بهترین زمان مشاوره پیش از ازدواج چه زمانی است!؟

فهرست مطالب

شما فکر میکنید که بهترین زمان مشاوره پیش از ازدواج چه زمانی است!؟ موفقیت یا شکست رابطه زناشویی، بستگی به نحوه برخورد شما با مسائل مختلف شخصی دارد. از خود رابطه گرفته تا تصمیمات مالی، فرزندان و جنسیت، هر دوی شما باید انتظارات یکدیگر را بدانید. ازدواج تعهدی است بین دو نفر که دیدگاه های متفاوتی در مورد مسائل خاص دارند. طبق مطالعات چندین ساله، صحبت در مورد این موارد قبل از روز عروسی، می تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت یک ازدواج تأثیر بگذارد. دانستن اینکه همسر شما از زندگی مشترک چه می‌ خواهد، به شما کمک میکند تا با رشد رابطه‌ خود برای مدیریت آن موقعیت ‌ها آمادگی بیشتری داشته باشید.
بنابراین، بهتر است این سوالات را با همسر خود در میان گذاشته و حتما در بهترین زمان ممکن و قبل از عروسی با مراجعه به یک کلینیک مشاوره روانشناسی، مشاوره قبل از ازدواج را انجام دهید. در ادامه این مطلب از سری مطالب آموزش مربوط به مشاوره ازدواج دکتر قیومی، فواید مشاوره قبل از ازدواج و مسائلی که در آن مطرح میشوند را به شما ارائه می دهیم.

چه مسائلی در مشاوره پیش از ازدواج مطرح می شود؟

پول، از جمله مسائل مهمی است که در مشاوره پیش از ازدواج مورد بحث قرار میگیرد

پول، می تواند موضوع سختی باشد، به خصوص برای زوج هایی که در شرف ازدواج هستند و می خواهند امور مالی خود را با هم شریک شوند. موضوعات مورد بحث باید شامل بودجه عروسی و ماه عسل، هرگونه بدهی و نحوه رسیدگی به قبوض پس از ازدواج و حتی نحوه مدیریت پول در زندگی باشد.
بحث در مورد این مسائل، ممکن است در ابتدا ناراحت کننده باشد، اما مهم است که قبل از ادغام سرمایه ها و دارایی های خود در مورد وضعیت مالی خود صادق باشید. به یاد داشته باشید قبل از وارد شدن با کلینیک مشاوره، مسائل مالی یکی از بهترین سوالات مشاوره قبل از ازدواج است که باید با شریک زندگی خود صحبت کنید.

کودکان، حیوانات خانگی و تنظیم خانواده، از نکته های مهم در مشاوره پیش از ازدواج

آیا در مورد تشکیل خانواده یا داشتن حیوانات خانگی همسو هستید؟ با کمال تعجب، بسیاری از زوج ها قبل از ازدواج درباره تنظیم خانواده صحبت نمی کردند. موضوعاتی که باید در مشاوره پیش از ازدواج در نظر بگیرید؛ عبارتند از اینکه آیا و چه زمانی تصمیم به تشکیل خانواده دارید!؟ چند فرزند می خواهید داشته باشید!؟ تکنیک های مناسب و نامناسب فرزندپروری، برنامه ریزی مالی و موارد دیگر، همگی باید بررسی شوند. در این زمینه مطلب سوالات مهم قبل از ازدواج چیست! با مهمترین سوالات قبل از ازدواج آشنا شوید را در مرکز مشاوره دکتر قیومی مطالعه کنید.
اگر هر دو طرف آماده نباشند، داشتن فرزند میتواند برای سلامت ازدواج دشوار باشد. یک مشاور قبل از ازدواج میتواند به شما کمک کند تا در مورد تفاوت های خود در مورد بچه دار شدن، نحوه تربیت آنها و چگونگی سالم نگه داشتن زندگی عاشقانه خود در دوران والدین صحبت کنید.

مطالعه بیشتر: علت ترس از خیانت همسر چیست؟ با ویژگی ها و ریشه فوبیای خیانت همسر آشنا شوید.

حل تعارضات، از مهمترین نکات در مشاوره پیش از ازدواج است

ارتباط، برای قوی و متحد نگه داشتن یک ازدواج، مهم است. حل تعارض بخش بزرگی از فرآیند یک زندگی مشترک میباشد. در طول درمان، مشاور به شما یاد میدهد که چگونه تعارضات خود را با همسرتان حل کنید، اهمیت گوش دادن و همدلی با شریک زندگی خود را بررسی نمایید و اینکه چرا شما و همسرتان به موقعیت ها واکنش نشان میدهید.

موضوع ناراحت کننده خیانت

هیچ رابطه ای کامل نیست و همیشه در این راه ضربه ها و شگفتی هایی وجود دارد. یکی از بهترین موضوعات مشاوره پیش از ازدواج که می توانید با مشاور خود در میان بگذارید؛ این است که آیا خیانت در ازدواج شما رخ میدهد.
برخی از مواردی که در صورت خیانت باید در نظر بگیرید این است که آیا هر دو موافقید که مسائل عاطفی برابر با خیانت جنسی می باشد یا خیر؟!، اگر در ازدواج از نظر جنسی برآورده نشدید، چه اقداماتی را انجام خواهید داد تا در مورد تمایلات جنسی و نیازهای عاطفی خود با یکدیگر صادق باشید. وقتی جذب شخص دیگری می شوید، چگونه با شریک زندگی خود صحبت خواهید کرد.

مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج در کنار مشاوره و روانشناس با تجربه

مطالعه بیشتر: اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج! همه موارد مهمی که در آشنایی قبل از ازدواج باید بدانید را آموزش ببینید.

در کنار هم ماندن! از نکات مورد بحث در مشاوره پیش از ازدواج است

اگر شما و همسرتان شاغل هستید، برای تشکیل خانواده برنامه ریزی می کنید، یا سرگرمی ها و تعهدات خانوادگی دارید که زمان زیادی از شما می گیرد، در مورد با هم ماندن بعد از ازدواج صحبت کنید. مشاور شما ممکن است بر اهمیت قرار در هر هفته تاکید کند. در واقع این قرار، شبی از هفته است که بر اهمیت رابطه خود تأکید میکنید. شب های قرار، باید سرگرم کننده باشد، صمیمیت جنسی و ارتباط را تشویق کند.

در مورد مشاوره خانواده و تکنیک های آن، بیشتر بدانید.

در مورد مسائل معامله شکن، بحث کنید!

معاشقه، مدیریت ضعیف پول، تماشای فیلم های مستهجن، وقت گذراندن بیش از حد در خارج از شهر و سایر مسائل از این دست، می تواند برای شما یا همسرتان یک معامله شکن باشد. مهم است که قبل از ازدواج در مورد آنها با یکدیگر صحبت کنید تا هر دو انتظارات همسرتان از ازدواج را درک نمایید.

مطالعه بیشتر: جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید.

اهمیت دین و ارزش ها در مشاوره پیش از ازدواج

یکی از مواردی که ممکن است بخواهید در مشاوره قبل از ازدواج در مورد آن بحث کنید، موضوع دین و مذهب می باشد. اگر یکی از زوجین، اعتقادات مذهبی یا معنوی قوی داشته باشد و دیگری باورهای مذهبی نداشته باشد، می توان پیشنهاداتی در مورد نقش دین در ازدواج و تربیت فرزندان ارائه داد.

غلبه بر مشکلات گذشته

یکی از بهترین موضوعات مشاوره قبل از ازدواج؛ این است که چگونه تجربیات گذشته شما بر ازدواج شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک رابطه قبلی که در آن به اعتماد شما خیانت شده، می تواند تأثیری ماندگار بر نحوه ارتباط شما با شریک فعلی خود داشته باشد.
در طول مشاوره ازدواج، تجربیات و محیط های گذشته مورد بحث قرار می‌گیرند تا ببینیم چه تأثیری بر روابط شما گذاشته اند. موضوعات مرتبط با تجربیات گذشته شما، جزو ده سوال اصلی مشاوره ازدواج است که باید از همسرتان بپرسید. این تجربیات منفی را میتوان در طول درمان بیشتر پردازش کرد تا زوج ها بتوانند انتخاب های بهتری در مورد پاسخ های عاطفی خود داشته باشند.

مطالعه بیشتر: تفاوت خلق (Moods)، احساس (feeling)، عاطفه (Affect) و هیجان (Emotion)! تفاوت احساس و عاطفه چیست و چرا مهم است بدانیم!؟.

در مورد اهداف آینده در مشاوره پیش از ازدواج صحبت کنید

ازدواج پایان سفر مشترک شما نیست، بلکه آغاز راه است. یکی از بهترین موضوعات مشاوره پیش از ازدواج، لیست توقعات شما از اهداف آینده می باشد. با هم برنامه ریزی کنید تا همیشه اهداف و رویاهایی داشته باشید. لیست شما می تواند خرید خانه، تشکیل خانواده، دنبال کردن شغل رویایی خود، شروع یک سرگرمی مشترک یا سفر به کل دنیا باشد.

مسائل جنسی و فیزیکی

صمیمیت فیزیکی و رابطه جنسی، یکی از جنبه های مهم یک رابطه زناشویی میباشد. شاید به همین دلیل است که همیشه برای زوج‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد که خواسته‌های جنسی واقعی خود را به شریک زندگی خود بیان کنند.
ترس از قضاوت شدن برای ترجیحات جنسی شما، می تواند بسیار شرم آور باشد و باعث شکستگی و اختلال در ازدواج شود. به همین دلیل لازم است در مشاوره قبل از ازدواج؛ در مورد ترجیحات جنسی خود، ارتباط سالم برقرار کنید.

مطالعه بیشتر : طلاق عاطفی یا طلاق خاموش چیست؟.

فواید مشاوره پیش از ازدواج چیست؟!

تمرکز بر روی رابطه، یکی از فواید مشاوره پیش از ازدواج است

قبل از ازدواج، تمرکز زیادی از زمان شما روی برنامه ریزی عروسی (و نه موارد دیگر) است. کارهای زیادی برای انجام دادن و جزئیات زیادی برای در نظر گرفتن، برنامه ریزی و تصمیم گیری برای مراسم عروسی وجود دارد. این مسئله، رابطه را متوقف می کند.
همانطور که با کمک مشاوره پیش از ازدواج تمرکز خود را به رابطه بر می گردانید، دوباره با شریک زندگی خود در مورد آنچه برای هر دوی شما مهم است ارتباط برقرار کنید.

دانستن تفاوت های خود (قرار گرفتن در یک راستا)

روابط ممکن است سخت باشد و زمانی که با خانواده همسر خود ارتباط برقرار می کنید، گاهی اوقات اوضاع کمی پیچیده تر می شود. خانواده ها در مورد همه چیز توافق ندارند. والدین شما ممکن است از شما بخواهند که هر مناسبت و یا عید نوروز را با آنها بگذرانید و خانواده شریک زندگی شما نیز شاید، همین چیز را بخواهند.
تصمیم گیری در مورد نحوه تقسیم زمان در تعطیلات، تنها یکی از مسائل متعددی است (از جمله مسائل مالی، مراقبت از کودک، فرزندپروری، مراقبت از والدین سالخورده، کارهای خانه، مسئولیت ها و غیره) که می توانید در مشاوره ازدواج بررسی و حل کنید.

مطالعه بیشتر: همه چیز در مورد مشاوره روابط عاطفی.

یک برنامه بازی تهیه کنید

هر تیم ورزشی موفقی یک برنامه مربیگری و بازی دارد و هر ازدواج موفقی هم باید همینطور باشد. مشاور ازدواج، مربی شما است و شما و همسرتان را به سمت یک ازدواج موفق راهنمایی می کند. بسیاری از زوج ها می گویند: “کاش این را قبل از ازدواج می دانستم.”
مشاوره قبل از ازدواج، زن و شوهر را برای طوفان آماده می کند، قبل از اینکه اتفاق بیفتد، با بحث در مورد چیزهایی (مانند بیکاری یا یک بحران پیش بینی نشده ناگهانی) که ممکن است زوج ها با آن مواجه شوند. وقتی برنامه خوبی برای مقابله با این اتفاقات داشته باشید، می دانید به جای واکنش، چه اقداماتی را انجام دهید و چگونه پاسخ دهید..

مطالعه بیشتر: چه زمانی باید طلاق گرفت؟ زمان مناسب طلاق را بدانید! لبه پرتگاه، یا زنگ خطر در ازدواج! (مطالب مهمی که حتما همه باید بدانند).

روی ازدواج خود سرمایه گذاری کنید!

همانطور که از نظر مالی روی حال و آینده خود سرمایه گذاری می کنید، باید در ازدواج خود نیز سرمایه گذاری نمایید. این یکی از با ارزش ترین چیزهایی است که شما دارید. وقتی در روابط خود ناامید هستیم، زندگی پر استرس تر و زمانیکه در زندگی خود خوشحال هستیم، زندگی نیز بهتر می شود.
یک مشاوره قبل از ازدواج به شما این امکان را می‌دهد تا بفهمید که چه واریزی های رابطه‌ای، می‌توانید در پس انداز عاطفی خود داشته باشید، خواه قرار ملاقات ماهیانه یک بار، انجام محبت ‌های کوچک به یکدیگر، برآورده کردن رویاها با هم و غیره از این موارد هستند.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی هیجان مدار (EFT) چیست؟ با مزایا، ویژگی ها و خصوصیات زوج درمانی هیجان مدار آشنا شوید.

تعداد جلسات لازم برای مشاوره ازدواج

مشاوره گرفتن نیاز به فروتنی دارد، زیرا این باور را تربیت می کند که همیشه جایی برای رشد و پیشرفت هست. رفتن به مشاوره به شما و شریک زندگی شما نشان می دهد که مایلید به عنوان فردی رشد کنید و همزمان این نوع طرز فکر به شما کمک می کند که پایه محکمی از اعتماد برای ازدواج آینده خود بسازید.
اینکه چند جلسه قبل از ازدواج برای مشاوره سرمایه گذاری کنید، به شما به عنوان یک زوج و مشاورتان بستگی دارد، اما ما بین پنج تا ده جلسه را توصیه می کنیم. مهمتر از همه اینکه، ما شما را تشویق به مشاوره در زندگی زناشویی عادی خود و پس از ازدواج نیز می کنیم.

یک مشاور، اطمینان حاصل می کند که شما از نظر ذهنی برای این گفتگو آماده هستید و هر گونه قضاوتی را که ممکن است در طول جلسات شما ایجاد شود، بررسی می کند. علاوه بر این، از طریق مشاوره قبل از ازدواج، می‌توانید مطمئن شوید که ارتباط باز و صادقانه درباره ترجیحات جنسی خود پس از ازدواج را حفظ کنید.
وقتی صحبت از مشاوره ازدواج به میان می آید، به یک نگرش خوب و انگیزه های درست نیاز دارید. بنابراین، با شریک زندگی خود در مورد بهترین موضوعات مشاوره قبل از ازدواج که در طول جلسه خود صحبت می کنید، تصمیم بگیرید و پایه محکمی برای یک ازدواج موفق ایجاد کنید.

 

2 پاسخ
 1. سایه گفته:

  سلام پارتنرم خیلی فرد شکاک و کنترلرگری هست. همش باید براش توضیح بدم کجا هستم و چیکار میکنم. بنظرتون برای بهتر شدن حالش کاری از دست من بر میاد ؟

  پاسخ
  • دکتر آریادخت قیومی گفته:

   سايه عزيز
   سلام
   افرادي كه شخصيت شكاك و كنترل گر دارند بنوعي دچار اختلال شخصيت هستند كه بستگي به شدت و ضعف اختلال دارد و در واقع هيچ كاري از دست شما برنمياد مگر اينكه خودتان را از مهلكه آسيب هاي ايشان نجات دهيد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید.