بیماری ها و اختلالات روانیخدمات روانشناسی

اختلال افسردگی اجتماعی چیست؟

در همه جوامع اجتماعی از اختلال افسردگی اجتماعی به عنوان یک پدیده ناخوشایند یاد می شود. که به یکی از معضلات اجتماعی در حال حاضر تبدیل شده است. در واقع می توان گفت که افسردگی و اضطراب اجتماعی یکی از شایع‌ترین بیماری های اجتماعی هستند. و روانشناسان همواره در تلاش هستند که با درمان افسردگی و بهبود وضعیت افراد، به بهبود و کاهش افسردگی در اجتماع کمک بسیاری کنند.

از این رو ما در این مقاله قصد داریم به معرفی این موضوع بپردازیم تا شما عزیزان با مطالعه آن بتوانید ابهامات ذهنی خود را برطرف کند.

تعریف اختلال افسردگی اجتماعی

افسردگی نوعی غم مداوم بوده که حالت فردی با حالت اجتماعی آن متفاوت است‌. در افسردگی و ناراحتی اجتماعی، اکثریت افراد جامعه آینده روشنی را برای خود مشاهده نمی کنند. آن ها احساس می کنند در رسیدن به هدف هایی که برای خود تعیین کرده‌اند، به ناامیدی کامل رسیده‌اند.

در طرف مقابل اضطراب اجتماعی به عنوان ترس شدید از تعاملات اجتماعی ظاهر می شود. که اگر این اختلال اجتماعی ادامه پیدا کند، منجر به افسردگی در جنبه اجتماعی می شود. اگرچه این دو بیماری، با یک دیگر متفاوت هستند ولی می توانند هم‌زمان با یک‌دیگر درون زندگی فرد رخ بدهند و زندگی او را دچار چالش کنند.

افسردگی اجتماعی یک اختلال بسیار ناتوان کننده است و می تواند جنبه های مختلف زندگی یک فرد را دچار اختلال کند. و در مواقع شدید‌تر این اختلال می تواند سبب کاهش قابل توجه کیفیت زندگی فرد شود.

افراد مبتلا به این نوع اختلال ممکن است که تا مدت ها منزل خود را ترک نکنند. و یا از حضور در برخی موقعیت های اجتماعی مانند: مدرسه و یا محل کار اجتناب کنند. این ترس و اجتناب باعث نادیده گرفته شدن بسیاری از فرصت های ایجاد شده برای فرد می شود. علائمی مانند: تپش قلب، گر گرفتگی، لرزش، لکنت، بی قراری و… را نیز می توان به عنوان علائم فیزیکی اختلال افسردگی اجتماعی به حساب آورد.

اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود و فرد مبتلا اقدام به درمان کند، می تواند بسیاری از علائم ناخوشایند این اختلال را کاهش بدهد و همچنین از بروز عوارض بعدی این افسردگی جلوگیری کند.

افرادی که با این نوع اختلال دست پنجه نرم می کنند، ممکن است احساس غم، اندوه، اضطراب، پوچی، بی ارزشی و شرم کنند. همچنین ممکن است آن ها علایق خود را نسبت به چیزهایی که قبلا دوست داشته‌اند از دست بدهند. یا اشتهای آن ها برای خوردن غذا کم‌ می شود. همچنین ممکن است تمرکز آن ها بر روی مسائل کاهش پیدا کند و بسیاری از مسائل را فراموش کنند.

از این رو اگر این علائم را دارید و یا فکر می کنید که شما هم دچار اختلال افسردگی اجتماعی شده‌اید زودتر به یک روانشناس مراجعه کنید. تا از این طریق بتوانید این بیماری را به موقع درمان کنید و از بروز اختلالات ناشی از این بیماری جلوگیری کنید.

 

کاهش افسردگی اجتماعی

 

راه های کاهش افسردگی اجتماعی

برای کاهش اختلال افسردگی اجتماعی، راهکارهای متفاوتی وجود دارد. در ادامه به معرفی برخی از این راهکارها برای آشنایی بیشتر شما عزیزان می پردازیم.

۱.روان درمانی

روان درمانی را می توان به عنوان یکی از بهترین راهکارهای درمان افسردگی اجتماعی به حساب آورد. روان درمانی به شما آموزش می دهد که چگونه الگوهای فکری مثبت را جایگزین الگوهای فکری منفی خود کنید.

همچنین روان درمانی به شما کمک می کند تا ابتدا چیزهایی که باعث ناراحتی و غمگین شدن شما می شوند را شناسایی کنید. سپس شما را راهنمایی می کند تا بتوانید از این موارد دوری کنید. اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و باعث می شوند که تمرکز در محیط های اجتماعی افزایش پیدا کند.

۲.تغییر در الگو فکری

ایجاد تغییر در الگو فکری که دارید یکی دیگر از راهکارهایی است که به شما کمک می کند تا بتوانید از این طریق اختلال افسردگی اجتماعی خود را درمان کنید. این روش به شما کمک می کند تا شما متوجه شوید که افکار و احساسات شما چگونه بر روی رفتار‌تان تاثیر می گذارند.

به خاطر داشته باشید که اختلال افسردگی اجتماعی از اغلب از ترس هایی که غیر منطقی هستند تغذیه می شوند. از این رو در این مسیر تغییر الگو فکری به شما کمک می کند تا بتوانید الگوهای فکری غیر واقع بینانه را به یک الگو فکری واقع بینانه تبدیل کنید.

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

یکی از ترس هایی که افراد در هنگام حضور در جامعه دارند، این موضوع است که مورد تمسخر و یا قضاوت دیگران قرار بگیرند. اما بهتر است این سناریو غیر منطقی را با یک سناریو منطقی عوض کنیم. به طور مثال فکر کنید که همه مردم نگران ظاهر خود هستند تا این که نگران ظاهر شما باشند.

۳.تغییر و درمان سبک زندگی

یکی دیگر از روش هایی که به شما می تواند در درمان اختلال افسردگی اجتماعی کمک بسیاری کند، تغییر و درمان سبک و شیوه زندگی است. اگر شما سبک هایی مضر درون زندگی خود دارید سعی کنید آن ها را تغییر بدهید. به طور مثال: اگر همیشه کسل و بی حوصله هستید، سعی کنید شروع به ورزش کردن کنید‌. یا اگر عادت غذایی مناسبی ندارید، سعی کنید رژیم غذایی خود را به سمت و سو یک رژیم غذایی خوب و سالم هدایت کنید.

۴. استفاده از دارو درمانی

اکثر افرادی که دچار اختلال افسردگی اجتماعی هستند، تمایل به مصرف دارو ندارند. اما علی رغم عدم تمایل این افراد برای مصرف دارو باید بگوییم که دارو درمانی یک روش بسیار مفید برای درمان افسردگی اجتماعی است.

البته دارو درمانی حتما باید تحت نظارت پزشک متخصص و با تجویز او انجام شود. از مصرف هرگونه دارو به صورت خود سر خود داری کنید. زیرا این کار در اکثر موارد نه تنها به درمان مشکل شما کمکی نمی کند، حتی ممکن است سبب ایجاد مشکل جدید برای شما شود.

 

افسردگی اجتماعی

 

عوارض افسردگی اجتماعی

افرادی که از افسردگی اجتماعی همراه با اضطراب اجتماعی رنج می برند، اگر به موقع درمان نشوند ممکن است یکی از عوارض زیر را تجربه کنند.

  • بی توجهی به درمان، یکی از آسیب های خطرناکی است که این گونه افراد با آن روبه رو هستند. زیرا بیشتر افراد حاضر نیستند با مشورت با پزشک بیماری خود را درمان کنند.

البته در برخی موارد خود بیمار مقصر نیست و این اطرافیان هستند که مانع این کار می شوند. زیرا در برخی از مناطق نسبت به این بیماری دیدگاه خوبی وجود ندارد. از این رو بیمار سعی می کند که بیماری خود را از چشم دیگران پنهان کند.

پس می توان به از عوارض این بیماری در صورت عدم درمان، بیشتر شدن حالات افسردگی و بروز بیماری های دیگر در کنار این بیماری اشاره نمود .

  • خودکشی کردن، یکی دیگر از عوارض اختلال افسردگی اجتماعی است. ‌این مورد زمانی رخ می دهد که دیگران با رفتارهای نابه‌جا خود سبب از بین رفتم صبر بیمار می شوند.
  • در گاهی موارد نیز ممکن است فرد برای فرار از این افسردگی به کارهای اشتباه دیگری مانند: خوردن مشروبات الکلی، کشیدن سیگار، مصرف مواد مخدر و…. روی بیاورد. زیرا آن ها فکر می کنند که می توانند از این طریق این بیماری را کنترل کنند و به دنبال درمان واقعی این بیماری نمی روند.
  • ایجاد اختلال در عملکرد های شغلی و اجتماعی یکی دیگر از مشکلاتی است که اختلال افسردگی اجتماعی برای افراد ایجاد می کند. زیرا افرادی که دچار این مشکل هستند نمی توانند به خوبی بر روی کار و یا فعالیت اجتماعی خود تمرکز کنند. در نتیجه کیفیت عملکرد آن ها کاهش پیدا می کند.

 

پیج اینستاگرام دکتر قیومی را دنبال کنید

 

جمع بندی

افسردگی اجتماعی به معنای ایزوله شدن، تنهایی و فرار از محیط های اجتماعی است. افراد اکثرا ترس این موضوع را دارند که با قرارگیری در محیط های اجتماعی مورد قضاوت و تمسخر افراد دیگر قرار بگیرند. در واقع اعتماد به نفس آن ها برای حضور در اجتماع بسیار پایین است. از این رو سعی دارند همیشه از جامعه فرار کنند. که این موضوع با سرشت انسانی ما که بیان می کند، انسان ها موجودات اجتماعی هستند در تضاد است.

این گونه افراد از شرکت در فعالیت های اجتماعی و کارهای گروهی خودداری می کنند. این موضوع باعث می شود که روابط عمومی آن ها ضعیف شود. همچنین آن ها کم کم دایره دوستان خود را نیز کاهش می دهند که در نهایت به یک فرد‌ تنها تبدیل می شوند.

این‌ امر می تواند باعث تنهایی عاطفی و اجتماعی افراد شود و کیفیت زندگی او را کاهش بدهد. البته اگر فرد این موضوع را قبول کند راهکارهای مختلفی وجود دارد که می تواند به او کمک کند تا بتواند این اختلال را درون خود درمان کند.

راهکارهایی مانند کمک گرفتن از یک روانشناس و یا یک پزشک متخصص، می تواند یک گزینه عالی به حساب بیاید. زیرا روانشناس با صحبت با فرد می تواند مشکلات و علت دوری او را از اجتماع تشخیص بدهد. سپس با توجه به تشخیص راهکارهای درمانی مناسبی را ارائه ‌می کند.

به خاطر داشته باشید که اگر اختلال افسردگی اجتماعی به موقع درمان نشود می تواند پیامدهای ناگواری را بر روی زندگی فرد بر جای بگذارد. زیرا افرادی که احساس تنهایی می کنند، ممکن است که مشکلات روحی و روانی بیشتری را تجربه کنند و گاهی موارد برای فرار از این مشکلات دست به اقداماتی جبران ناپذیر بزنند. که به برخی از این پیامدها در قسمت های قبل اشاره کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا