرماست ولی بخاطر بچه ها مجبوریم کنار هم همدیگر تحمل کنیم

  1. معصومه عزیز سلام
   یعنی فکر میکنی فقط بچه ها دلیل این ارتباطند ؟میتونی بیشتر برام توضیح بدی ؟

  2. معصومه عزیز سلام
   دوست خوبم طلاق عاطفی مسله خیلی بزرگی است ولی شما براحتی ازش صحبت کردی و میگی باهاش کنار اومدی. بنظر شما چه چیز مهمی شما دو نفر را. کنار هم قرار داده؟ فقط فرزندانت ن؟
   بنظرت اگر مهری نبود و اگر تعهدی نبود حاضر بودی کنار یک غریبه ی نامحرم بمونی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا