مشاوره فردی

راهکارهای توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی به مجموعه‌ای از فعالیت ها و فرآیندهایی گفته می شود که به فرد برای تقویت مهارت‌ها و توانمندی ها کمک بسیاری می کند. بنابر این قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع مهم بپردازیم.

توسعه فردی چیست؟

توسعه یا رشد فردی به فرآیندی گفته می شود که افراد در زمینه های مختلف زندگی خودشان مانند: روابط اجتماعی، شغل، روحی، جسمی بهتر می شوند.

در واقع به افراد کمک می کند تا مهارت ها و آگاهی های خود را افزایش بدهند. همچنین به شخص کمک می کند تا به فرد بهتری تبدیل شود و پیشرفت کند.

همچنین رشد فردی یک فرآیند مادام العمر محسوب می شود. که در تمام زمینه ها به افراد کمک می کند. نکته مثبتی که می توان برای رشد فردی بیان کرد، امکانات نا محدود آن است. و این به این معنا است که شما می توانید در حوزه های مختلفی که مورد علاقه‌تان است، شروع به یادگیری کنید.

مطالبی که مورد نظرات است را به صورت عمقی فرابگیرید. و این تداوم رشد درون زندگی می تواند به شما در داشتن یک زندگی بهتر و ایده‌آل‌تر کمک بسیاری کند.

باید بگوییم که برای توسعه فردی هیچگاه دیر نیست. شاید بهترین زمان برای قدم برداشتن در این مسیر حال باشد‌. اما به خاطر داشته باشید که برداشتن نخستین قدم همیشه سخت و دشوار است ولی ثابت قدم ماندن از آن نیز دشوار‌تر است. اما شیرینی رسیدن به نتیجه تمام این دشواری ها را آسان می کند.

 

رشد فردی در زمینه بهداشت

 

معرفی انواع توسعه فردی

رشد فردی دارای انواع مختلفی است که در این بخش قصد داریم به بررسی آن ها بپردازیم.

۱.رشد فردی در زمینه شغل و حرفه

 • تقویت کردن مهارت و دانش ها مرتبط با حرفه و یا شغلی که شخص انتخاب نموده است.
 • آموزش و یادگیری های جدید برای بهتر شدن عملکرد فرد در زمینه شغلی
 • ارتقا بخشیدن به موقعیت شغلی که فرد دارد.

۲. توسعه فردی در زمینه روانشناختی

 • باعث تقویت اعتماد به نفس درون افراد می شود و ارزش های شخصی آن ها را ارتقا می دهد.
 • بهبود روابط اجتماعی و ارتباطی با دیگران
 • تسلط داشتن بر روی احساسات و مدیریت اضطراب و استرس

۳.رشد فردی در زمینه بهداشت و جسم

 • بهبود سلامت جسم از طریق از افزایش انجام ورزش و تمرین های دقیق و منظم
 • افزایش یک رژیم غذایی سالم و توجه داشتن به یک تغذیه سالم
 • توجه به داشتن استراحت کافی و خوب برای بهداشت روان و جسم ۰

۴. رشد فردی در زمینه تحصیل

 • یادگیری و تقویت نمودن دانش علمی فرد در زمینه های مختلف
 • توسعه بخشیدن به مهارت های تحصیلی که شامل: نوشتن، مطالعه و تحقیق و پژوهش می شود.
 • شرکت کردن در دوره های آموزشی جهت افزایش تخصص و مهارت خود در زمینه های مختلف که به آن علاقه‌مند هستید.

توسعه فردی به عنوان یک فرآیند اگر پویا و مستمر باشد می تواند به فرد در بهتر شدن زندگی و افزایش کیفیت زندگی او کمک بسیاری کند. همچنین نقش بسیار زیادی در پیشرفت افراد در زمینه زندگی و کاری دارد. اما این که کدام یک از دسته های رشد فردی را انتخاب کنیم بستگی به نیاز و نوع هدفی است که شما برای زندگی خودتان انتخاب کرده‌اید.

چند راهکار ساده برای رسیدن به توسعه فردی

برای رسیدن به رشد فردی چند راهکار ساده وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

۱‌.شناسایی علاقه

برای این که بتوانید به توسعه فردی برسید، مسیری را برای خودتان انتخاب کنید که همسو با نیازها و علاقه‌مندی های شما باشد‌. برای این کار می توانید به دوران کودکی خود رجوع کنید.

به طور مثال اگر به دیدن فیلم های خارجی با زبان اصلی علاقه دارید، شاید وقت آن رسیده باشد که شروع به یادگیری زبان کنید.

توجه داشته باشید که وقتی هدف مورد علاقه خود را پیدا کردید، باید صبور باشید‌. زیرا حرکت آهسته اما پیوسته به سمت هدف شما را زودتر از حرکت تند و شتابزده به مقصد می رساند.

۲.تقویت مهارت های نرم

در ابتدا با یک مثال ساده برای شما مهارت نرم و مهارت سخت را توضیح می دهیم. به مثال زیر دقت کنید.

شما قصد استخدام درون یک شرکت را دارید. برای قبولی در استخدام باید مهارت هایی همچون: کار با کامپیوتر، دانش زبانی و… را بلد باشید. به این نوع مهارت ها، مهارت های سخت گفته می شود که آموختنی هستند.

علاوه بر این شما به مهارت های دیگری مانند: توانایی برقراری ارتباط، تفکر خلاق، اخلاق خوب، توانایی کار گروهی، مثبت اندیشی و… احتیاج دارید، که به آن ها مهارت نرم‌ گفته می شود.

همدلی نیز یکی دیگر از انواع مهارت های نرم است که وجود آن چه در محیط خانه و چه در محیط کار بسیاری ضروری است. از این رو باید بگوییم که آموختن مهارت های نرم نیز به اندازه مهارت های سخت برای رسیدن به توسعه فردی مهم و ضروری است.

۳. تکنیک موفقیت کایزن

بر اساس این تکنیک شما باید به دنبال یک درصد پیشرفت باشید و نه کمال گرایی مطلق!. زیرا توسعه فردی، فرآیندی است که در تمام مراحل زندگی ادامه دارد. همچنین کمال گرایی تا اندازه‌ای قابل قبول است.

تکیه کامل به کمال گرایی باعث وارد شدن لطمه به شما و افراد پیرامون زندگی شما می شود. مهم‌ترین لطمه‌ای که گمال گرایی مطلق به شما می زند، ایجاد حس ناامیدی درون شما است.

از این رو برای جلوگیری از بروز این نوع مشکلات، تمرکز خود را بر روی هدفی که دارید قرار بدهید، نه نتیجه‌ای که از آن هدف به دست می آورید.

اگر روند پیشرفت شما کند است به جای سرزنش کردن خود تلاش کنید که کمی بهتر از روز قبل عمل کنید. تغییر های کوچک اما پیوسته می تواند شما را به هدف بزرگی که دارید برساند. همچنین سبب توسعه فردی درون شما شود.

۴. یادداشت اتفاقات طول روز

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که من از کجا متوجه شوم در حال پیشرفت هستم؟ برای پاسخ به این سوال به شما پیشنهاد می‌کنیم که تمام اتفاقات طول روز خود را یادداشت کنید.

زمانی که شما اتفاقات طول روز خود را یادداشت نموده و به ارزیابی آن ها بپردازید، متوجه خواهید شد که آیا پیشرفت کرده‌اید یا نه؟ همچنین از این طریق می توانید موانع و مشکلاتی که مانع پیشرفت و رسیدن شما به هدفتان می شوند را شناسایی کنید.

همچنین از این روش می توانید برای شناسایی عادت های مخرب و جایگزین کردن آن ها با عادت های مفید نیز استفاده کنید.

۵. تقویت هورمون های شادی

برای تقویت هورمن های شادی می توانید در قبال هر موفقیتی که به آن دست پیدا کرده‌اید، به خودتان جایزه کوچکی بدهید. به طور مثال: کتابی که به آن علاقه دارید را بخرید. یا خوراکی که دوست دارید را بخورید. این ها از جمله کارهایی است که می توانید به عنوان جایزه برای خود انجام بدهید.

همین ایجاد شادی های کوچک درون شما سبب ترشح دو ماده شادی آور درون مغز شما می شود. ترشح این دو ماده هم سبب بهبود خلق و خوی شما شده و هم سبب افزایش انگیزه درون شما برای حرکت به سمت هدف‌هایتان می شود.

 

انواع توسعه فردی

 

۶.به دست آوردن حمایت اجتماعی

امروزه تحقیقات صورت گرفته نشان دهنده این موضوع است، شخصیتی که شما دارید نتیجه افرادی است که با آن ها در ارتباط هستید. از این رو باید بگوییم افرادی که در اطراف شما هستند نقش بسیار مهمی بر روی رشد و پیشرفت شما دارند؛ زیرا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی نگرش و احساسات شما تاثیر می گذارند.

به شما توصیه می کنیم برای این که بتوانید به توسعه فردی دست پیدا کنید، از همنشینی با افراد مسموم خود داری کنید‌. سعی کنید با افرادی ارتباط برقرار کنید که به دنبال پیشرفت هستند و از دیدن موفقیت های شما خوشحال می شوند.

گاهی افرادی هستند که به اندازه خودتان از دیدن موفقیت و پیشرفت شما خوشحال می شوند. این افراد انرژی کافی را به شما برای ادامه مسیر را می دهند. از این رو سعی کنید این افراد را همیشه در کنار خود حفظ کنید.

تفاوت توسعه فردی با توسعه اجتماعی

باید بگوییم که ایجاد تمایز و تفکیک بین رشد فردی و توسعه اجتماعی کار آسانی نیست. توسعه اجتماعی با روابط اجتماعی ما در ارتباط است. به طور مثال برقراری ارتباط موثر، در حوزه ارتباط اجتماعی قرار می‌گیرد. اما رشد فردی به درون ما مربوط می شود. که شامل افکار، احساسات، توانایی ها و… می شود.

البته باید این نکته را نیز باید به شما یاد آور شویم که توسعه فردی و توسعه اجتماعی از یک دیگر جدا نیستند و بر روی یک دیگر تاثیر می گذارند.

به طور مثال وقتی فرد از نظر فردی رشد پیدا کند، قطعا توانایی برقراری ارتباط خوب و موثر را نیز به صورت متقابل دارد. از این رو می تواند در جامعه عملکرد خوب و موثری داشته باشد.

همچنین در طرف مقابل داشتن یک مهارت ارتباطی و اجتماعی خوب نیز می تواند به فرد در پیشرفت و توسعه کمک کند. از این رو نمی توان توسعه فردی را از رشد فردی جدا دانست.

سخن پایانی

رشد فردی به این معنا است که افراد در زمینه های مختلف مانند: روحی، جسمی، ارتباط و … پیشرفت می کنند. همچنین رشد فردی به افراد کمک‌ می کند تا به فرد بهتری تبدیل شوند که این موضوع می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس شخص شود.

رشد فردی دارای ابعاد مختلفی است. که شامل موارد زیر می شود:

 1. رشد فردی در زمینه شغلی
 2. رشد فردی در زمینه روانشناختی
 3. رشد فردی در زمینه بهداشت و جسم
 4. رشد فردی در زمینه تحصیل

همچنین راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که به شما برای رسیدن به توسعه فردی کمک بسیاری می کند. که در این مقاله به معرفی برخی از این راهکارها پرداخته‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا