خدمات روانشناسیمشاوره ازدواجمشاوره خانوادهمشاوره روابط عاطفیمشاوره فردیمشاوره مهارت های زندگی

اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج! همه موارد مهمی که در آشنایی قبل از ازدواج باید بدانید را آموزش ببینید

یکی از سوالات رایج مراجعه کنندگان مرکز مشاوره دکتر قیوکی، آشنایی با اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج است. ازدواج یک تعهد قوی بین دو نفر (زن و مرد) می‌باشد. یک راه خوب آماده شدن برای این تجربه زندگی مشترک؛ دوره های قبل از ازدواج یا همان آشنایی است که در آن مفاهیم مهمی مانند صبر و همدلی آموخته می‌شود. اهمیت ارتباطات و دوران آشنایی قبل از ازدواج، یکی از مهمترین نکات برای تشکیل یک خانواده استوار و محکم است. علاوه بر این، دوران آشنایی، باعث ایجاد رابطه در آینده و به حداقل رسیدن مشکلات در زمان بعد از ازدواج خواهد شد.
ما در زمانی زندگی می‌کنیم که برخی از مردم بر این باورند که در صورت ازدواج، همه مشکلات آنها از بین می‌رود، در حالی که این درست نیست. حقیقت این است که ازدواج؛ باعث برطرف شدن مشکلات نمی‎شود، بلکه فقط آنچه را که نمی‌خواهید قبل از ازدواج به آن بپردازید، بزرگ‌نمایی یا آشکار می‌کند. در این بخش از مرکز مشاوره دکتر قیومی، ما می‌خواهیم رایجترین اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج را به شما ارائه دهیم تا با آگاهی بیشتری این دوران را سپری کنید.

تمام آنچه در مورد مشاوره ازدواج باید بدانید را در این سری از مطالب مشاهده کنید.

رایج‌ترین اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج چیست؟

در این بخش، 12 مورد از مهمترین اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج را به شما معرفی می‏کنیم تا با شناخت هر یک از آنها در دوران رابطه قبل از ازدواج اجتناب کنید.

1- بدترین اشتباه در آشنایی قبل از ازدواج؛ بازگو کردن خاطرات عشق سابق و مقایسه کردن است

قطعا گفتن خاطرات معشوق سابق و مقایسه کردن او با فرد جدید در رابطه؛ خصوصا در اولین قرار ملاقات و آشنایی، کار اشتباهی است. اگر این جمله گفته شود، ممکن است این ظن ایجاد شود که شما همچنان به آن شخص وابسته هستید. همچنین، اگر کسی رابطه جدید را با عشق قبلی مقایسه کند، ممکن است طرف مقابل آن را منفی بداند و باعث جدایی شود.
بنابراین، مطمئن شوید که چمدان آخرین عشق خود را قبل از وارد شدن به رابطه جدید، رها کرده‌اید. برای انجام این کار، می‏توانید از یک درمانگر کمک بگیرید تا راحت‏تر دفتر رابطه سابق خود را ببندید و وارد رابطه جدید شوید. بهتر است از خدمات مشاوره آنلاین استفاده کنید.

صحبت از عشق سابق از جمله اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج
صحبت در مورد خاطرات عشق سابق و مقایسه آن با فرد جدید، در آشنایی قبل ازدواج اشتباه است.

مطالعه بیشتر: مشاوره ازدواج با مرد مطلقه! درست یا غلط.

2- سوال نپرسیدن از طرف مقابل

همه مردم دوست دارند، شنیده و دیده شوند. سوال پرسیدن و اجازه دادن به طرف مقابل برای صحبت کردن در آشنایی قبل از ازدواج، نشان می‌دهد که شما به طرف مقابل علاقه‌مند هستید. به هر حال اگر حرف زدن در مورد خودتان اجباری به نظر می‎رسد و شریک زندگی شما نمی‎تواند حرف زدن شما را تحمل کند، ممکن است مشکل روانی داشته باشد.

سوال پرسیدن در دوران آشنایی، یکی از مهم‎ترین و کم هزینه ترین راه‎ها برای ایجاد یک رابطه محکم برای ازدواج شما است. صحبت در مورد نقش‌ها، مسئولیت‌های خانگی، امور مالی، فرزندپروری، فعالیت‌های اجتماعی، همسر، صمیمیت، رابطه جنسی و چندین موضوع مهم دیگر می‌تواند، تغییراتی را در آینده ازدواج شما ایجاد کند.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی شناختی رفتاری (CBT) چیست و چه کاربردی دارد؟ با مشاوره شناختی رفتاری آشنا شوید.

3- قرارهای طولانی مدت در دوران آشنایی، از جمله اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج

دعوت شدن به یک رستوران یا سینما چیز خوبی است. با این حال، این قرارهای آشنایی نباید به یک موضوع طولانی مدت یک طرفه و در یک موقعیت دوست‌یابی تبدیل شود. ایده اصلی پشت این قرار ملاقات‌ها این است که شما می‌خواهید در نهایت به یک نتیجه موثر برسید. به علاوه اینکه، لازم نیست تمامی دعوتها با هزینه های بالا و در رستوران برگزار شود، بلکه می‌توانید خودتان غذایی درست کرده و در رابطه با خود صحبت کنید.

مطالعه بیشتر: تاثیر طلاق بر فرزند پسر! چه بر سر فرزندان پسر بعد از طلاق خواهد آمد؟.

4- نادیده گرفتن مشاوره قبل از ازدواج، اشتباهی رایج برای آشنایی قبل از ازدواج است

در دوران آشنایی قبل از ازدواج، مشاوره به کاهش ناامیدی و عصبانیت در مورد مسائلی که بر رابطه تأثیر می‌گذارد، کمک می‌کند. اگر از قبل بدانید که درگیر چه چیزی هستید و شریک زندگی شما در مورد ازدواج چه فکری دارد، وقتی مشکلات خاصی ایجاد می‎شود، قطعا شوکه نخواهید شد. شناخت کافی از یکدیگر به تصمیم گیری آگاهانه کمک می‎کند و این دقیقاً همان کاری است که مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌دهد. حتما از خدمات مشاوره ازدواج بهره بگیرید.

قهرهای طولانی مدت از سری اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج است
مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند، تا آگاهانه دست به انتخاب شریک زندیگتان بزنید.

مطالعه بیشتر: زوج درمانی چیست؟ همه چیز در مورد زوج درمانی (Couples therapy).

5- نداشتن هدف مشخص در دوران آشنایی

شما می‌توانید بدون داشتن هیچ گونه هدف و انگیزه ای، اجازه دهید ازدواج برای شما صرفا اتفاق بیفتد یا می‌توانید با ایجاد اهداف و چشم انداز، آن را آنطور که می‌خواهید ایجاد کنید. داشتن اهداف در دوران آشنایی نه تنها اشتیاق مشترکی را برای شما ایجاد می‌کند، بلکه به رابطه شما نیز هیجان می‌افزاید، زیرا اکنون چیزهایی دارید که باید منتظر آنها باشید.

مطالعه بیشتر: تکنیک زوج درمانی گاتمن (GOTTMAN) چیست؟.

6- ازدواج به دلیل فرار از تنهایی!

خوب است که بخواهید رابطه داشته و ازدواج کنید، اما زمانی که شروع به تحمیل روابط می‌کنید و از زندگی تک نفره می‌ترسید، آن وقت ازدواج می ‏تواند مشکل ساز شود. بنابراین، به هیچ وجه به دلیل فرار از تنهایی، تن به ازدواج با هیچ شخصی ندهید و تا زمانی که احساس نیاز و خواستن برای تشکیل خانواده در شما ایجاد نشده، اقدام به این کار نکنید.

7- نادیده گرفتن ارزش‎ها و عزت نفس خود

معمولا نادیده گرفتن ارزش‏ها و عزت نفس در خود منجر به ایجاد روابط نادرست و اشتباه و حتی ازدواج غلط خواهد شد. به همین دلیل، ممکن است قبل از ازدواج با کسانی قرار ملاقات بگذارید که از آنها رنجیده خاطر می‏شوید. از طرفی، اگر وقتی در آینه نگاه می‎کنید همیشه روی منفی خود را می‏ بینید، نمی‌توانید جایی برای یک رابطه و آشنایی مثبت باز کنید. هر زمان که به افکار منفی (مانند من خیلی پیر یا چاق هستم) در مورد خود فکر می‌کنید، در واقع اعتماد به نفس و ارزش خود را کاهش داده اید و در عین حال شخصی را که قرار ملاقات دارید بالا می برید.
درنتیجه، شما شروع به دیدن آن شخص به عنوان یک فرد خیلی خوب و عالی می‌کنید، که منجر به ایجاد یک رابطه ناسالم می‎شود و همچنین شریک زندگی خود را بر روی یک پایه دست نیافتنی قرار می‌دهد، بنابراین، یکی از رایجترین اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج، نادیده گرفتن ارزش ها و عزت نفس خود است.

نادیده گرفتن عزت نفس خود در آشنایی قبل از ازدواج
با نادیده گرفتن عزت نفس خود دست به انتخاب اشتباهی در ازدواج می‌زنید.

مطالعه بیشتر: تاثیر اختلال بیش فعالی و نقص توجه ADHD بر ازدواج! موارد مهم در چگونگی زندگی مشترک و ازدواج با فرد بیش فعال.

8- امید به تغییر دادن شخص مقابل، یکی از اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج

اگر چه اغلب مردم می‌دانند که نمی‌توان دیگران را تغییر داد، اما باز هم امیدوارند که آنها از این قاعده مستثنی هستند و طرف مقابل خود را در ازدواج، تغییر دهند. اول از همه اینکه، در دوران آشنایی قبل از ازدواج؛ معمولا هر کسی سعی می‏کند، خود را چند برابر، بهتر از خودش نشان دهد. برای همین همیشه سعی کنید در آشنایی قبل از ازدواج، بدی های طرف خود را دوبرابر و خوبی های وی را کمتر از آنچه هست تصور کنید تا به خود واقعی فرد در بعد از ازدواج برسید.
بنابراین، در وهله اول آنها را همانطور که هستند در نظر بگیرید و فرض کنید که همه ویژگی‌های خوب و بد آنها تا ابد وجود دارد و باقی می‏ ماند. مسئله بعدی این است که اگر در آشنایی قبل از ازدواج؛ تحمل آن ویژگی‌های بد برای شما مقدور نیست، باید به ادامه رابطه و آشنایی خود خاتمه دهید و یا در غیر این صورت واقع بینانه با این مسئله کنار بیایید و منتظر معجزه و یا تغییر شخص نباشید.

مطالعه بیشتر: همه حقایقی در مورد ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophobia)، دلایل، علائم، درمان.

9- از مشکلات فرد در آشنایی قبل از ازدواج؛ این است که خود را نیازمند نشان میدهید!

قطعا هیچ شخصی دوست ندارد که خود را بیش از حد نیازمند یا دلبسته به طرف مقابل در دوران آشنایی قبل از ازدواج نشان دهد. برخی از نشانه های نیازمند بودن فرد شامل پیامک دادن های زیاد، چک کردن دائم فرد در رسانه های اجتماعی و وق گذاشتن های زیاده از حد برای طرف مقابل در زمان آشنایی می‏باشد که در آینده باعث ایجاد یک رابطه ناسالم می‎شود.

مشکلات و دعوای بین طرفین در آشنایی قبل از ازدواج
نیازمند نشان دادن خود در دوران آشنایی قبل از ازدواج باعث ایجاد رابطه ناسالم می‌شود.

10- در آشنایی قبل از ازدواج، خود واقعی خود را نشان نمی‌دهید!

وقتی جذب کسی می‌شوید، اغلب در دوران آشنایی، بهترین خود را ارائه می‏دهید. اما مرز باریکی، بین انجام این کار و تظاهر به کسی که واقعا نیستید، وجود دارد. اینکه شما خود را همانگونه که هستید، نشان دهید و تظاهر به چیز دیگری نکنید، می‏تواند در یک رابطه شما را جذاب و اصیل نشان دهد.

مطالعه بیشتر: نقش زوج درمانی در طلاق چیست؟ تاثیر زوج درمانی و مشاوره ازدواج در طلاق را بدانید.

11- خودتان را به اندازه کافی نمی شناسید!

مهمترین نکته برای ایجاد رابطه و ازدواج با شخصی دیگر، شناخت کافی از خود است. اگر برای شناختن خود، ارزش‌ها، علایق و محدودیت‌ها وقت صرف نکنید، چگونه می‌توانید آنها را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید؟ یکی از ضروری‌ترین کارهایی که برای موفقیت در ازدواج باید انجام دهید، این است که خودتان را بشناسید و بتوانید نیازها و خواسته های خود را به گونه ای که همسرتان می‌خواهد به شما ارائه دهد به او بیان کنید.

12- تمرکز بیش از حد بر ازدواج، از اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج است

به هر حال، ما نمی‎توانیم ازدواج کردن را کنار بگذاریم و این بسیار هیجان انگیز است و در این روند جای خود را دارد. با این حال، فقط اینکه تمرکز و فکر خود را در دوران آشنایی، تنها به ازدواج ختم نکنید. چرا که انجام این کار، شما را نسبت به واقعیت‌های رابطه جدید و شناخت شخص مقابل، کور می‌کند.

مطالعه بیشتر: جدیدترین انواع تکنیک زوج درمانی! با مهمترین روش زوج درمانی آشنا شوید.

از اشتباهات در آشنایی قبل از ازدواج درس بگیرید تا ازدواج موفقی داشته باشید

امیدواریم که از اشتباهات بسیاری از افراد دیگر در رابطه با آشنایی قبل از ازدواج، درس بگیرید. به یاد داشته باشید که اشتباه لزوما چیز بدی نیست. برای اینکه واقعا عشق را در خالص‌ترین شکل آن تجربه کنید، باید مایل به ریسک کردن باشید. زیرا اگر هرگز ریسک نکنید، مرتکب اشتباه نخواهید شد و اگر هرگز اشتباهی مرتکب نشوید، در مورد روش صحیح انجام کار درست، چیزی یاد نخواهید گرفت! پس زندگی را در آغوش بگیرید و اگر اشتباهی مرتکب شدید خودتان را سرکوب نکنید، فقط مطمئن شوید که چیزی از آن یاد می‌گیرید.

مطالعه بیشتر: انواع خیانت! با انواع خیانت و ویژگی ها و دلایل هر کدام بیشتر آشنا شوید.

 

منبع منبع منبع منبع

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام خانوم دکتر
  من دلم میخواد با کمی عمل زیبایی تغییرات ریزی در خودم ایجاد کنم و همسرم به شدت مخالف هست و میگه من از تو همینجور که هستی خوشم اومده و حق نداری کوچکترین عمل زیبایی انجام بدی. بهترین برخورد مناسب باهاش چیه ؟

  1. ميناي عزيز
   سلام
   زيبايي و زيبا بودن حق هر انساني است و اين جاي هيچ بحثي نيست و اينكه دلت ميخواد زيباتر باشي خب عاليه .
   دوست خوبم گاهي زيبايي دروني ما براي ديگران حتي از زيبايي بيروني بيشتراست بقول معروف سيرت زيبا به از صورت زيبا .
   دوست زيبايم بنظرم شما براي همسرتون بسيار زيبا هستيد ولي
   احتمالا در بيان و گفتگو كمي خودتان را ناديده مي گيريد و تصور من اين است كه بايد روي اعتماد بنفستون كار كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا