بیماری ها و اختلالات روانیخدمات روانشناسیمشاوره خانوادهمشاوره فردیمشاوره مهارت های زندگی

افسردگی بعد از زایمان چیست؟ علائم، درمان

افسردگی بعد از زایمان در دوران بارداری و یا بعد از آن اتفاق می افتد و علائم آن میتواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در موارد نادر، علائم آن آنقدر شدید است که سلامت مادر و نوزاد را به خطر می اندازد. این نوع افسردگی و اضطراب قابل درمان می باشد. در این بخش از مجله روانشناسی دکتر قیومی، در مورد اطلاعات لازم درباره افسردگی پس از زایمان، علائم و دلایل و روش های درمان آن، صحبت می کنیم.

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی بعد از زایمان؛ یک اختلال خلقی است که میتواند خانم ها را در دوران بارداری و بعد از زایمان تحت تاثیر قرار دهد. این نوع اختلال، شامل افسردگی است که در دوران بارداری (به نام افسردگی دوران بارداری) و افسردگی پس از تولد نوزاد، شروع میشود. مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان احساس غم و اندوه، اضطراب و خستگی شدیدی را تجربه می کنند که انجام وظایف روزانه از جمله مراقبت از خود یا دیگران برای آنها دشوار می شود.

مطالعه بیشتر: انواع افسردگی! ویژگی، علائم، درمان، پیشگیری از انواع افسردگی.

علائم افسردگی پس از زایمان

علائم افسردگی پس از زایمان
در این بخش تمام علائم افسردگی پس از زایمان را مشاهده کنید.

برخی از علائم شایع افسردگی پس از تولد نوزاد عبارتند از:

 • خلق و خوی غمگین، مضطرب یا تهی
 • تحریک پذیری
 • احساس گناه، بی ارزشی، نا امیدی یا درماندگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت در سرگرمی ها و فعالیت ها
 • خستگی یا کاهش غیرعادی انرژی
 • احساس بی قراری یا مشکل در نشستن
 • مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن یا تصمیم گیری
 • مشکل در خواب، صبح زود بیدار شدن یا خواب زیاد
 • اشتهای غیر طبیعی، تغییرات وزن یا هر دو
 • بدن درد، سردرد، گرفتگی یا مشکلات گوارشی که علت فیزیکی مشخصی ندارند و حتی با درمان برطرف نمی شوند.
 • مشکل در پیوند عاطفی با نوزاد جدید
 • شک دائمی مادر در مورد توانایی در مراقبت از نوزاد جدید
 • افکار در مورد مرگ، خودکشی یا آسیب رساندن به خود یا نوزاد

مطالعه بیشتر: انواع اختلالات اضطراب (Anxiety disorders)! همه حقایق اختلال اضطراب.

دلایل ایجاد افسردگی پس از زایمان

دلایل ایجاد افسردگی پس از زایمان
دلایل ایجاد افسردگی پس از زایمان را بدانید.

افسردگی پس از زایمان یک بیماری واقعی است و می تواند هر مادری را بدون در نظر گرفتن سن، نژاد، درآمد، فرهنگ یا تحصیلات تحت تاثیر قرار دهد. هیچ دلیل مشخصی برای افسردگی پس از تولد نوزاد وجود ندارد. بلکه طبق تحقیقات، این مسئله نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی می باشد.

استرس های زندگی (به عنوان مثال خواسته های شغلی یا تجربیات آسیب زای قبلی)، نیازهای جسمی و عاطفی ناشی از بچه دار شدن و مراقبت از نوزاد جدید و تغییرات هورمونی که در طول بارداری و بعد از آن رخ می دهد، می تواند باعث افسردگی پس از زایمان شود.

علاوه بر این، خانم ها در صورت داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی یا اختلال دوقطبی در معرض خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند.

مطالعه بیشتر: افسردگی فصل پاییز چیست؟ راه های درمان و پیشگیری از افسردگی فصلی پاییز.

درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان، اغلب شامل روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از این دو است. در زیر روش های مختلف درمان افسردگی بعد از تولد نوزاد را به شما معرفی می کنیم:

 • روان درمانی برای درمان افسردگی بعد از زایمان

انواع مختلفی از روان درمانی (که گاهی اوقات به آن گفتار درمانی یا مشاوره گفته می شود) وجود دارد که می تواند به مادران مبتلا به افسردگی بعد از زایمان کمک کند.

 • درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری، نوعی روان درمانی است که می تواند با آموزش شیوه های مختلف تفکر، رفتار و واکنش به موقعیت های مختلف به افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب کمک کند. با این روش درمان، افراد یاد می‌گیرند که الگوهای فکری و رفتاری غیرمفید خود را به چالش بکشند و آنها را به عنوان راهی برای بهبود عواطف و احساسات افسردگی و اضطراب خود تغییر دهند. این نوع درمان، می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام گیرد.

 • درمان بین فردی

درمان بین فردی برای رفع انواع اضطراب، از جمله افسردگی پس از زایمان استفاده می شود. درمان بین فردی، مبتنی بر این ایده است که رویدادهای بین فردی و زندگی بر خلق و خوی افراد تأثیر می گذارد. هدف درمان بین فردی، کمک به بهبود مهارت ‌های ارتباطی در روابط، ایجاد حمایت اجتماعی و توسعه انتظارات واقع ‌بینانه است تا با بحران یا سایر مسائلی که ممکن است در افسردگی شما نقش داشته باشند، کنار بیایید.

 • دارو درمانی

بانوان مبتلا به افسردگی پس از تولد نوزاد، معمولا با دسته ای از داروها به نام داروهای ضد افسردگی درمان می شوند. این داروها، خلق و خو یا استرس را در افراد کنترل می کنند. بانوان باردار یا شیرده باید قبل از شروع مصرف داروهای ضد افسردگی به پزشک خود اطلاع دهند تا اقدامات لازم برای به حداقل رساندن عوارض این دارو در دوران بارداری یا شیردهی انجام شود.

مطالعه بیشتر: اختلال سایکوتیک چیست؟ همه حقایق جالب در مورد اختلالات سایکوتیک (psychotic).

نوشته های مشابه

‫46 نظرها

 1. من افسردگی بد زایمان رو تجربه کردم خیلی سخت بود برای من دوره بسیار بدی بود تونستم با مشاوره فقط حلش کنم

  1. من افسردگی بد از زایمان گرفتم خیلی شرایط سختی داشتم خداروشکر با کمک و راهنمایی شما تونستم به زندگیم عادیم برگردم
   یک خبر خوب برای شما فعال اقتصادی شما مشتری قدیمی سرچ فن هستید.
   هدف ما از گذاشتن این کامنت ، مطلع کردن شما از کیفیت کامنتهای جدید سرچ فن است.کامنتها چند خطی و با کیفیت بالا هستند.همچنین شما میتوانید با ارسال اسکرین شات این کامنت برای سرچ فن از ده درصد تخفیف مشتریان قدیمی برای سفارش ثبت کامنت استفاده کنید
   با هر کامنت یک بازدید مستقیم هم از وبسایت شما انجام میشود.
   مشاور شما : خانم یا حقی

 2. دوره افسردگی بد از زایمان دوره سختیه ادم اصلا توانایی فک کردن نداره مرسی از مشاوران که به خانم ها خیلی کمک میکنن

 3. افسردگی بد از زایمان داشتم ولی خداروشکر با مشاوره های خوبه خانوم دکتر قیومی خیلی خوب تونستم درمان بشم و به قبل برگردم

 4. افسردگی بد از زایمان اگر درمان نشود خیلی موندگار و بد میشه باید هرچه سریعتر بهش رسیدگی بشه

 5. سلام خانوم دکتر چطور میتونم ازتون وقت مشاوره بگیرم برای حضوری

  1. سلام دوست خوبم مینا
   با تلفن 02126428179
   09033936994
   تماس بگیرید یا تلفن‌تان را ارسال بفرمایید تا باشما تماس گرفته شود

 6. افسردگی بد از زایمان میتونه خیلی از خانم هارو درگیر کنه ولی با مشاوره خوب قابل درمان هستش مرسی از خانوم دکتر

 7. افسردگی بد از زایمان رو تجربه کردم و مشاوره گرفتن دارو خوردن موثر بود خوب شدم

 8. سلام و درود با داشتن چه علائمی مشخص میشه که فرد افسردگی بد از زایمان گرفته؟

  1. آرزوی غزیز سلام
   تشخیص افسردگی پس از زایمان بر اساس تشریح علائم و ارزیابی روانشناختی توسط یک درمانگر حرفه‌ای مربوطه صورت می‌گیرد. چند روش رایج برای تشخیص افسردگی پس از زایمان را ذکر می‌کنم:

   مصاحبه و مشاوره: پزشک یا متخصص روانشناسی با شما در مورد علائم، تجربیات و احساساتتان درباره زایمان و دوره پس از زایمان صحبت می‌کند. آنها ممکن است از شما سوالاتی درباره علائم افسردگی، شدت آنها و تأثیر آن بر روزمرگی شما بپرسند.

   پزشک ممکن است از پرسشنامه‌ها و مقیاس‌های معتبری مانند “مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبرگ” (Edinburgh Postnatal Depression Scale) استفاده کند. این پرسشنامه‌ها سوالاتی درباره علائم افسردگی را مطرح می‌کنند و به پزشک کمک می‌کنند تا شدت و نوع افسردگی را ارزیابی کند.

   تاریخچه پزشکی و خانوادگی: پزشک ممکن است سوالاتی درباره سابقه پزشکی شما و خانواده‌تان،و تجربیات قبلی در مورد افسردگی هم بپرسد

 9. سلام خانم های که دچار افسردگی بداز زایمان میشن ایا ممکنه به این دلیل باشه که قبلا یکی از اعضا خانواده هم داشته؟

  1. مهشید عزیز سلام
   بله، علت افسردگی پس از زایمان می‌تواند به عوامل ژنتیکی هم برگردد. تحقیقات نشان داده است که در برخی موارد، تمایل به ابتلا به افسردگی پس از زایمان ممکن است به صورت خانوادگی به ارث برسد . اگر مادر، خواهر یا مادربزرگ شما در گذشته افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده‌اند، احتمال ابتلا به این حالت در شما نیز بالاتر خواهد بود.

   با این حال، عوامل ژنتیکی تنها یکی از عوامل ممکن برای افسردگی پس از زایمان است و معمولاً ترکیبی از عوامل متعدد از جمله تغییرات هورمونی، فشار روانی، عوامل روانشناختی و شرایط زندگی نقش دارند . درک دقیق علت افسردگی پس از زایمان به عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی بستگی دارد و نیازمند بررسی و مشاوره از یک تیم حرفه‌ای پزشکی است.

   در صورتی که شما یا کسی که می‌شناسید نگران افسردگی پس از زایمان هستید، بهتر است با پزشک خود یا یک متخصص روانشناسی مشورت کنید تا بتوانید ارزیابی صحیح و درمان مناسب را دریافت کنید.

 10. در حالی که همسرم افسردگی پس از زایمان را پشت سر می گذارد چگونه می توانم از شریک زندگی یا اعضای خانواده ام حمایت کنم؟

  1. دوست خوبم اسماعیل
   برای کمک به همسرت که دوران سختي را سپری می‌کند لازم است او را درک و همدلی کنی و توجه و شنیدن حرفها ی در این زمینه کمک زیادی به او می‌کند و البته کمک از درمانگر هم می‌تواند تأثیرات بسیار بهتری داشته باشد

 11. این علائم و کشمکش های افسردگی بد زایمان وجود دارن فقط باید خیلی قوی بود و امید به بهبودی داشته باشیم

  1. ساناز عزیز
   سلام
   ممنون که کامنت گذاشتی و نظرتو نوشتی .
   افسردگی بعد زایمان دلایل خاص خودشو داره و همانطور که شما فرمودی باید قوی بود

 12. داخل علائم افسردگی بد از زایمان هم پر انرژی بودن و پرخاشگری نصبت به اطرافیان وجود داره؟

  1. سیمین عزیز سلام
   بله، در افسردگی پس از زایمان، علائم پرانرزی و خلفی ممکن است وجود داشته باشد. این حالت شناخته شده به عنوان افسردگی پس از زایمان یا درجه یک (Postpartum Depression یا Postnatal Depression) نامیده می‌شود.

   علائم افسردگی پس از زایمان می‌توانند شامل حالت افسرده، کاهش انرژی، اضطراب، خستگی مزمن، عدم تمرکز، بی‌خوابی، عدم علاقه به فعالیت‌های روزمره، تغییر در سطح اشتها و وزن، افکار منفی درباره خود و نوزاد، عدم ارتباط صمیمی با نوزاد و احساس بی‌ارزشی می‌باشد.

   افسردگی پس از زایمان معمولاً در اوایل چند هفته پس از زایمان آغاز می‌شود و ممکن است تا چند ماه طول بکشد. این مشکل رویکردی متعدد دارد و می‌تواند به عوامل هورمونی، عوامل روانشناختی، فشار روانی و تغییرات زندگی مرتبط با داشتن نوزاد برگردد.

   در صورتی که شما کسی را می‌شناسید که علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کند، مهم است که حمایت و درمان مناسب را دریافت کند . بهترین راه برای تشخیص و درمان این مشکل، مراجعه به یک پزشک متخصص در این زمینه است.

 13. خانوم دکتر تفاوت افسردگی بعد از زایمان با اندوه ناشی از نوزاد و سایکوز پس از زایمان چیست؟

  1. پریسای عزیز سلام
   عزیزم جواب این سوالات شما از حوصله و وفت سایت خارجه

 14. افسردگی بد از زایمان تجربه کردم و میخواستم بدونم روی حافظه هم تاثیری داره؟

  1. یاسمین عزیز سلام
   تغییرات بدنی و فیزیکی پس از زایمان، مانند خستگی، عدم خواب کافی، درد تمرکز را کم می کنند

 15. برای پیشگیری از افسردگی بد از زایمان چه مواردی رو باید انجام بدیم؟

  1. شاهین عزیز سلام
   عوامل متعددی می‌توانند درگیر شدن یک زن به افسردگی پس از زایمان موثر باشند. این عوامل عبارتند از:

   تاریخچه افسردگی: در صورتی که زن در گذشته تجربه افسردگی یا اختلال اضطراب داشته باشد، احتمال افسردگی پس از زایمان بیشتر است.

   عوامل هورمونی: تغییرات هورمونی در طول بارداری و پس از زایمان می‌توانند نقش مهمی در بروز افسردگی پس از زایمان ایفا کنند. تغییرات سرسخت هورمون‌ها، به خصوص هورمون‌های استروژن و پروژسترون، می‌توانند تأثیری بر تراز مغزی شیمیایی و روانشناختی داشته باشند.

   عوامل شخصیتی: برخی عوامل شخصیتی ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهند، از جمله عواملی مانند نشخوارکنندگی، تمایل به انتقادات خود و دیگران، استرس زیاد و عدم توانایی در مقابله با مشکلات.

   عوامل زندگی: عوامل مربوط به زندگی روزمره نیز می‌توانند نقشی در بروز افسردگی پس از زایمان داشته باشند. عواملی مانند فشارهای مالی، مشکلات در روابط خانوادگی یا زناشویی، حمایت ناکافی از سوی همسر یا خانواده، عدم پشتیبانی اجتماعی ممکن است تأثیر منفی بر روحیه و روانشناختی زن داشته باشند.

   تغییرات جسمانی و فیزیکی: تغییرات بدنی و فیزیکی پس از زایمان، مانند خستگی، عدم خواب کافی، درد
   حالا پیشگیری در این موارد و کمک به مادر در حین بارداری و بعد از زایمان میتواند بسیاری از این موارد را کاهش و درمان کند

 16. افسردگی بد از زایمان رو همه خانوم ها دچارش میشن یا تعدادی فقط تجربش میکنن؟راه حلی برای جلوگیرش هست؟

  1. امین عزیز سلام
   تقریباً 10-15 درصد از زنان پس از زایمان در حالتی از افسردگی پس از زایمان به شدت ملموس یا متوسط روبرو می‌شوند، در حالی که درصد بیشتری از زنان احساسات خود را به میزان کمتری تحت تأثیر قرار می‌دهند.

   همچنین ممکن است زنان دیگری نیز با علائمی مانند اضطراب پس از زایمان مواجه شوند، که به عنوان اضطراب پس از زایمان شناخته می‌شود. این می‌تواند از اضطراب عمومی تا اضطراب شدید و پانیکی متفاوت باشد.

   علت دقیق اینکه چرا برخی زنان افسرده می‌شوند و برخی دیگر نه، هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اما عوامل هورمونی، تغییرات شیمیایی مغز، عوامل روانشناختی و فشارهای زندگی می‌توانند نقشی در ایجاد این اختلال داشته باشند.

   در هر صورت، در صورتی که شما یا کسی که می‌شناسید علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنید، مهم است که از پزشک خود یا یک متخصص روانشناسی حرفه‌ای کمک بگیرید. آنها می‌توانند تشخیص صحیح را قرار دهند و به شما راهنمایی درمانی مناسب را ارائه کنند

 17. سلام من دچار افسردگی بد از زایمان شدم و دنبال راه حلش هستم که درمان بشم تلفنی مشاوره دارین؟

  1. ندای عزیز سلام
   با تلفن 02191031963 تماس و پیامک بدید تا راهنماییتون کنند

 18. سلام خانم های که دچار افسردگی بد از زایمان میشن اگر با مشاوره ها درمان نشن باید دارو مصرف کنن؟

  1. مهدیه سلام
   مشاوره و روانکاوی بسیار تاثیر گذاره ولی چنانچه مادر حال بدی داشته باشه باید تحت نظر دکتر زنان و روانپزشک دارو دریافت کند

 19. افسردگی بد از زایمان چه علائمی داره و افراد از کجا متوجه میشن که درگیر این افسردگی شدند

  1. دوست خوبم یاس سلام
   Postpartum depression یا افسردگی بعد از زایمان یک وضعیت افسردگی شدید است که بعد از زایمان در برخی زنان رخ می‌دهد. علائم آن ممکنه شامل موارد زیر باشد:
   1-فسردگی شدید و پایدار
   2-کاهش لذت و انگیزه
   3-خستگی و افزایش خواب
   4-تغییرات در سطح انرژی
   5-تغییرات در شهوت
   6-تغییرات در شناخت و تمرکز
   که تمام این علایم و علایم دیگر باید بطور کامل بررسی شوند
   در مورد سوالت قسمت دومش باید بگم اونم بستگی به عوامل زیادی داره :
   تاریخچه افسردگی: در صورتی که زن در گذشته تجربه افسردگی یا اختلال اضطراب داشته ، احتمال افسردگی پس از زایمان بیشتر است.
   عوامل هورمونی: تغییرات هورمونی در طول بارداری و پس از زایمان می‌توانند نقش مهمی در بروز افسردگی پس از زایمان ایفا کنند. تغییرات سرسخت هورمون‌ها، به خصوص هورمون‌های استروژن و پروژسترون، می‌توانند تأثیری بر تراز مغزی شیمیایی و روانشناختی داشته باشند.
   عوامل شخصیتی: برخی عوامل شخصیتی ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهند، از جمله عواملی مانند نشخوارکنندگی، تمایل به انتقادات خود و دیگران، استرس زیاد و عدم توانایی در مقابله با مشکلات.
   عوامل زندگی: عواملی مانند فشارهای مالی، مشکلات در روابط خانوادگی یا زناشویی، حمایت ناکافی از سوی همسر یا خانواده، عدم پشتیبانی اجتماعی ممکن است تأثیر منفی بر روحیه و روانشناختی زن داشته باشند.
   تغییرات جسمانی و فیزیکی: تغییرات بدنی و فیزیکی پس از زایمان، مانند خستگی، عدم خواب کافی، درد
   امیدوارم تونسته باشم به سوالت پاسخ بدم

 20. دارو های ضد افسردگی برای خانم های بارداری که افسردگی گرفتن موجود هست ایا برای سلامت بچه ضرری ندارن؟

  1. ایدای عزیز سلام
   باید به این نکته توجه کنی که عوارض دارویی که باعث کاهش و کم شدن روند بیماری است خیلی بهتر از استفاده نکردن داروست .در شرایطی که مادر دچار بیماری است و سلامت خودش در وهله نخست در خطر است و ممکن است به خود و سایرین آسیب وارد کند پس عوارض دارو الویتی ندارد

 21. سلام خسته نباشید من قصد بارداری دارم و خیلی از این موضوع میترسم و هیچ سررشته ای ندارم همش میترسم بدش دچار افسردگی بشم

  1. تینای عزیز
   سلام
   چه چیزی در حاملگی باعث ترس شما شده ؟فقط افسردگیه ؟میخوای در این مورد باهم حرف بزینم ؟

 22. سلام بسیار استفاده کردم از مطلب های که عرض کردید
  مچکرم ازتون همیشه موفق باشین

 23. سلام افسردگی بد از زایمان خیلی ترس دارم و همین موضوع باعث شده که نخوام بچه بیارم چطور باید قانع بشم

 24. من در مورد صدمه زدن به کودکم افکار ناخوشایند و ناخواسته ای دارم. آیا این طبیعی است؟

  1. دوست عزیز سلام
   میتونی در مورد افکارت بیشتر برام توضیخ بدی ؟

  2. مرجان عزيز سلام
   چند وقته دچار اين مسله شدي؟
   لطفا هرچه سريعتر بامن تماس بگير
   02191031963

  3. مرجان عزیز سلام

   صدمه زدن به کودک، به خصوص در صورتی که به شکل مکرر و خشن صورت گیرد، نشانه‌ای از مشکلات رفتاری یا اختلال رفتار خشونت‌آمیز (مانند اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی) می‌باشد. این نوع رفتارها نیاز به توجه جدی و مشاوره حرفه‌ای دارند.
   اما باید توجه داشت که تشخیص نهایی درباره وضعیت شما و هر فردی باید توسط یک متخصص در حوزه روانشناسی یا روانپزشکی صورت گیرد. آنها می‌توانند با ارزیابی دقیق و بررسی علت و علائم ان را مشخص و به شما کمک کنند .در صورتیکه تمایل داشتید میتونید تماس بگیرید 02191031963

 25. سلام خانوم دکتر من افسردگی بد از زایمان رو پیش شما رفع کردم کارتون حرف نداره عالی هستین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا